Grup suport :D

@Daria, nu stiu daca asa se deschid subiecte noi, dar daca nu l-am pus unde trebuie muta-l tu :smile:

Mah sunt stresata si am nevoie de incurajari :D. Ma rog, evident, nu de la toata lumea, asta ca sa nu creada careva ca il fortez sa se bage in seama cu mine sau ii cersesc incurajarile :stuck_out_tongue_winking_eye:

Treaba e asa. Acu vreo cativa ani buni conduceam. Apoi din comoditate si pt ca totdeauna ma duce cineva unde am nevoie, m-am lasat pe tanjeala pana nu am mai condus deloc. Cum condusul nu e ca mersul pe bicicleta, evident …acum cand m-a reapucat cheful treaba se complica.
Dl Queen e la dispozitia mea si ma lasa sa prestez la volan de cate ori am chef, doar ca io sunt stresata :smiley:. Care ati mai patit ca mine, cum si cat de repede ati scapat de stres? :))

Treaba e ca vreau musai sa fac chestia asta pt ca nu vreau sa mai fie mereu nevoie de cineva cand am eu chef de mers in cine stie ce loc, nu vreau sa apelez la taxi daca pot singura, iar de metrou mi s-a luat…mai exact mi s-a luat sa impart aerul cu fauna de la metrou. De aia la ratb nu are sens sa zic, ca oricum in ratb nu urc nici picata cu ceara (scuzati fitza dar asa simt…ca mai bine merg pe jos 5 km sau iau taxiul decat sa mai practic sportul mers cu ratb :D)

Deci…care a mai patit ca mine si cum s-a tratat???

:smile:
Așadar facem Grupul Soferitelor care s-o_feresc?
Eu am carnet din 2010 dar n-am condus deloc iar anul ăsta mi s-a pus pata ca e Anul Chick-Mobilului.
E al naibii stresul dar cu un instructor bun - știu în Cta unul super-meserias - și vreo 20 se ședințe în traficul din Buh, gândesc ca se desfunda chefu’. Apai n-om fi noi alea cele mai neștiutoare la volan?

Ohh…deci nu sunt singura :smiley: queen mobilul exista de multa vreme. De ieri am inceput sa prestez. Nu sunt ffff stresata, adica in sensul ca nu dorm noaptea de grija, dar sunt. Bine…prestez doar in afara orasului momentan. Poate sunt putin mai relaxata ca altii pt ca nah, totusi o vreme am condus si stiu ca poate deveni din nou ok, dar tot ma irita ca am blocajul asta si as vrea sa stiu cum au scapat altii de el si mai ales cat de repede

Si da, tot asa ma incurajez si eu: acu hai ca nu oi fi eu cea mai mare proasta din spatele unui volan!!! :))))

1 Like

@Queen Stai sa vezi aici! Azi incep scoala de soferi. Acum vine partea tare. Este a treia!!! Fara niciun examen dat. Una in Bucuresti in 2003, a doua in Cta in 2008 si acum iar. Deci se poate si mai si :joy:
Eu zic la fel, sa iti vreo 10 ore cu un instructor bun, sa te bage in zonele aglomerate, si cred ca iti revii,

@Ziggy, am instructor bun în Cta. Vrei? E o tipa care seamănă cap tăiat cu Angelina Jolie.
Ei, ce zici?

Oh, am deja unul local de la mine, imi este mai la indemana asa. Si am si platit jumate deja.

@Queen E perfect ok topicul nou deschis :slight_smile: Avem noi destule proceduri in viata de zi cu zi, macar pe forum sa ne dam drumul la limbarita cum si unde avem chef, ca nu ne tine nimeni socoteala.

Daca te-ai reapucat de condus eu cred ca nu ti-ar mai trebui sa pierzi timpul cu ore. Asta e mai mult o chichita din aia psihologica peste care trebuie sa trecem singure. De la un anumit punct incolo mi se pare ca mersul cu instructorul (atata timp cat ai condus si stii sa o faci in siguranta) doar creaza si mai mult obisnuinta de a depinde de altii si dezvolta si mai mult frica de a fi singura la volan.

Eu dupa ce am vazut ca sunt ok cu instructorul si am avut masina pe mana vreo doua saptamani mi-am creat traseele mele pe care le urmam cu sfintenie. De una singura conduceam fff de dimineata ca sa nu fie trafic si pe traseu stiut ff bine dinainte. Dupa vreo saptamana deja se dusese orice frica si fobie.
Si da, baga-ti in cap ca toti tartanii sunt asii soselelor :wink: apai taman noi sa nu putem conduce o amarata de masina?

Ma bate gandul sa iau niste ore de condus si pe aici (sa ma obisnuiesc cu mersul lor pe partea stanga). As mai pleca in weekenduri pe ici pe colo si mi-ar fi un pic mai comod sa inchiriez o masina decat sa stau sa alerg dupa trenuri cu care sa merg ore in sir.

@Ziggy spor la treaba! Haidi, sa te vedem cu “plasticul” de sofer in mana :smiley: