Hai la lupta cea mare! Dieta colocatarului disciplinat

Pai le-am dat flit cand am fost mai rau . Dar acum, sa vezi ce mutre recunoscatoare au, si cat imi mai multumesc dupa masa, lesin de ras. Greu fara mama!

1 Like

Daca va spun noua metoda de facut mamaliga (descoperita acum cateva saptamani) ;)))))))))

1 Like

A cumparat mister acum vreo doua luni un rice cooker - Nu, indiferent cate metode am incercat, mie orezul nu imi iese ca la chinezi.
Ehh, nu ma mai plang, am orez ca la restaurant si acasa. Genial aparatul corean, face un orez de sta matza-n coada.

Pai mai nou, nu face fata si mamaliga la rice cooker?!?! :)))))))))) Arunc malaiul, arunc apa si sare, pun capacul - setez aparatul pe “long rice” si aprox juma de ora mai tarziu am mamaliga :))))

2 Likes

Numele aparatului, do tell. Caut de ceva vreme un rice cooker, dar nu ma pot decide. As prefera sa fie mic.

Uite aici:

Deci faza asta cu mamaliga e pt mine cevaaaa :heart_eyes:

1 Like

Și instant potul face orez perfect

E mișto mașinăria aia :slight_smile: bine ca nu am unde s-o mai pun

Io-s priceputa (scuzati lipsa de modestie) si la orez si la mamaliga (urcam pe munte, inca din adolescenta, era obligatoriu sa stii sa faci o mamaliga, in ceaun), dar ma dau in vant dupa device-uri care-ti usureaza viata.
Si-mi place mult mancarea asiatica si indiana.
Cred ca asta mi s-ar potrivi mai bine

1 Like

Ba lauda-te :grinning:

1 Like

Gata ziua de azi. Meniul zilei:
D - 2 wasa cu pate si telemea, 2 rosii, un ceai verde cu lamaie
G - un espresso dublu cu lapte
P - supa de linte rosie, 2 ficatei de pui cu amestec Hawaii, salata verde, 2 felii paine de secara cu seminte
G - o cafea decofeinizata black
S - 2 x 180g cottage cheese

Mamaliga imi iese buna. Dar e stai langa oala si invarti de albesti :)))

Noi cumparam mamaliga buna rau de la Rustic. Amu, nema Rustic, nema Dinner Food, nema malai la Auchan :joy:
M-a apucat azi vrednicia sa cumpar 2 kg de faina si 1kg de mălai. De unde? Cat se vedea in zare era plin de zahar tos :joy::joy::joy:
Ai naibii mancaciosi, zahar alb tos nu servesc.

2 Likes

Bai, eu sunt enduro, fac mamaliga si cu malai de slaba calitate si iese buna (bag lapte, la fiert :grinning:) si pot sa fac mancare din te miri ce. Am avut perioade de saracie, in tineretile mele si am facut niste spagaturi gastronomice, de ma miram si eu :laughing:
Asa ca sa ma slabeasca italienii si spaniolii cu cucina povera, sa vie sa-i invat eu! :laughing:

3 Likes

Mie îmi place mălaiul ăla grosier…la fel și grișul

2 Likes

Doamnelor, intrebare: in perioada asta cam cate calorii/ zi consuma una ca mine? Stau toata ziua cu ochii in laptop, trezit la 7:30, culcat la 12:00, maximul de activitate fizica sunt niste abdomene sau cat ma joc cu pitic.

1 Like

Ți-e teama sa nu mănânci prea mult? :laughing:
Nu am jumătate caloriile niciodată, nici nu știu cum, IG-ul ma preocupa mai mult.

1500-1600. Caloriile le arzi și stând, practic degeaba. Dar mai important, e că arzi și hrănind creierul și dacă ești solicitată intelectual, e bine să dai corpului ce-i trebuie. Gustări cu carbohidrați curați (pâine integrală, muesli (natural, nu cu tot felul de îmbunătățiri) nuci, alune, fructe. Creierul papă glucoză, fructele sunt bune. Ou fiert, altă gustare rapidă, îl înghiți țoc-poc, nu-ți trebuie farfurii și alte ustensile. Proteine, tone, plus o grămadă de vitamine.

Și dormiți. Dormiți bine, că somnul bun, reglează metabolismul și poftele de dulce și întărește sistemul imunitar și vindecă micro inflamațiile, cauzate de poluare, zahăr, vreun Mc cu care s-a păcătuit în ziua respectivă.

1 Like

Supa de pui cu muuulte găluște am balotat … iaurt cu verzatura și granola, bag niște hazelnuts in cuptor

2 Likes

Io am inteles ca intreaba cam cate arde stand in repaus, nu cate sa consume. Adica cred ca grija ei este cate sa manance sa suplimenteze macar ce arde stand degeaba, ca sa nu se topeasca :grin:

Despre dieta de ieri si azi nu mai comentez. Nu am dat iama in ceva, dar cum am stat calare pe calculator m-am luat cu munca si doar am rontait diverse. Chestie f paguboasa.

Ca ati zis de suplimente, ar fi cazul sa reincep sa iau. Maine o sa imi fac o schema. Iar sport, de bine de rau inca ma tin. Ieri si azi am facut un antrenament de tonifiere, la saltea, ma rog…la liber.

Iaca pe asta, ca l-a pus chiar antrenorul la orele caruia merg eu la sala si mi-a fost mai comod sa fac ceva cu care sunt familiarizata:

Luni am facut un alt antrenament pus tot de el:

Marti am zacut pt ca … RMN.

Intre timp, de la scaunul nepotrivit (adica scaun de masa, normal cu 4 picioare, nu din cel de birou) si de la pozitia la masa, am dobandit si o durere semnificativa in zona omoplatului drept. Trebuie sa vad ce solutie gasesc ca devine din ce in ce mai nasoala.

1 Like

Amandoua aveti dreptate, cam asta era logica :rofl::rofl::rofl: Dar la cat ma pricep la subiect, nici sa intreb ceva inteligibil nu-mi iese :smirk: