Grădinărit

Floricele pe campii, hai le-adunam copii. Liber la gradinarit, flori, petale si sfaturi despre cum ne tinem in viata cat mai mult, prietenele parfumate si colorate!

@ChickyG ai cuvantul ;)))

1 Like

:smile:
Mulțumesc, @Daria !
Taman la fix, după un window shopping de 3 hrs și un fresh de portocale la Paul.
Am și eu doua dileme existențiale, chiar 3, intr-ale grădinăritului:

1. Zorele - ați cultivat așa ceva pe balcon? Fac “priză” la ziduri zgrunturoase? Rezista la soare puternic?
    Am pus doua ghivece babane cu zorele, le-am cumpărat și “scărițe” sa se dezlănțuie, dar nu știu cât vor rezista la soare vara aceasta și cât de lipicioase sunt la zid.

1. Alta dambla: glicina. Îmi place de mor, am văzut în Germania și Franța superb întinsă pe ziduri. Oare merge cultivata la ghiveci?
  2. Și ultima, pt astazi: tuia rezista în soare, pusă în ghiveci?

Gata! Mănânc un ecler si-o tai spre casa sa văd cât s-au mai înălțat zorelele azi :joy: (am pus semințe week-end-ul trecut)

2 Likes

cu zorelele s-ar putea sa ai o sansa, dar tuia in ghiveci si pe caldurile din vara nu cred ca o sa aiba mare succes

1 Like

Zorelele se descurca onorabil la soare si canicula.
Glicina merge si in ghiveci, depinde insa cat de mare o vrei. Eu as opta pentru un ghiveci enorm, sa aiba loc, sa faca tulpina mai groasa, ca sa poata sustine toata serparia aia, de craci!
E agresiva, din cate stiu eu, trebuie sa ai grija cum o controlezi.
Tuia, la fel, are nevoie de ghivece mari, altfel nu rezista. Ce nutrienti sa traga dintr-o tzârica de pamant?

1 Like

Am tuia inalti de 2 m si jumatate in gradina, au soare doar dupa amiaza, ii ud o data pe zi cat mai de dimineata si vad ca le merge binisor. Mi-au murit doi anul trecut, unul ars de la asa mult bbq si unul cred ca l-am cumparat bolnav. Cei din fata casei care au stat in plin soare au murit pe rand. Le trebuie spatiu sa creasca, ghivece mari si nu uita de ingrasamant pentru conifere.

1 Like

Am retinut ideile, multumesc.
Deocamdata, am transplantat tuia in ghivece mai mari. Daca vad ca nu ii prieste in plin soare(balcon orientat sud-est), o mut la fiu-meu pe balcon. E soare doar dimineata, apoi e placut.
Cu glicina mai astept, n-am gasit inca ghiveciul care sa ma incante. Vreau unul frumos, dar patrat, nu rotund.

M-am razgandit.
Am cumparat clematis in loc de glicina.
Acum caut un ghiveci inalt de perete sa o plantez.
Am vazut ceva pe Mobexpert online, dar mai bine trag o vizita in weekend, sa ne cunoastem mai bine.
Mi-am luat si spalier, in weekend am de mesterit.
De abia astept!

o sa ai success cu clematis
sunt nepretentioase si rezistente
ce culoare ai luat? sunt o gramada de posibilitati :slight_smile:

1 Like

Daa, am inrosit pinterest, de doua saptamani admir toate aranjamentele posibile cu clematis. Ale mele sunt roz deschis pe eticheta. Astept sa infloreasca.
Ar putea fi una din variantele astea:

Dar am vazut cateva variante superbe:

5 Likes

acum sa nu te astepti din primul an sa creasca ca fasolea lui Jack :)))
dar se dezvolta destul de repede totusi
ale mele sunt mov, uneia ii merge bine pe a doua cred ca trebuie sa o mut

Le ai pozitionate in soare, sau zona partial insorita?
Au inflorit deja?
Daca da, pune te rog o poza cu ele inflorite.

una e langa un tufis, e mai penumbra acolo si nu prea ii place, pe ea vreau sa o mut
cealalta e langa un copac, are soare cam toata ziua, dar nu f puternic
inca nu au inflorit, tre’ sa caut de anul trecut daca am vreo poza prin telefon

1 Like

Aha, deci soare umbrit. Multumesc pt info, e f importanta.
De abia astept sa mi-o arati inflorita.
Face tulpina groasa?

la am de 3 ani doar, deocamdata nu au cine stie ce tulpina
m-am uitat dupa poze si n-am gasit, cum infloresc anul asta cum le pozez
imi plac si pentru ca nu au treaba cu frigul, nu tre’ sa le protejez peste iarna nicicum

1 Like

https://injoaca.ro/in-joaca/cu-liliac-cu-lacramioare-cu-nu-ma-uita-cu-caprifoliu-si-inca-o-floare/

1 Like

De nu ma uita mi.e curtea plina pe langa toporasi. Eu pt astia am un fix, dar acum nu.i culeg, ii Las acolo mai ales CA asa nu trebuie sa tund iarba :))))

Magnolii am plantat acum 2 ani, liliac acum vreo 3, Inca mai caut unul alb. Abia astept sa infloreasca bujorii CA s.au inmultit :slight_smile:
Am pus si trandafiri anul asta, sper sa reusesc sa.i mentin.
Urasc iarba, de as putea as scap de toata, dar de , pe aici iarba tre sa fie :frowning:

Gata, am montat paravanul pt zorele, am mutat de vreo 3-4 ori boschetii :joy:, am gasit ghiveciul vietii pt clematis, am plantat-o si i-am pus 2 scarite de lemn. I-am adaugat doua petunii la radacina pt umbra.
De acum, stau la panda de flori.
Daca imi iese pasenta cu paravanul, voi revolutiona gradinile de balcon din complex :smile:

2 Likes

Neata!
Misiune aproape îndeplinită.
Au apărut primii boboci de zorele. Sunt curioasa ce culoare au florile :slight_smile:

Aici n-am idee când apar primele flori de Clematis, deocamdată e în ascensiune.

4 Likes

Da de unde ai luat lemnele alea mici? Se gasesc de cumparat?

De la Auchan. Te invitai de doo ori la mine si ma refuzasi :smile:
Ti-as fi explicat una, alta, ca de la o Zoe la alta Zoe.

1 Like