File de poveste - ce cititi?

Pe lista! Caut sa vad ce găsesc.

1 Like

Fff misto. Mi-a placut enorm mai ales pentru realism: nu, nimeni nu e perfect si nu, nu exista doar asupritori si asupriti.
Superbe nuantele de gri care apar in carte.

@Ziggy Tocmai am primit mail ca ma asteapta un pachetel mic care a fost influentat de Goodreads-ul tau :smile:

BRB - revin cu poza :smile:

1 Like

1 Like

Moaaa a, ce mistooo! Judy :heart: strașnica muiere. Nu știu dacă o urmărești pe Twitter, e mortala!!

1 Like

Pe twitter nu stau dar da, imi place si mie tipa mult de tot.

Acolo e f f activa și este o poveste cu de toate. :grin: Nu e rău Twitter, chiar deloc.

Mai tineti minte, ca in decembrie, am comandat The Black Witch? Nici acum n-a ajuns :rofl:
Intrucat m-am trezit la 6:30 si nu prea aveam ocupatie, am trimis un mail in care i-am intrebat daca o scriu cumva de mana, ca altfel nu reusesc sa le gasesc scuze, pentru asa inarziere.
Apoi am anulat comanda. Cartea se gaseste la magazinul SF de la mine din oras si o au si pe Audible (o descarc acum).

Îmi place, în ciuda accentului foarte american, al tipei care citește.

4 Likes

Abia acu am ajuns si eu sa citesc Elena Ferrante, sunt la jumatea celei de-a 3a. Sunt f ocupata😆
Am citit si articolul despre identitatea ei. Mari idioți astia de nu pot dormi de grija si nu pot respecta dorința de anonimat.

Vazut si serialul pt prima, actrița de joaca pe Lila e super.

2 Likes

Am terminat The Black witch și am terminat și The iron flower.
Nu stiu dacă mai sunt cărți în serie, dar iau o pauză. E plină de clișee, corectitudinea politică, dă pe dinafară și seamănă cu Twilight Saga, grămezi (deși n-am văzut filmele, nici citit cărțile). Are și pasaje cu scene cumva erotice, după care eu nu mă dau în vânt, în cărțile fantasy.

Am trecut, deci, la lucruri serioase :grinning:

Sunt la jumatatea lui Sapiens - a Brief History of Humankind a lui Yuval Harari
E mai de graba o interpretare a istorie din perspectiva autorului. Ideile sunt interesante, ce nu imi place e tonul senzationalist si faptul ca le prezinta ca si cum ar fi un adevar dovedit.

3 Likes

Mie-mi place mult cum e scrisa “Blestemul Svetlanei - Povestea fiicei lui Stalin”/ Beata de Robien.
O citesc acum.

Pentru fetele de pe meleaguri straine:

Am cautat Romania - dar nu e nici o librarie publica inregistrata.

Long story short daca aveti card la vreo librarie publica, aveti acces prin aceasta aplicatie la toate ebookurile si audiobookurile librariei.
Mi-am bagat aseara numarul cardului si deja am imprumutat doua ebookuri si un audiobook. Cred ca voi renunta la audible.

de cand m-am hotarat sa ma abonez la biblioteca doar libby folosesc
singura parte proasta e ca e musai sa citesc pe tableta nu pe reader pt ca formatul cartilor de aici de la library nu e suportat de reader
ceea ce e super enervant cand e prea lumina afara :frowning:

ca de, Canada nu e in America :))))

1 Like

Moartea unui dansator de Tango, mi-a placut. Despre viata interlopa dinainte de razboi, in timpul lui si dupa. Scrise multe adevaruri intr-un stil zeflemitor.

Mi-a placut. Credit ca este o carte mai pentru generatia mea sau peste.

2 Likes