Destinatii de vacanta 2019

Eu mi-am consumat in cea mai mare parte concediul pe anul asta.
Anul l-am inceput la Salalah.
In martie am fost la Sofia.
Mai - iunie: Indonesia, in cea mai mare parte pe Flores, cel mai mult mi-a placut Kelimutu (muntele) si pentru plaja Maumere, am avut reeful fix in fata “casei”, snorkeling cel putin 3 ore pe zi. Am vizitat si Komodo.
La urma Jakarta. (La Bali, insulele Gili, Borobudur si Prambanan pe Java am fost cand a locuit copilul acolo).
Am avut un weekend la Belgrad si unul la Londra, dar astea au fost legate de delegatii.
In august merg in tara cateva zile, la Iasi. Si merg si la o nunta si ma bucur tare. Va fi de vazut prieteni si petrece timp cu ei.
Am norocul de a locui in apropierea multor locuri la care vine lumea sa-si petreaca concediul, cate o zi din weekend o petrec pe langa munti (mai rar pe munte), o fuga pana la Salzburg, astea nu tin de concediu.
Probabil o sa mergem un weekend in Tirol la inceputul toamnei, inca nu stiu unde.

2 Likes

Sfarsitul lui 2018 si prima jumatate din 2019 au fost foarte sarace in plimbari. Nu am avut traditionala vacanta de 3 saptamani de la Craciun-Rev (am fost doar o saptamana in Romania de Craciun si 10 zile in Oman la inceput de decembrie) si apoi nici traditionala vacanta de 3 saptamani din luna mai (am fost doar 10 zile in Islanda in aprilie).

Am investit economiile intr-un apartament in Bruxel (cu intentia de a-l inchiria) si asta ne-a cam lasat fara buget de calatorii. Am primit in schimb multe batai de cap. Daca vreti sa auziti povesti horor cu “constructii noi” va pot spune cat cuprinde. Inca nu s-a terminat nebunia. Mama ei de treaba. As fi mers in 10 vacante in Antractica de banii aia. M-am ales in schimb cu mult par alb :((

Acum planuiesc de zor la Galapagos. Si abia astept. Divingul este rezervat de foarte mult timp. O sa fim pe o barca pentru 8 zile. Mai trebuie sa vad cu impartim o saptamana prin insule.

Ca nu mai vine o data vacanta…

Sotul pare sa fie un pic deschis la ideea de a merge undeva intre Craciun si Rev.
Deci, pt ca mi-a dat un deget, eu ma apuc de cautat :slight_smile:
Numai ca nu prea am idei. Ce as vrea eu, nu se incadreaza deloc in cerinte. Daca aveti vreun sfat ar fi super.

Deci, sa fie asa:

• vacanta de Craciun-Rev. Eu as vrea evident 21 dec - 5 anuarie. Dar parca vad ca ma scurteaza la o saptamana :frowning:
    -buget limitat. Ma si mir ca e deschis sa mearga undeva. Ca promisiunea era - fara vacanta de iarna daca mergem in Galapagos. Iar eu am zis ca da…Oh wel…Poate il conving ca se poate si altfel.
    -noi nu mergem la plaja decat daca e langa un coral pentru diving/snorkeling. Nu stau la soare nici cat sa ma usuc. Nu imi place. Mergem la plaja cateva zile. Facem diving. Snokeling. Dar atat. Nu ma intereseaza 7-10 zile de stat pe un sezlong.
    -daca se poate ceva trailrunning/hiking/biking etc ar fi perfect. Nu trebuie sa fie complet in natura insa. Daca e un oras cu acces usor pe la vreun munte, e perfect.
    -nu prea sunt convinsa daca vreau zapada. ca asta ar fi usor de planuit. Dar parca nu am chef de schiat. Dupa ce mi-am rupt ligamentele, nu prea am mai schiat.
    -sa fie un loc cu mancare buna. Noi suntem mari gurmanzi. Cred ca omul face 20 de ore de sport saptamanal, ca sa poata manca :slight_smile:
    -nu imi plac orasele mari si artificiale. Deci chestii gen - Dubai ies complet din disscutie.
    -nu trebuie sa fie Europa. Dar tot la fel nu trebuie sa fie in afara Europei. Insa nu as plati mai mult de 500 de euro pe biletul de avion (de persoana).

Salalah :grin: Si poate ne si intalnim la o cina.
Nu stiu daca va puteti integra la max. 500 de euro pe biletul de avion (de persoana). Noi, de la MUC, nu avem zbor direct. Sigur mai ieftin e pana la Muscat si apoi se poate face o excursie cu masina pana la Salalah, pe soseaua de coasta. Pe drum sunt si ceva obiective pentru voi, dar exact nu le stiu.
Si la Salalah (apropo, orasul nu-i frumos, n-ai ce vedea mare lucru) si prin imprejurimi n-ai sa gasesti plaje cu sezlonguri. Si cu oameni. Pentru ajuns la unele plaje chiar trebuie conditie fizica, deci perfect pentru voi. Reef nu este, dar se face diving. Eu cu snorkelingul. Unii bastinasi intra in apa cu masca de snorkeling si harpon si ies cu materia prima pentru cina.
Mancarea mi se pare bestiala, arabeasca, indiana, pakistaneza.
Noi vom fi 3 saptamani bune acolo. Pentru prima data ne-am luat un apartament (cu service).

Am fost in Oman anul trecut in noiembrie. Nu atat de in jos (nu am ajuns in Salalah) dar nu prea ma tenteaza sa mai merg inca o data.

Gasii niste bilete ieftine spre Tanzania asa ca acum incerc sa il conving: urcat pe Kilimanjaro + o saptamana in Zanzibar.

Dar nu functioneaza deloc :)) Pentru ca bugetul nu e conform cu ce si-ar dori el.

El zice o saptamana in Madeira.

Mai incerc :slight_smile:Il spamez cu poze…

V-ati hotarat pana la urma incotro mergeti?

Astazi am luat bilet spre Tanzania :))
O sa avem 6 zile pt urcat pe Kili si 4 zile pt plaja in Zanzibar.
As fi vrut mai mult pt stat in Zanzibar dar se mai adauga 1000 de euro la bilete pt doar 2 zile in plus de stat acolo. Deci am renuntat. Nu ma calicesc :slight_smile: 10 zile de vacanta e destul :slight_smile:

1 Like

Foarte misto :heart_eyes: , felicitari! :clap:

Saru mana.
Acum caut companii pt urcat pe Kili.
Ca e scump ca naiba.
Dar stiam asta.

Ma tot uit unde sa stam in Zanzibar.
Nu vreau all inclusive.
Nu vreau resort/hotel mare.
Nu vreau ceva prea dezvolatat.
Vreau un satuc obosit pe malul marii. Cu ceva restaurante si baruri pentru lenevit. Si o plaja de stat juma de ora la soare dimineata.
Un hotel mic cu doar cateva cabane. Afacere de familie. Prefer sa dau banii localnicilor nu la unii gen Hilton.
Nu cred ca ne ducem la diving/snorkeling ca venim dupa Galapagos si nimic nu va mai fi la fel dupa Galapagos.
Dar o sa luam probabil un Spice Tour. Dar banuiesc ca orice hotel ofera asta.

Ma gandeam la Jambiani.
Daca ati fost, aveti ceva sfaturi?

Am tras o fuga de 2 zile la Chisinau cat am fost la Iasi, mi-a placut mai ales mancarea la nebunie. Ma mai duc daca mai am ocazia.

2 Likes

Noi avem Christmas Party la Copenhaga anul acesta. De abia astept!

Si de 8 martie in 2020 am de gand sa scot fetilii la Florenta :wink:

In Octombrie ajung in Rochester si ma gandesc sa dau o fuga 2 zile la cascada Niagara.
Ati fost? Ati vizitat ambele parti? Care e mai interesanta? Si unde ati stat peste noapte?

N-am fost decat pe partea canadiana, care se spune ca e mai frumoasa (e ceea ce stim din poze). Daca mai ajung pe acolo, m-as duce sa vad si partea americana.

Din ce citii 1 zi cica e suficient doar pt cascada.
Cred ca ajung vineri dimineata si sambata plec inapoi sa prind avion spre casa ( sambata seara).
O sa trec si pe partea canadiana. Ca nu trebuie viza. Dar o sa dorm pe partea americana ca sa iau autobuz dimineata.

E destinatie 2020, dar vreau in Scotia.
Mai putin prin orase, mai mult pe coclauri. Ati fost ati vazut, cum vi se pare? Cum e mancarea, daca ati mancat autentic si nu turistic, ma intereseaza. Nu, nu locatii de fite, ci de-alea neaose, unde mananca localnicii din paturile mai de jos.
Hiking, e motivul principal, asadar vorbim de locatii mai salbatice.

Am fost acum foarte multi ani.
A fost prima mea vacanta cu domnul sot :slight_smile:
Poate de aia are un loc aparte.
Tare mult mi-a placut. Si chiar as vrea sa merg iar.

Din pacate a fost acum atat de mult timp incat sfaturi nu iti pot da. Doar sfatul sa te duci ca arata genial.

1 Like

Tot e și asta ceva! Mulțumesc frumos :grin:
Musai vreau!

Si eu am fost, tot acum multi ani si numai in SE, am vizitat Edinburghul si imprejurimile. Iarna am fost, si de Hogmanay (revelion), foarte misto a fost. Nu ma intreba pe unde am mancat ca nu mai stiu, dar am mancat bine. Am fost foarte surprinsa ca mi-a placut haggisul, nu ma asteptam, Bun tare! Au niste steakuri, o nebunie. din vita Angus. Trebuie sa gasiti si macar vreun chippie bun, si la ei sunt fish and chips ceva traditional.