Destinatii de vacanta 2020

Pana acum am pentru la anul:

• decembrie 2019 - ianuarie 2020: 3 saptamani bune de Oman (Salalah)
  • inceput de iunie: Provence, 5 zile (daca m-a trimis indirect @ChickyG, ce sa fac? Ma duc! :laughing: )

Voi aveti deja ceva pentru anul viitor?

1 Like

Pai mai e juma’ de 2019 :slight_smile: sa il folosim intai pe asta.

Eu as mai trage o tura zdravana in Provence, dar asa, doucement, nu pe repede inainte. E pt prima data cand imi doresc sa ma intorc in aceeasi loc. Cred ca m-am indragostit :joy:
Si astept excursia in Normandia, cu Mont Saint Michel, cu tot.
Si ar mai fi un motiv pt Provence. Sa nu radeti.
Am luat o punga zdravana de ierburi de Provence din Hyeres, ceva de vis, dar am spart borcanul si n-am putut recupera nimic.
Sufar cumplit!
Am cautat sa cumpar altele de aici, dar miros oribil in comparatie cu cele de la mama lor.
Musai sa ma intorc la ele acasa.

Daca ajungi in Normandia si ai timp, ia in considerare si o vizita la gradina lui Monet din Giverny.
E locul meu preferat din Normandia.

Cateva poze, nu sunt la fel de impresionante ca tablourile lui Monet:

3 Likes

Pentru 2020 nu m-am apucat de planuit.
Pentru 2019 mai am destule de vazut:
-luna asta mergem iar in Grindelwald cateva zile
-in august tre sa merg in Vancouver cu munca si prelungesc nitel pt vacanta
-sfarsitul lui august la fi o saptamana in Chamonix
-septembrie e Galapagos. Abia astept. Scufundari in cel mai cel loc de scufundari din lume - Darwin si Wolf
-octombrie - cascada Niagara si poate mai dau nitel o fuga la NY
-noiembrie inca nu stiu dar avem niste week enduri lungi de umblat
-decembrie e Valencia

Nu stiu ce facem intre Craciun si Rev. Galapagos ne cam usureaza buzunarele si nu stiu ce buget mai am pt iarna.

Pt 2020, omul propune Patagonia pt un ultra si sa il legam la o vacanta.
Eu insa am un gand pe care il coc de ceva timp - am zis ca vreau sa sarbatorim 10 ani de casatorie vazand marea migratie. Deci aici sper sa fim in iulie.

Sa vedem ce va fi.

Acum am cugetat ca anul asta am fost cam plimbareata si inca mai am, asa ca planul pt 2020 nu este inca in discutie:

• aprilie-mai: Franta (Alsacia) - Elvetia - Germania
  • iunie: sudul Italiei (Bari - Alberobelo - Matera - Lecce)
  • august: Portugalia
  • septembrie: Israel
  • noiembrie: New York, Columbia, Puerto Rico
  • decembrie: undeva prin tarile calde de Revelion, probabil Bali, Seychelles

Apoi printre astea o sa mai fie cateva chestii scurte si maruntele: Roma, Londra, Budapesta

Globtrotter scrie pe mine :joy:

Columbia :heart_eyes: Mama ce te invidiez.

Noi vizitam in medie 4 tari noi pe an. Dar tot nu e destul pentru a vedea cam cat as vrea eu sa vad.

Cele mai dezamagitoare destinatii pentru mine au fost: Bali, Japonia si Provence. M-am dus ca la pomul laudat si am plecat cu sufletul greu. Nu a fost sa fie.

@Adela ce te-a dezamagit la Bali?
Noi am fost anul trecut si ne-a placut mult, din pacate nu am reusit sa vedem tot ce am fi vrut. Am vizitat: Ubud, Kuta, Nusa Penida si Nusa Lembongan si Gili Islands.
Poate a contat si faptul ca eram in luna de miere :smile:

Highlight-ul anului 2019 au fost Cuba si Mexic.
Pentru 2020 ma gandeam fie la Thailanda fie Seychelles.
Mai am pe lista: Copenhaga, Bordeaux si Olanda poate reusim anul viitor in martie sa vedem vestitele lalele.

Mi s-a parut extrem de turistic. Chiar si Ubud-ul.
Dupa 2 zile in Bali, nu stiam cum sa plecam mai repede. Ne-am dus la aeroport sa cumparam bilet catre oriunde,. Numai sa plecam de acolo.
Veneam din Sulawesi care fusese fix pe sufletul nostru. Si ne trezisem pe insula de vacanta a australienilor.
In Kuta am stat o noapte chiar inainte sa zburam catre Singapore si nu as mai sta acolo nici platita.
Gili m-a placut mult. Chiar ma intreb cum mai e acum. Ca am fost acolo acum 9 ani.

Nici mie nu-mi place Bali, hai sa dam mana cu mana @Adela :laughing: Ubudul mi s-a parut totusi interesant (m-a carat copilul la yoga, la ceremonie de cacao, la niste restaurante bestiale vegane, n-am prea avut de-a face cu turisti tipici). Gili Air mi-a placut si Gili Meno si mai mult. Gili T nu m-a impresionat in vreun fel.
Dar in general e foarte turistic pe-acolo.
Insula Flores nu e chiar atat de vizitata, mi-a placut mult mai mult. Am fost si pe Sebayur, pe insula nu exista decat cateva bungalowuri, in rest numai natura.
Si pe Java, la Borobudur, mi-a placut mult. Am urcat la templu pe semiintuneric, sa prindem rasaritul sus. Si cu alti oameni, dar si cu o trupa marisoara de calugari budhisti, care au cantat cantecele lor, a fost o experienta pe care n-o s-o uit vreodata. La coborat a trebuit sa facem poze cu o gramada de bastinasi (multi dintre ei ies o data in viata din satul lor, sa ajunga la templul asta, si noi aratam exotic pentru ei :sweat_smile: ).

Restul Indoneziei mi-a placut mult. Sulawesi mi-a mers la suflet. Borobudur si Prambadam la fel. Gili Air avea doar cateva cazari in 2011. Era ca paradisul, pentru mine. Sunt curioasa cum e acum.
Planul e ca in 2021 sa ne intoarcem sa vizitam alte insule. Sunt curioasa cum voi vedea Indonezia dupa 10 ani :slight_smile: Flores e una dintre insulele unde vrem sa ajungem. Si vrem la diving in Raja Ampat. Mi-a zis cineva ca Raja Ampat e ca un Sipadan in care totul e mai mult, mai mare, mai impresionant. Iar Sipadan e locul cel mai frumos unde ne-am scufundat pana acum. Asa ca daca Raja Ampat e mai tare, evident ca e la bucket list.

@Adela, de ce te-a dezamagit Provence?

Musai sa vizitati Aquitaine si Tara Bascilor.
E o zona superba, din pvd turistic si gourmet.
Iar oceanul la Biarritz e impresionant.

1 Like

pai cred ca depinde de ce fel de turist esti :slight_smile: de ex pe mine nu m-a dezamagit deloc Japonia, ba din contra, dar clar eu sunt alt fel de turist, complet diferit de @Adela. In schimb mie nu mi-a placut Valencia, nu a fost deloc asa cum m-am asteptat. Desigur, as recomanda oricui sa mearga sa isi faca propria parere. In materie de turism, cred ca niciodata nu trebuie sa iei drept referinta parerea cuiva despre un loc.

1 Like

Complet de acord cu tine. Cum vezi/simti o destinatie este extrem de relativ. Depinde si de ce tip de turist esti si de cum esti in perioada aia si daca e sa ti se intample ceva aiurea etc etc etc. Asta este motivul pentru care nu o sa ma auzi spunand ca o destinatie e urata sau ca nu merita vizitata. Ci o sa spun daca mie mi-a placut sau nu.

In Franta eu prefer oricand Alsacia, Champagne, Normandia, Bretagnia in loc de mult prea turisticile si laudatele Costa de Azur sau Provence.

Singurul lucru care mi-a placut in Provence a fost cand am stat la un producator de vin din Chateuneuf du Pape. Un castel super dragut. Numai pogorii in jur. Misto de alergat. Nici picior de turist.

Dar nu m-as mai intoarce pe acolo. Sunt altele pe lista.

E prima data cand merg in Valencia. Mergem la maraton si mai si vizitam cate ceva.

Ia sa facem un topic cu destinatii overrated (subiectiv, binenteles)