Ia cafeaua neamule!

Da, cred ca as putea sa investesc si eu intr-un astfel de animal de companie daca le-ar face de petrecanie porumbeilor :smile:

Eu nu mor după oale, la urma urmei, fac mâncare în orice hârb. Tigăile, cum se belește teflonul, le dau viteză, avem stație de colectare pentru așa ceva. Am o pasiune pentru oalele de pământ și de fontă, pentru că-mi place mâncarea făcută încet, ca la țară. La cuțite, însă, am fixuri. Dau cu deosebită ușurință 100 de marafeți, pe un cuțit, pentru curățat diverse și mi se pare preț bun, dacă e cuțit adevărat.
Nu gătesc, dacă n-am cuțite bine echilibrate, care să taie foarte bine și să fie ușor de manevrat.
Și tacâmurile, le vreau de calitate, mă enervează alea ușoare, care scârțâie sinistru în farfurie.
În rest, sunt plebee, farfurii, cești și pahare IKEA, nicio sfârâială.

3 Likes

Si la noi in casa e pasiunea cu cutitele. Sa nu uit sa fac poza zilele astea. Am primit dar de nunta de la prietenii care au venit martori, o smecherie de cutit din Japonia de la un batranel care numai din astea face :smiling_face_with_three_hearts:
L-a mai pus prietenul nostru pe om sa se si semneze pe cutit sa avem amintire totala. Mi-e un drag de nu mai pot!

Seara tarziu - dupa ce toata ziua am plimbat cadoul ba la primarie, ba prin taxiuri, ba la restaurant, ne pica fisa ca noi ne-am plimbat cu arma alba la purtator in toata Londra :rofl::rofl::rofl:
Taman cand astia nu mai stiu ce sa faca sa opreasca injunghierile si portul de arme albe :))))
Am zis ca in caz de ceva o bagam pe aia: suntem toti romani, asta se ofera in dar la noi :)))) =)))))

2 Likes

Cum, cum mama naibii conving mai oameni buni, acei parinti din tara sa se duca la privat?! Cum??? Pt ca nu, chiar nu ne putem muta acolo ca sa ii tinem de mana. Iar simt cum mi se urca toata tensiunea la cap.
RMN amanat cu lunile de zile, acum cititul rezultatelor alte si alte si alte amanari. Aud acum: stai ca tre sa mergem sa pandim doctorul dar pleaca la 8 dar vine la 10, dar mai bine am lasat-o pe maine dimineata.
Eu chiar nu mai pot cu kkturile astea si combinatiile astea romanesti si cu hagi tudose-ul asta puternic in adn.

Asta apropo de guilty trip-ul meu. Deci io imi cumpar pantofi scumpi, iar mama soacra refuza cu o incapatanare strigatoare la cer sa apeleze dracului la privat. Cum si in ce fel, sa explic ca avem bani si nu stam naibii in clinica privata a vietii?!?!?! Nici pentru scandal nu mai am energie, pe cuvant de onoare.
De cate ori poti tipa aceleasi si aceleasi chestii???

Ce bine ca ma laudam acum ceva timp ca hai ca facuram treaba si i-am convins sa faca X chestii…ca sa vad ca o luam de la capat si de fapt facem tot ce stim si vrem noi. Si facem PROST, extrem de prost. :rage::rage:

Nu le poti face abonament la privat? Si stiu ca au abonamentul, eventual ce mai e de plata, e mai ieftin.

Eu iti spun din experienta, dupa vreo doi ani de stres cu ai mei legat de doctori, mers cu ei la nu stiu cate spitale, clinici, am lasat-o mai moale, simteam ca ajung la spitalul 9. I-am facut de vreo doua ori lui taica-miu programare la privat, am dus munca de lamurire cu el, iar cand a fost sunat cu o zi inainte sa confirme ca vine, a anulat. Am realizat dupa vreo doi ani ca sunt maturi oamenii, pana la urma e decizia lor, daca nu vor sa fie ajutati nu mai fac tot posibilul sa se imtample cum cred eu ca e bine.

1 Like

Din fericire problema asta nu o am. Si pe banii lor, care sunt mai putini ca ai mei o fac si sunt rigurosi cu treaba asta. Cred ca as lua-o razna daca as avea problema asta. Sunt extrem de recunoscatoare pt acest aspect.

1 Like

Treaba cu abonamentul am facut-o si eu. Pe baza abonamentului tata si-a depistat probleme f serioase. Apoi la clinica privata a intrat in contact un medic f serios cu care a continuat investigatii si tratament la stat. Am ramas si socata de ce tratament bun a avut parte acolo. Da, a scos bani din buzunar si acolo dar pt ca a vrut el. Iar culmea surprizei a fost ca a respectat la litera legii controale, internari, regim, tratament. Ba chiar la un moment dat a fost cazul sa faca vreo 3 luni injectii in abdomen, pe care si le-a facut singur singurel, cu mana lui, fara sa clipeasca, asta in conditiile in care tata e inginer si mama asistenta medicala :grimacing:.

Sa zicem ca a functionat solicitarea mea de a o face pt mine, nu pt ei. Intr-o discutie, crezand ca voi avea genul asta de probleme, le-am zis ca as fi recunoscatoare sa nu imi transforme tineretea intr-un calvar si sa fie cat mai mult langa mine, nu sa isi grabeasca drumul spre lumea cealalta. Adica daca sunt in putere sa depuna toata eforturile sa ramana asa. Cat timp nu e vb de probleme care apar brusc si agresiv sau de accidente, totul sta in mana lor si as vrea sa o faca pt mine, nu pt ei. Acum ma gandesc ca nu as fi ajuns oricum sa ma rog de ei sa faca asta, dar poate ca functioneaza abordarea asta.

1 Like

Neata!

Multam mult pt sfaturi.

Fix asa am pus si eu problema de un milion de ori. Dar zic ca mine si pe urma remarc ca fac tot ca ei.
Aseara incerca sa ma convinga ca nuuu, ea la privat si-a facut rmn-ul. Dar de fapt la privat prin fondurile de la stat pt care a stat luni de zile sa astepte programarea :rage:
Tu ori iti bati joc de mine ori tre sa facem o schema sa explicam cum e cu privatul.
Ea incerca sa imi calmeze nervii insistand ca nuu, uite la clinica X s-a dus cu piciorul. Te-ai dus, dar te-ai dus tot asteptand la mana statului.
Ce mama dracului tot vorbim noi aici?!?!?

Da, cam asta incepe sa fie si concluzia noastra. Pe bune, chiar nu putem sa ne mutam inapoi tara doar ca sa ii luam pe sus, cu forta, sa mearga unde trebuie. Stau sa ma plimb de mana cu ei, oameni, pana la urma, in toata firea?!

Nu stiu, ei au convingerea ca ne ajuta tinand de bani si tot visand la casa pe care ne-o vom cumpara.
Pt ca da, nu-i asa ca fix pretul unui rahat de RMN ma impiedica pe mine sa-mi cumpar casa de juma de milion in Londra. Fix kkturile de costuri de la privat ne tin in loc sa ne luam vila in Londra. :rage::roll_eyes::roll_eyes:
Pe urma cica de ce esti nervos si nu ai rabdare cu ei.

Din fericire vad ca ai mei au cam inteles cum sta treaba si vad ca prefera singurei sa mearga la privat cand e cazul.

Voi ce abonamente ati facut? Pt ca da, chiar aveam in plan sa le fac. Cel putin alor mei le voi face sigur dar trebuie sa ma interesez care, cum e mai ok. Insa nu stiu dc nu cumva pentru ai lui o sa arunc banii pe geam. Pt ca nu, una vorbim si peste 3 zile vad ca fac cu totul si cu totul altceva. Si nu e discutie de ieri de azi, ci de ANI! Ani de zile!

Vai de mine si de mine cat de tare ma poate manca tastatura. Ce ma astepta in inbox de dimineata:

As some of you may know “Uzina mea” sponsor (xxx Africa) who help disadvantaged and underprivileged children of Kenya by mentoring and financially supporting them through education help them and their families break the poverty cycle.

Xxxxx Africa complete a trip to the “hjha Slums” every year and have enquired if any of the “Uzina mea” team would be interested in heading over to experience some of the work that “uzina mea” support every year. I have included some detail below form the team. If anyone is interested in travelling there this year please let me (CEO) know if you are interested as “Uzina” would be happy to support anyone that is interested in being part of the project. This trip could be a mixture of both work and experience in the slum and if interested extended holiday

Tinere CEO - nu mai bine in loc sa ne platesti noua bilete de avion, cazari si distractii, dai banii aia oamenilor de acolo?
Binenteles ca deja s-au anuntat multi doritori.

Combinam distractia cu holbatul la saracie! :rage:

Buna investitie ai facut cu pantofii vietii @Daria si chiar te rog sa-i porti, nu sa-i tii acolo numai pentru ocazii extraspeciale.
Mie-mi plac tigaile bune, cu cat mai grea, cu atat mai buna :laughing: De la Creuset n-am oale, numai tigaie si niste chestii din ceramica. De la Ikea am pentru bucatarie numai in tirbuson luat acum 28 de ani. Tine inca si e bun si nu-l arunc atata timp cat isi face treaba.
Copilul are Instant Pot si trage niste mancaruri in el de te lingi pe toate degetele.

1 Like

Aici vine toamna de luni :anguished: Se mai anunta doua zile cu max. 21 de grade, in rest temperaturi intre 16 si 18 grade. Inca nu-s pregatita sufleteste de asa ceva :pensive:

Eu ma cam bucur ca vine toamna :smile: De vreo doua zile, de cand a mai inceput sa ploua un pic, dorm si eu neintoarsa.

Mai avem un pic si am dat gata si saptamana asta :smile:

1 Like

La noi toata vara au fost intre 16-18 grade. Cred ca am avut cu totul vreo 3-4 weekenduri cu soare dar maxim 22 de grade.
Asta n-a fost vara :confused:

Lasa @Hortensie bucura-te, peste tot e tot mai cald. Fierbe pamantul sub noi din ce in ce mai mult.
Sfarsitul lui August, si in Londra peste 30 de grade…not really funny.
Noi mai in gluma, mai in serios vorbeam ca probabil vom ajunge prin Scotia ca sa ne ferim de caldura :))))

1 Like

Și eu vreau în Scoția. Și vreau și toamnă. O să-mi pară rău, probabil, dar sincer vreau să mai și plouă și să mai bată și vântul.

1 Like

Aici de doua zile mai ploua ceva-ceva…dar tot zapuseala mare este.

Mi-am cam facut azi multi draci pe mai multe planuri. Ia ca diseara dau eu cep la nintendo switch sa ma descarc :))))) Am hotarat!

1 Like

Și la noi plouă, dar e cald și lipicios. Vreau răcorică, cu fleece și șosete :grin:

1 Like

pe aici se pare ca a venit toamna mai repede decat se preconiza :slight_smile:
inca nu e de paturi in timpul zilei, dar seara da
se vaita canadienii de zici ca e sfarsitul lumii
eu asteptam zilele astea de asta iarna :))))
am avut o vara acceptabila, au fost doar vreo 3 perioade de maxim o saptamana de canicula

Neataaaa!! Sfanta Vineri a venit!!! :smile:

@Samoa bagai aseara Zelda pe nintendo…imi cam place :smile: Cu greu am lasat porcaria din mana :smile:

Azi-noapte iar m-am trezit de caldura. Nu mai nimeream sa dau drumul la ventilator…pfff