Documentare

Vazut! :+1:

De doua zile ma uit la asta si tare-mi place:

Apropo, Back in time for dinner ati vazut? Tot BBC, pe mine m-a incantat.
Aici primul episod:

Mi s-au parut ok amandoua.

Mi-a placut. Fix povestea: hainele imparatului meets hoti si prosti! Abia astept si Bad Blood-ul.

Inside the Mossad. Bun, bun de tot documentarul.

https://www.netflix.com/gb/title/80244929

OMG!!!
Am vazut aseara Free Solo. Inca am palmele transpirate. Musai, musai uitati-va la minunatia asta de film, om, echipa…Nu am cuvinte.
Omul ca omul…in mod evident e construit usor diferit decat restul muritorilor. Dar echipa de filmare…ECHIPA!!! Oamenii aia…cum au reusit sa fie martori la asa ceva?!
Mie imi palpita inima de pe canapea. Si asta in conditiile in care stiam ca omul va fi ok.

L-am vazut in sfarsit, l-au dat pe National Geographic - l-am si înregistrat :wink:
Peste orice limite umane intelese de noi :slight_smile: Outstanding!

Am vrut sa ma uit si eu la el, dar Netflixul nemtesc nu-l are :disappointed_relieved: , pe Amazon n-am mai avut chef sa-l caut.
Apropo de echipa, l-amprins pe unul din ea pe Insta, zicea ca-i greu, mai ales ca ei sunt pe franghii si alea-s tot timpul in cadru, trebuie sa le dea la o parte etc. In plus omul e foarte rapid si n-o sa stea acum sa-i astepte pe filmareti si fotografi.
Candva l-oi vedea si eu…

Vai de capul meu, cat de fain e! Recomad sa-l vedeti pe ecran cat mai mare, daca e posibil, in 4K.

l-am inceput aseara
e ceva de vis :slight_smile:
chiar ma gandeam cum au reusit sa filmeze asa

4k pe 108 diagonala, ca eu din vorba ta nu ies :grin:

Draga lu’ mama! :grin:
4K pe 190 diagonala servim noi. Senzatia de imersiune e incredibila!

Fix asa il vad: Sony 123.
Sunt topita de placere!

Exclusiv pentru David Attenborough le mai platesc licenta astora de la BBC.

Am vazut Free Solo, mi-a placut mult!:+1:

Nu ai simtit ca iti sta inima doar uitandu-te?

Am transpirat cat m-am uitat😆. Am cunoscut cativa nebuni care au murit pe munte, dar Alex nu mi s-a parut nebun deloc. Sunt sigura ca s-a catarat pe peretele acela asigurat de mult mai multe ori decat s-a filmat, cunostea fiecare bucata de piatra, mai ales ca inceputul il urca la frontala. Mi-a placut ca a stiut sa se opreasca prima data, cand nu a fost sigur.

Extraordinar de bine realizat. Mi s-a ridicat parul pe mine de cateva ori. Cat despre dialogurile dintre oamenii care avea putere…Au prins esenta regimului totalitar si a dialogurilor/deciziilor absurde.

vazut si placut

Mi-am pus in lista cateva documentare din articolul asta. E o buna sursa de inspiratie.

Mi-a dat o colega lista asta:

https://ihavenotv.com/listofalldocumentaries