Ia cafeaua neamule!

Liber la dat din gura :slight_smile:

1 Like

E f interesant. Nu am apucat insa sa il termin.

https://woll-cookware.com/en/products-and-accessories/aluminium-cookware/titanium-nowo/preview-menu/titanium-nowo-specifications

Eu am o tigaie de titan, antiaderenta, nu se zgarie, am maritat toate Tefal-urile de cand am luat-o p-asta.

1 Like

Apropo de discutia de acum cateva zile pe tema “metoo”.

Am fost sa imi iau de mancare si vin in zona bucatariei sa stau linistita. Merg sa imi iau un pahar de apa si remarc faza langa dozator:
El, in jur de maxim 25-30 de ani, brunet, barbos - sigur nu englez.
Ea, in jur de 45-40 - englezoaica tipica. Il intreaba daca vrea sa manance cu ea la masa. Asta timid ii zice ca nu, multumesc am mancat si da sa plece.
Ehh, ce face englezoaica? Se baga tipa fix cu fata aproape lipita de fata lui (la o faza din asta, dc un barbat isi permitea asa ceva, io dadeam bucata in gura direct) si cel mai libidinos si gretos ranjet (isi linge si buzele fff explicit) ii zice ca “are you sure? maybe think twice”

Am simtit ca imi plezneste ceva la cap. Atat de urat am putut sa ma uit la vita libidinoasa incat a facut cale intoarsa si a iesit afara din zona bucatariei cu viteza luminii.
Mda, cred ca nu vreau sa stiu ce fata de killer aveam.

Cum era cu metoo? Nu de alta dar astea pe aici chiar isi permit constant astfel de faze. Si ce pm faci mah ca barbat??
Ca io ca femeie da, injur, reactionez agresiv etc. Dar ca barbat?

wtf?!!?!??!

Daca iti permiti carne bine - nu ne mai intereseaza de planeta daca scoti banu’. Daca ai parinti saraci - du-te dracu de aici - rumega la niste migdale si taci din gura.

Tareee! Dar in acelasi timp “Wilkommen” - hai cu salvatul oamenilor de pe toata planeta, mai putin proprii cetateni care sunt mai amarati.

Ei, dar tu chiar ii crezi? Au vorbit si ei despre asta, dar vocea poporului a fost sa lase prostiile. Sa se scumpeasca carnea, dar banul ala in plus sa-l primeasca taranul care creste animalul, nu sa ia statul bani.

Toate ca toate @Daria, dar pantofii sunt be-lea! :heart_eyes::star_struck::astonished::heartbeat:

ca barbat cum o dai tot naspa pici.

• daca o inghesui si o fortezi mai mult decat vrea tuta esti scalpat, ca vorba aia…“am zis doar atat si nu vreau sa fie nu! pe mine nu ma fortezi la mai mult ca vai doamne mi-am cautat-o”
  • daca ii dai una peste ochi, cum ai zis si tu, iar ai dat de dracu ca lovesti femei

asa ca, din nou…nu ma oripileaza deloc #-ul ala si raman la parera ca da, oricat de naspa ar suna, unele isi mai si cauta violul sau hartuirea cu lumanarea si uneori o mai si merita.

ha! alta care are oale de bani grei :joy:

da, tot tefaluri am si eu si recunosc ca nu ma fericesc, dar pana acum nu mi-am pus problema sa le schimb desi nu imi mai place deloc despre ele. poate si pt ca nu stau suficient de des in bucatarie cat sa ma enerveze zilnic :joy:

Sa iti zic ca i-am pus in sufragerie, langa tv, dupa ce i-am cumparat? Acolo au zacut pana dupa nunta pentru ca nu imi puteam lua ochii de la ei :rofl::rofl::rofl:
I-am lasat cateva zile cu ceva chestiune din lemn pentru largit pantofii si tin sa iti spun ca asa toace comode nu am avut pana acum.

Daaaaa, macar daca ar fi ceva de genul asta, ai mai zice.

Ma scoti din sarite cu banii tai grei :rofl:
La mine costa vreo 30 de lire o comanda de haleala seara pentru doua persoane. Sincer, imi scot banii pe oala de 200 de lire in cateva take-awayuri :))))
Si pe bune ca folosesti o viata o porcarie din asta.

1 Like

glumeam mah. nah, suna logic sa ai cateva oale bune si punct. cred ca mai logic decat a te enerva ca ai cateva oale relativ scumpe si proaste, ca nici tefalurile nu mi se par chiar ieftine. adica cred ca avea legatura cu perceptia mea despre a da o suma asa rotunda pe o oala :joy:

1 Like

Fu vo suta de Euro +-, deci nu po sa pretind ca am saracit dintr-o tigaie - da’ tot ce e ou, clatita, leguma, peste etc. ies impecabil. Si nu se zgarie daca bagi furculite in ea :grinning:, cu Tefalul bona si husband faceau concurs, care le ia teflonul mai repede.

1 Like

amandoua aveti dreptate. chiar acum cateva zile ma enervasem din nou pe o tigaie si chiar ma gandeam ca le-as da de pereti. ca si 7-8 oale, tigai si alte marafeturi pe care le am eu au costat tot cat 2-3 din cele de care ziceti voi.

o sa ma uit si eu la ce se gaseste pe piata, ca oricum pe astea aveam de gand sa le marit, numai ca aveam de gand sa iau tot tefaluri.

Stiu :smile:

Am patit recent niste mustrari de constiinta si ma simt :))))))))))

Context: daca mi-am facut nunta scurt si la obiect, am avut relaxarea necesara sa ma gandesc cum vreau ca sa fie totul pe placul meu/nostru.
Aleg rochia si urmeaza partea de pantofi. Caut, caut - nimic nu imi facea cu ochiul.
Intr-o seara, eram plina de draci si ii zic lui mister: auzi mah, ia pun-te frate si cauta-mi niste pantofi pt ca eu mi-am pierdut rabdarea.
Sunt norocoasa pentru ca el chiar are rabdare sa ia netul la puricat si de cele mai multe chiar imi gaseste chestii mai misto decat gasesc eu.
Anyway, se uita el pe domnu Google pret de 5 min si imi arata poza cu niste superbitati de pantofi dar care erau albi. Zice: uite ceva genul asta parca ziceai ca tot visai.
Zic mah da, modelul e superb dar nu albi. De unde si pana unde visam eu pantofi albi?
El: “nu albi, dar stilul si firma”. Ma uit mai cu atentie…louboutin.
Intr-adevar gasise pantofii la care chiar salivam de-o viata dar nu credeam sa apuc sa ii si inhat. Zic aia e, dracu te-a pus sa ne aduci mortul in casa?! Da, acum fix la asta ma duc sa imi iau pantofii de nunta :)))))))

Si ma duc la magazin, ma apuc sa probez un milion de numere, modele etc. Intre timp aflu ca bodyguardul magazinului era roman.
Ma hotarasc la model pana la urma si cat se duc aia sa imi faca factura, numai ce aud romanul: “auziti, nu va suparati ca va intreb, dar totusi, sunteti sigura ca vreti sa platiti atatia bani pe o pereche de pantofi?”
Mi-a cazut cerul in cap!! Omul tocmai imi povestise ca uraste Londra dar sta si el cu nevasta de nevoie ca vor sa isi termine casa din Romania etc.
I-am explicat ca sunt pt nunta si alte cheltuieli mari nu fac etc.

Dar apoi tot pe mine ma luasera dracii: mai dar de ce dracu facui eu guilty trip=ul ala mental?! De proasta!

Aoleu soro. Te rog dezvaluie cat au costat superbitatile. Si eu i-am admirat, dar am presupus ca sunt genul care te cam fac sa regreti ca esti incaltata in ei. Acum ca zici si de ce comozi sunt…

Oricum pe o oala ma gandeam ca nu as da bani prea multi, altfel pe alte chestii sunt mana sparta :joy:

Tu stii ce frica mi-a fost ca ma ia dracu pe papainoage?! Mai ales ca nu am mai purtat tocuri atat de inalte de ani de zile :))))
Dar nu, dupa ce s-au lasat un pic - ziceam mai sus ca le-am pus un suport de lemn pt largit vreo cateva zile - efectiv au fost manusa, pe cuvant de soim al patriei. Nu mi-a venit sa cred ca nu simteam degetele de la picioare prinse in menghina obisnuita!
Au fost £495. Dar sincer, pana la urma pentru salariu mai decent de Londra, nu e chiar o avere pentru care sa faci foamea o viata.
Bashca rationamentul pe care l-am folosit :rofl: ca pana la urma si pe astia i-am luat pt o viata (sau ma rog, cat rezista ei si eu :))))))))))) sa port asa ceva la ocazii) si nu o sa ii port doar la nunta.
Da, recunosc ca am folosit intens argumentul: nu dau bani pe rochie scumpa de mireasa…deci din bugetul ala imi pot face niste mofturi.
Desi la ce preturi au rochiile de mirese mai misto…eu chiar am fost sub buget mult de tot :))))))

1 Like

Eh uite asta e o cheltuiala la care nici nu as clipi :joy::joy:. Poate ma ingrozeam daca dadeai cateva mii de euro pe ei, dar asa pe bune…mi se par chiar rezonabili.

Sapt viitoare merg la o nunta. Mireasa dadu 2000 de euro pe rochie. Habar nu am daca merita investitia. As sta sa ma gandesc de 2-3 ori inainte, desi nu ar fi cazul sa fac credit la banca pt rochia aia.

La mine a fost invers: la oale n-am clipit, dar jur ca la astia am inghitit in sec muult. Asa ca taman romanul imi lipsea din creier la momentul respectiv :smile: :smile:
Probabil si unde eu chiar nu le am cu cheltuitul pe haine si pantofi. Am alte boli unde arunc cu banii :)))

Cred ca la noi se mai si scot banii astia din darul de nunta. Si, probabil ca daca chiar visezi sa te vezi mireasa/printesa pana la urma cam aia e investitia…in vis :slight_smile:

Dar da, eu una decat sa dau mii de euro pe o rochie pe care o port o data, mai bine beau banii la rusi :)))))))))))))

2 Likes