Hai la lupta cea mare! Dieta colocatarului disciplinat

1500-1600. Caloriile le arzi și stând, practic degeaba. Dar mai important, e că arzi și hrănind creierul și dacă ești solicitată intelectual, e bine să dai corpului ce-i trebuie. Gustări cu carbohidrați curați (pâine integrală, muesli (natural, nu cu tot felul de îmbunătățiri) nuci, alune, fructe. Creierul papă glucoză, fructele sunt bune. Ou fiert, altă gustare rapidă, îl înghiți țoc-poc, nu-ți trebuie farfurii și alte ustensile. Proteine, tone, plus o grămadă de vitamine.

Și dormiți. Dormiți bine, că somnul bun, reglează metabolismul și poftele de dulce și întărește sistemul imunitar și vindecă micro inflamațiile, cauzate de poluare, zahăr, vreun Mc cu care s-a păcătuit în ziua respectivă.

1 Like

Supa de pui cu muuulte găluște am balotat … iaurt cu verzatura și granola, bag niște hazelnuts in cuptor

2 Likes

Io am inteles ca intreaba cam cate arde stand in repaus, nu cate sa consume. Adica cred ca grija ei este cate sa manance sa suplimenteze macar ce arde stand degeaba, ca sa nu se topeasca :grin:

Despre dieta de ieri si azi nu mai comentez. Nu am dat iama in ceva, dar cum am stat calare pe calculator m-am luat cu munca si doar am rontait diverse. Chestie f paguboasa.

Ca ati zis de suplimente, ar fi cazul sa reincep sa iau. Maine o sa imi fac o schema. Iar sport, de bine de rau inca ma tin. Ieri si azi am facut un antrenament de tonifiere, la saltea, ma rog…la liber.

Iaca pe asta, ca l-a pus chiar antrenorul la orele caruia merg eu la sala si mi-a fost mai comod sa fac ceva cu care sunt familiarizata:

Luni am facut un alt antrenament pus tot de el:

Marti am zacut pt ca … RMN.

Intre timp, de la scaunul nepotrivit (adica scaun de masa, normal cu 4 picioare, nu din cel de birou) si de la pozitia la masa, am dobandit si o durere semnificativa in zona omoplatului drept. Trebuie sa vad ce solutie gasesc ca devine din ce in ce mai nasoala.

1 Like

Amandoua aveti dreptate, cam asta era logica :rofl::rofl::rofl: Dar la cat ma pricep la subiect, nici sa intreb ceva inteligibil nu-mi iese :smirk:

La tine cred ca la stat degeaba arzi mai multe calorii decat restul lumii :grin:. De obicei stand degeaba arzi cam 1400-1600.

Eu zic ca tu esti safe si la 1800-2000 calorii.

Neata! -400g.
Mic dejun copiat de la @Queen. Cred ca am dovedit vreo 500 calorii…

4 Likes

Pe-acolo ma invart eu, cand am viata mea normala, cu doua antrenamente pe zi, jde kile pe bara si peste 12000 pasi pe zi.
E mititica, nu arde atata, daca nu alearga ca o veverita, de colo-colo.

mda, deci ma rupe spatele in partea dreapta spre omoplat. azi o sa ies la niste cumparaturi la mega si o sa dau si pe la farmacie.

Ia pauze dese si fa exercitii pentru muschii pieptului si ai spatelui. Eventual vreo alifie de-aia care incalzeste. Voltaren gel, zicea ortopedul meu, ca e vax albina. Vezi daca gasesti ceva dedicat sportivilor mai profi.

Noi ne-am invins zgarcenia, acum vreo 4 ani si ne-am cumparat cate un scaun profi, care ne-a costat cate un rinichi, dar a meritat, ca noi ne si jucam ore in sir, pe calculator.

eu nu folosesc voltaren gel, adica nu cel pe care il stie toata lumea si care are f putin diclofenac. mai sunt variante mult mai concentrate. eu din alea mai iau. o sa vad si ce o avea farmacia ca nah, nu ma pot duce din farmacie in farmacie. poate gasesc si ceva cu incalzire locala sau macar niste plasturi.

scaun profi sincer nu imi serveste si nu din zgarcenie nu m-am gandit sa iau. adica nici nu prea imi plac cum arata si nici nu am ce face cu ele in apartamentul meu cu 2 camere, ca eu de acasa nu am prestat pana acum si nah, nu aveam in plan sa incep :joy:

la tine e alta treaba. tu te joci la calculator, stai mult pe ele. eu doar as da banii pt ceva ce nu imi e util pe termen lung. si nici prea ieftin nu este.

Da si tot m-am zgarcit, ca sunt scumpe cu draci :laughing: . Nu la alea IKEA ma refer, ci la scaune profi, ne duceam intr-o vacanta misto de tot, cu banetul ala.
In alta dezordine, mi-e dor de sala, de lesin, vreau greutati mari si sa sar pe cutie, of!

Astia mici mi-au adus asa ceva, e mai concentrat:

diflex-gel-45g_8378981

da, tot 50 mai iau si eu, clafen sau diclac.

Ți- ar fi buna o bila d-Asta pe lângă alifie. Era un Fastum gel bun fără nici un miros, nu știu dacă mai exista

da, chiar ca ar merge. am reusit sa procur doar gelul. sa va zic cum e acum in farmacie: la super oferta nurofenul, bagat in nas peste tot, ca nah, au scazut vanzarile masiv de cand e ocolit pe motiv ca agraveaza simptomele covidului, si criza de … paracetamol, recomandat in caz ca banuiesti ca te-ai pricopsit cu covid.

1 Like

PS: am si o punguta de M&M. una micuta ca nu am vrut sa ma aprovizionez cu chestii de genul.

:joy::joy::joy:
Pozele astea sunt pentru @Mother_Abigail, ce sa consume sa-si revina cu greutatea?
La pranz:

4 Likes

Azi raportez, o cafea mare, neagra, una bucata scone, cu doua oua fierte si kaviar. Un ceai, cu lapte si o lingurita de miere.
S-a schimbat schimbarea, n-o mai ardem cu pizza si indian, ci face Luxita un fel de parjoale (fara usturoi), cu sos de ceapa si cartofi natur. Am descoperit ca aveam carnea tocata in frigider, e musai s-o prepar.
Mai fac o placinta cu feta si spanac, la care servim somon afumat si salata din frunze de sfecla.

2 Likes