Hai la lupta cea mare! Dieta colocatarului disciplinat

3 Likes

Deci, ne bagam?:joy:
Scriu la sf zilei in ce am scapat precum capritza pe miriste.

@Ziggy, ia bag-o pe aia cu lizina si glicina, ce tb sa mancam, pe intelesul tuturor.

Multam @ChickyG :kissing_heart:

Eu momentan trebuie sa lucrez la pofta de mancare. De stres numai dc vad mancare mi se intoarce stomacul pe dos.
Bag banane si iaurturi la greu, piept de pui cu orez etc. Chestii cat mai simple si usor de facut.

Mister a facut zilele astea o salata de ton, paste cu carne, humus si tapenade (crema de masline)

2 Likes

Trebuie sa ne disciplinam. Mai putin tv si socializare via smartphone, mai multa grija pentru citit, activitate fizica, alimentatie, sanatate mentala si spirituala.
Hai sa vedem daca ne iese.
Din experienta, daca scriu, realizez unde o dau ch oistea-n gard.
Daca vreti, bagam si un maraton de 10-14 zile, fara sa spunem greutatea initiala :joy:, doar +/- xxx grame/ zi cantarite dimineata pe racoare.
Vedem ce iese.
Cine are curaj de un maraton de 14 zile?
Adica maine/24.03 e momentul zero de la care plecam.
Incepand de maine postam in fiecare zi ce am consumat toata ziua, urmat de cantarire a doua zi dimineata, moment in care declaram cu mana pe Biblie cat avem minus/ plus fata de ziua anterioara.
In dimineata asta am X6.10 kg :joy::joy::joy:

La mine o sa trebuiasca invers: Cat aveai cand a inceput porcaria, cat ai slabit in perioada asta?! :))))
Eu deja am dat jos 2 kg :)))))))))))))))))) Not even funny dar ce pm sa fac, macar sa rad.

Nasol :slightly_frowning_face::kissing_heart:

io tot nu stiu ce v-a tabarat pe chestiile astea asa :joy:

acum sunt la capitolul GUSTARE, care gustare consta intr-un shake de proteine, facut desigur cu proteine din zer, lapte si mure congelata, blenduite serios.

1 Like

Voila!

1 Like

Eu am bagat cu greu o banana ca sa nu incep munca cu stomacul gol. Si doua espressouri.

asta e cea mai sigura metoda sa te pacalesti in modul pagubos. cel putin organismul meu functioneaza cu pacalitul, adica trebuie sa ii impun un program si apoi se prinde ce vreau de la el. de ex asa am inceput sa mananc la micul dejun, pt ca multa vreme am fost si eu ca multi altii…oooo, e prea devreme pt mine sa manac deci sar micul dejun si ce smart sunt eu.

acum la fel, schimbat activitatea cu care era obisnuit organismul, a dus la a nu mai avea chef de nimic si sapt trecuta am tinut-o cam ca tine, sarit mese, mancat ici-colo putin.

iti recomand sincer sa te fortezi putin sa ii faci un program corpului, macar dpdv alimentatie.

1 Like

de curiozitate, spre sera nu te ia chef de rontait si alte stari de genul? adica serios, mie asa mi se intampla. e drept ca acum ziua nu am niciun chef si atat ovazul cat si shake-ul le-am consumat mai mult sa fie, decat cu pofta sau chef. dar seara as rontai tot felul de tampenii.

de asta nici nu mi-am adus in casa ciocolata, biscuiti si alte minuni. tot ce am dulce sunt niste batoane de ovaz si niste batoane proteice. bune, nimic de zis, dar nu as manca din ele pana la epuizare, cum as face daca as avea ciocolata de ex. tot ce era ciocolata am dat si nu am cumparat nicio sursa de dulce.

mai am niste dulceata fara adaos de zahar. in caz de ceva pofta de ma lesina o sa imi fac niste clatite cu asa ceva sau orez cu lapte cu asa ceva. si mai am cateva doze de cola zero, pe care l-am luat din greseala cu aroma de vanilie si nu imi place, deci cred ca vor sta mult si bine pe aici.

Uite ce de Lizi! :joy::ok_hand:

@ChickyG fasui, linte, năut, banane, urda, carne de porc, vita, pui…

1 Like

La mine functioneaza asa: nu consum dulce, rezist. Cum am bagat o bucatica de ceva dulce in gura, ciocolata, prajitura, nu conteaza, desert sa fie, gata. Mananc pana termin, nu ma mai opresc.
Asa ca, mai bine, ma disciplinez si consum doar fructe in prima parte a zilei.
In weekend aurolacul din mine sa gandea asa: ce-ar fi sa incerc sa fac orez cu lapte de cocos in loc de lapte normal, si sa-i adaug fulgi de migdale rumeniti si un sos de dulceata de cirese amare fara zahar? :thinking::joy:
Dar Jiminy Cricket m-a tras de ureche si-a urlat “stai in banca ta!!!”

2 Likes

eu nu stiu ce v-a tabarat ca va trebuie musai asa ceva, sa vina toata lizina la voi :joy:

Macar pentru faptul ca ne curata matzu’ si tot e binevenita. Laxativ natural.

56 kg :flushed::scream::flushed:
Prima chestie data pe gât.
Colagen+ ORAC. Nu este atât de dezgustător pe cât pare.
Poza urata pt ca l-am pozat pe la jumate.
E deja 13, cred ca rămâne și pe post de mic dejun :sweat_smile:
Oala cu supa de pui pe foc.

1 Like

56 kg e de rau sau de bine?
Pentru mine ar fi de subnutrita :joy: N-am mai vazut greutatea asta din liceu. Am osatura zdravana, atarna greu la cantar.

Nu ma baga în seama, sunt obsedata de cantar de pe la 13 ani. Dpmdv, am 3 kile in plus. Și când scap de ele, pe cantar, tot am 3 kile in plus. Pt ca cucu. Bafta mea e ca sunt mancacioasa, pofticioasa și nu pot tine diete. Doar monti mi-a mers pt ca s-a brodit fix pe preferințele mele culinare.

1 Like

Ba baieti, ma scuzati, dar de ce shake-uri, daca nu sunt de proteina, in colaborare cu antrenament?
Nu puteti mesteca? Poate gresesc eu, dar din cat am mai invatat eu nutritie, aia e una din greselile de baza. care duc la calorii in exces, shake si smoothie, in loc de un mar si cateva alune si o cafea cu lapte, sau fara.
Nu conteaza doar ce arunci in stomac ci si cum o faci. Cum sa nu va vina a rontai, daca beti mancarea?
Creierul stie ca tre sa manance si exista niste miscari asociate acestei activitati, precum si un set-up specific.

Daca tot suntem in era experimentelor, incercati asta:
Asezati frumos masa, cu farfurie, un mar sau un morcov, frumos taiate, o cana de cafea si luati gustarea aia, ca si cum ati fi la o cafea cu amicii, sau la un mic dejun. Fie si un shaker plin cu zemârca. Il beti in tihna.
Nu baut un shake, la calculator intre mailuri. Evident ca va vine sa roadeti lemne, seara, voi va pedepsiti in cursul zilei si corpul se razbuna.

Si faceti sport, ca ala va echilibreaza si creierul, nu doar corpul!
Si dormiti mai bine. Somnul bun, scade pofta de carbohidrati.