Fara prea multe cuvinte

Ce mi se pare cel mai infiorator este ca aceste evenimente tragice incep sa nu ne mai surprinda. Inclusiv reactiile care vin dupa o astfel de drama. E un tipar care se tot repeta.
Aceleasi declaratii fara forma si fond ale politicienilor, aceleasi reactii din media care cer, binenteles, toleranta si sa continuarea stilului de viata boem si pacifist, aceeasi grabiti naivi care imediat apar sa ne spuna “nu fiti furiosi, stay calm and keep walking”.
Iar ultima gaselnita observata in aceasta dimineata, cativa isteti care afirma: mor mai multi oamenii in accidente de masina, hai sa nu ne infuriem.

Ohhh, si apoi tot noi, finii intelectuali, ne miram ca Farage, Le Pen si altii iau avant in sondaje!
Ceri zambete si cantari melancolice la pian a melodiei “Imagine” in timp ce tot mai multi mor intr-un razboi pe care refuzam sa il vedem cu minte clara si pragmatica.

Ok, ceva concret in afara de vorbe goale, dulcege, putem astepta de la liderii Europei?!

2 Likes

Pe mine m-a terminat stirea asta pe ziua de azi. Nu mai sunt in stare de nimic si simt cum îmi da târcoale un atac de panică.

Eu nu mai suport sa aud platitudinile sefilor de stat. Aceleasi si aceleasi declaratii.
Premierul Frantei in actiune: http://europe.newsweek.com/nice-attack-pm-manuel-valls-says-france-faced-war-480602?rm=eu

“Times have changed, and France is going to have to live with terrorism, and we must face this together and show our collective sangfroid,” he said."

Nu i-o fi mah rusine?! Hai sa o punem si o hora si de o imbratisare colectiva.

Io nu pricep nici sa ma bati cum mama dracu se plimba ala cu tiru sau ce masa de masina era si toata lumea era zen. Chiar asa mah? Nici o patrula de rutiera? Nimic nimic? La nisa chiar ai voie cu tiru in oras? Nu erau strazi inchise? Trafic restrictionat? Bah, chiar nimic?

Da, asta ne intrebam cu totii. Si sa nu uitam de politisti care incercau sa opreasca tirul fugind pe jos dupa el.
Intre timp vopsitul ala de Hollande o tine langa cu speechuri din alea gretoase cum au ei tara libera si orase superbe.
Ca pe aia care le-au murit copiii macelariti ii doare in cur de compunerile lui demne de ore mediocre de literatura. In loc sa spuna concret: bah de maine facem X, gata cu omorurile la noi in tara.

hai te rog, bine ca n au alergat desculti. Lasa ma sa vomit! Ps: din pdvu asta prefer ca romania sa raman 2000 de ani in urma tuturor. Sa se duca ei nene.

Pai nu vezi ce valori frumoase liberale au ajuns sa aiba?! Keep calm, keep calm! Marvellous :rage:
Iar hipsterimea asta care apare ca la comanda instantaneu, dupa fiecare tragedie, bagandu-ti degetul in ochi: nu te infuriaaaa, mergi mai departe cu zambetul pe buze…
Si toti ne iubim, si toti suntem egali si toti impartasim aceleasi valori…si ce frumos si roz e totul. De prea multa bogatie uitam ca viata e a dracului de grea si ca unii nu au nici mama si nici tata.
Iar cand incepi sa tii in brate mai mult agresorii decat victimele…ala e inceputul sfarsitului.

1 Like

Mda, nici eu nu inteleg toate declaratiile siropoase cum sa fim mai buni, sa fim Zen etc
Ma umplu de nervi cand aud declaratiile politrucilor de solidaridate si alte rahaturi
Nimic nu poate linisti famiile celor care au murit…nici intr.un caz cuvinte goale

1 Like

Am înțeles că l-ar fi întrebat ce e cu el (niște polițiști) și a zis că transportă înghețată. Și l-au crezut pe cuvânt mah, fi-le-ar insignele de râs să le fie :(( Nu l-au legitimat, n-au cerut să vadă vreun act pentru marfa pe care declarase că o are, nimic :((

Asta am auzit si eu si mi se pare groaznic. Cum, frate, atata ignoranta???
Sa nu ai curiozitatea sa ceri un act, sa verifici ce cara… pai daca e adevarata faza, aia de l-au oprit merita judecati pentru neglijenta criminala :rage:

Pai daca a zis omul ca transport inghetata?! cum sa nu il crezi pe cuvant? Cu tirul, inghetata…vai de fundul nostru.

CTP : „Individul ăsta vine cu un tir de 19 tone când? În seara artificiilor de Quatorze Juillet, de Ziua Națională a Franței, și le spune polițiștilor că el livrează înghețată. Cum să livrezi înghețată la 11 noaptea, în seara artificiilor, cu un tir de 19 tone? Oricare dintre polițiștii ăia trebuia să ii spună: ești nebun? Cred că nu s-a mai întâmplat în istoria pietonalei de acolo să îți intre un monstru din ăsta, un mastodont, la ora aceea acolo."

E de doamne fereste atata prostie si ignoranta. Dar daca era tirul plin de explozibil??? Si ala de la volan nu cred ca era blond cu ochi albastri asa, sa nu le trezeasca nicio suspiciune.
Tot mai sper ca nu e adevarat, tot mai sper ca e aruncata asa, sa ii faca de rahat pe politisti.

De parca ar fi prima data cand isi arata astia incompetenta crasa.
Nu mai este nimic de mirare.

„N-au sunat la uşă. Şi-au făcut simţită prezenţa lovind cu berbece în uşă şi dând cu picioarele în uşă, în condiţiile în care uşa era descuiată. Ar fi putut să apese pe clanţă şi să intre normal”.

Corneliu Riegler: „Au pus-o în genunchi şi cu mâinile la ceafă şi cu puşca îndreptată spre ea. Din bucătărie a ieşit mama acesteia de 70 de ani. Au luat-o de păr şi au trântit-o aici în hol Din această direcţie a venit tatăl de 70 de ani. Pe el l-au lovit cu patul puştii”.

Concluzia? Politistii au respectat procedura! Bine ca la interlopi si la penali se duc cu saru-mana si cer voie sa-i ia la intrebari. Mizerii fara discernamant, babuini cu zero inteligenta emotionala. Daca ar fi fost copii in casa i-ar fi pus si pe aia la pamant? Ah ce ar merita astia, in functie cu ministereasa lor cu tot, tarati in instante pana li se ridica cagula de pe creier.