Destinații de vacanță 2021

2 Likes

Recomand o vacanță în jurul Lacului Leman, asa cum am avut la începutul lunii septembrie.
Ma asteptam sa plouă zilnic și sa fie răcoare.
Când, ce sa vezi?
Clima de zonă mediteraneana. Soare și 28 C.
Ne-am cazat în Geneva de unde am plecat zilnic către destinații din Elveția și Franța.
Pe aeroportul din Geneva este un automat de bilete, emise gratuit pentru toți turiștii, valabile 80’ parcă. Nu-mi mai amintesc exact.

1 Like

La hotel am primit împreună cu cheia câte un card gratuit de transport/pers, valabil pe toată perioada sejurului, pe care îl puteam folosi pentru orice mijloc de transport din zona A a Genevei, însemnând autobuz, tramvai, troleibuz, tren, vaporaș. A fost bun inclusiv când ne-am dus la aeroport la întoarcerea în țară.

Internetul e de toată jena, din păcate! Inclusiv la hotel. Noroc ca am colindat mult prin Franța și în felul acesta s-a mai echilibrat problema net-ului.
Va reamintesc ca Elveția nu e membră UE, în concluzie oferta Vodafone nu se aplică.

Ce mi-a plăcut în Geneva?

1. E plină de fântâni cu apă potabilă și rece. Inclusiv apa de la robinet e potabilă.
    Aveam dubii serioase în privința apei, fiind foarte sensibilă (nu-mi lipsesc Furazolidonul și Smecta din bagajul de vacanță), dar s-a dovedit a fi într-adevăr bună de băut. E un mare avantaj intr-o țară cu prețuri piperate.

La fel, și în Franța, orășelele din jurul Lacului Leman.

1. Localnicii sunt civilizați și amabili și ni s-a întâmplat destul de des sa fie puși pe glumă.
    La un restaurant din buricul târgului, când l-a întrebat ghida pe ospătar dacă are o masa liberă pt 7 pers, era seara după orele 2000, i-a răspuns "ah, îmi pare rău! Sunt obosit și nu mai am chef sa servesc":rofl::rofl::rofl:
    Dar ne-a oferit din partea casei o sticla de Cabernet Sauvignon “Dracula” când a auzit ca suntem din RO.
    Acesta e rest, iar chelnerul e Alberto "de Barcelona ", sau ăsta o fi fost numele lui de scenă în seara de Sf Maria :rofl:

Servesc un fondue foarte bun. Mi-a plăcut varianta cu ierburi.

Am mai mâncat foarte bine la Chez Ma Cousine, un rest mic situat în zona medievala a orașului, vis a vis de Palatul de Justiție.

Plat du jour e ieftin, în jur de 16.90 CHF. Am servit 1/2 de pui de țară de pers, alături de-un platou mare plin cu cartofi noi prăjiți în stilul franțuzesc și un bol mare de salată.
Ospatarita ne-a adus și o carafa mare de apa din partea casei, proaspăt scoasă din Lac :joy:

Ciocolata, bineînțeles, e divină!
Am stat la Ibis-ul din apropierea Gării Cornavin. În gara e un magazin Sprüngli, plin de praline proaspete, ciocolată caldă “Grand Cru” și macaron.
Sincer, sunt primele macaron care mi-au plăcut la nebunie, mai bune și decât cele de la Ladurée.
Musai sa le degustați pe cele preparate de Sprüngli, dacă sunteți amatoare de macarons.
Asta e “captura”, parte cumpărată din Migro (magazin alimentar normal), parte de la Sprüngli.

De văzut în Geneva:

Jet d’Eau, simbolul orasului (în zilele senine se zăresc crestele înzăpezite ale Mont Blanc)

Promenada Lacului, cu marile hoteluri

Monumentul dedicat Prințesei Sisi a Austriei

Monumentul Brunswick

Zona medievală a orașului cu Biserica Sf Petru

E un restaurant drăguț cu terasă vis a vis de muzeul de istorie (întrarea e gratuită):

Le Jardin Anglais

Broken Chair din fata sediului Națiunilor Unite

Sediul Națiunilor Unite

Gradina Botanică

Monumentul Reformatorilor

Frumos, să-ți fie de bine!
Ciocolata mea preferată de la Sprünge e aia cu 72% cacao si alune intregi caramelizate, e de fapt cea mai bună pe care am mancat-o vreodată.

1 Like

Multumesc!
Pai, sa fi mâncat zilnic ciocolată, și nu dovedeam toată oferta lor.
Dar macarons alea mi s-au lipit de suflet!
Din Geneva am făcut zilnic câte o excursie la:
Annecy, cu Flexibus
Ivoire, cu vaporasul. Apoi la Thonon cu Flexibus
Montreux, cu trenul
Toate cele 3 destinații sunt câte un colt de rai.
Annecy, numita și Veneția Alpilor, e străbătută de canale. Am făcut și o plimbare cu vaporașul pe lac. Apa e atât de limpede! Are conținut de nitriți < cel al apei îmbuteliate.
Lumea relaxata, la plaja, cu iahtul sau hidrobicicleta la bronzat pe lac. Am văzut și un “stol” de parapante.
În orășel e plin de restaurante cochete, magazine de suveniruri, piața locală și, mai ales, magazine de inghetata artizanala. Am servit una criminal de buna! Am cerut 3 cupe care s-au dovedit a fi duble, plus una gratuita din partea casei, la alegere.
Astea sunt poze din Annecy.

Uploading: 20210907_151757.jpg…

1 Like

Ivoire e un sătuc medieval, categoria 4🌸 din max 4.
Mirosea divin a peste proaspăt, bine preparat, la orele prânzului.
În drum spre Ivoire, vaporașul a oprit la gara maritima Versoix, candva reședința regelui Mihai I al României.

1 Like

Tot din Ivoire:

1 Like

O poza din Gara Lausanne, în drum spre Montreux :joy: