Destinatii care ne-au dezamagit

Unde nu mai pun piciorul:

• Malta. Eu una n-am vazut o plaja misto acolo. Un cosmar: Blue Lagoon. Adica foarte frumos acolo, dar pe o limba foarte ingusta de nisip vor sute de oameni. Am fost, am vazut, am urcat pe delusor si am admirat peisajul, copilul a inotat un pic si n-am stiut cum sa plecam mai repede de-acolo. Mancarea lor nu mi-a placut deloc, am ajuns sa mancam italieneste. Valletta mi-a placut, mi s-a parut un oras cu flair, dar nu-i de vazut nu stiu ce acolo, intr-o zi, doua, ai bifat orasul.
    Revin mai tarziu :grinning:

Borneo - ti se rupe sufletul cand vezi o insula intreaga acoperita de plantatii de palmieri pt ulei cand acum 10 ani era o jungla primara.

Nu au mai ramas decat ici si colo mici enclave cu jungla unde s-au refugiat animalele. Ce a mai ramas din ele.

Ca bine zici, de-aia n-o sa ajung vreodata acolo.
Si dandu-ne usor in vest de Borneo:

• Kuala Lumpur, un oras jegos in care n-ai ce vedea. Adica-s Turnurile Petronas. Si atat. Chinese Marketul lor e un bazar plin de chnezarii (si fake-uri). Dar acolo cred c-am avut parte de cele mai tari mici dejunuri ever: pe langa sala principala, cu bufet imens si o gramada de statii cu live cooking, mai aveau alte 2 sali: una cu mancare indiana si una chinezeasca. Daca nu stiai de salile astea, nici nu ajungeai la ele.

Daca iti plac scufundarile atunci Borneo va fi automat in lista de vizitat. Pt ca Sipadan-ul e uimitor.

Si daca vorbim de scufundari, o alta mare dezamagire a fost Marea Bariera.
De la cum au ales sa faca turism acolo pana la corali morti cat vezi cu ochii.

Eu nu fac scufundari, nici Traveleristuā€™, numai copilul. Si eu n-am nici o ambitie, nu-mi place deloc cand nu mai e atata lumina ca la suprafata, cativa metri (putini) ii dovedesc si asa, Traveleristuā€™ se duce la vale mai bine de 10 m fara oxigen. Mai mergem si noi cu scuba diveri prin diverse locuri (sa ne gadile bulbucii lor la buric :joy: ), pana acum nu s-a intamplat sa ma fi gandit ā€œla naiba, eu, la suprafata, n-am vazut minunatiile pe care le-au vazut eiā€ .

Sunt destule chestii care nu prea stau in primii metri.
Rechinii de exemplu.

Cand am facut scufundari la epava Yongala, ne-au zis ca e un rechin chitara acolo. Si din descriere eu credeam ca e o chestie mica. Si ne plimbam noi pe acolo cand vad ca cineva imi face semn sa ma uit pe partea cealalta a epavei. Ma ridic siā€¦ta na na. nas in nas cu rechinul. care nu era deloc mic :))

Rechinii sunt preferatii mei.

1 Like

In Sipadan ai tornadele de baracuda:

Ai humpback parrot fish:

Ai bancuri f mari de Jacks:

2 Likes

Eu mi-as face in chilotii de baie langa o tornada de baracude :astonished: M-am intalnit cu vreo 2, 3, pe rand, nu erau impreuna. Si m-am indepartat cat am putut de repede. De rechini nu mai spun, chiar daca nu-s din periculosi. Pe Moorea am stat intr-un bungalow dintr-ala pe apa. Seara veneau rechinii, nu ma simteam bine in pielea mea nici fiind pe un pod deasupra lor :joy: Sunt o fricoasa!
In Oman am vazut si de pe o stanca, direct sub mine, rays. Sentimentul pe care l-am avut a fost mult mai puternic decat atunci cand am fost in apa, langa ele. Mi s-au parut mai elegante si in largul lor, ma ia cu piele de gaina cand imi aduc aminte :smiling_face_with_three_hearts:
Eu-s mai ā€œde la taraā€, imi place sa vad pestisori colorati, tridacninae in culori diferite, anemone de mare, corali vii etc. Ca un copil :laughing:

Si mie imi plac rays. Si tot sper sa vad si eu o manta.
O sa merg in Maldive special pentru asta. Cand. Nu stiu. Dar Hanifaru Bay este una dintre destinatiile la care visez cu ochii deschisi.

Uite aici o intalnire in Belize. la fiecare scufundare in Belize am avut rays:

Apropos - eu mereu recomand a doua barieera de corali (Cea din Belize) in locul Marii Bariere.

Si o surpriza aici.
Asteptati pana la sfarsit:

Scuze ca acum poluez topicul cu chestii care nu sunt ā€œdezamagiriā€

:heart_eyes::smiling_face_with_three_hearts: