De unde ne informam?

Nici frumusetea asta nu se mentine fara un pic de ajutor si informare. De unde va inspirati si invatati despre cum sa aveti grija de voi?

Eu nu citesc si nu imi bat capul cu blogguri sau articole de beauty. Insa in momentul in care am inceput sa folosesc Deciem mi-am dat seama ca degeaba stresez si intreb prietenele daca eu nu aloc macar putin timp pentru informare.

Ieri am ascultat un podcast de beauty, Forever 35. Nu am idee daca este un podcast 100% de incredere dar am ascultat un episod si mi-a placut. Discutiile sunt relaxate si nu mi s-au parut pe stilul: suntem experte in beauty si oricine nu face ca noi sau nu stie in detaliu totul despre frumusete este prost.

https://forever35podcast.com/

Huh, imi vine sa te pup :joy:

Pe mine, e drept, m-a ajutat nitel si ce am invatat la scoala, dar altfel si fara invatatura asta tot la aceeasi concluzie cred ca as fi ajuns: degeaba incerci sa afli care e cea mai buna crema ce face X lucru?

Deciem e intr-adevar pt oameni cu un oarecare bagaj de informatii sau macar dispusi sa acumuleze aceste informatii, care accepta sa se informeze si sa testeze.

Am mai zis, ii sunt recunoscatoare lui @Ziggy ca ne-a zis de ei, pt ca o scrie pe nspe mii de bloguri despre ei, doar ca eu nu citesc bloguri de beauty pt ca ma enerveaza stilul celor care scriu. Adica e evident ca nu au cunostinte de chimie, medicale sau de alta natura ce le-ar permite sa disece creme si efecte asa cum o fac. Si in general au abordarea de care zici si tu: cine nu face ca mine, nu e cu mine!

Eu o mai citesc pe tipa asta din cand in cand.

http://www.beautifulwithbrains.com/category/ingredients/ si asta-i categoria preferata.
Nu mai stiu exact de unde am aflat despre deciem, dar stiu ca am studiat mult si bine pe site-ul lor pana am facut prima comanda.
@Queen ma bucur ca ti-au trezit interesul si ne-ai raspuns la o gramada de intrebari, eu una nu as fi fost in stare sa-mi aleg singura vit C.

Despre subbreditul SkinAddiction am auzit numai de bine.

Cred ca e firesc sa ceri sfaturi, sa fii curios si sa intrebi in stanga si in dreapta. Dar in momentul in care chiar vrei sa schimbi ceva, trebuie sa iti pui si singurel capul la contributie. Nu de alta, dar nu cred ca exista reteta de succes absolut. Fiecare e diferit.
@Ziggy m-a ajutat cu schema, tu m-ai ajutat cu aplicarea si introducerea treptata a produselor iar de pe Reddit am aflat ca poate ar fi o idee buna sa dau cu mai multa apa/tonicuri de hidratare pe fata. A fost o revelatie si asta. Iar cand am aplicat metoda, am vazut ca da, se absorb si produsele ff bine si nici tenul meu nu mai sughita de uscaciune dupa doua ore.

Nici nu stiu cum am dat de ea, nu ma uit la tutoriale de machiaj. In fine, mi se pare foarte tare tipa.

Daria, si tenul meu e deshidratat rau. Cu ce apa/lotiune te dai? Acidul hialuronic nu mai face fata.

@Lotte, cu ce te mai dai pe fata, dimineata, de ex.?

Acidul hialuronic nu hidrateaza. Din contra, iti poate da senzatia de uscare masiva pt ca este o molecula care se hidrateaza ea cu apa din piele pe care o scoate la suprafata. Daca folosesti ordinary renunty la acid hialuronic.

@Lotte m-ai prins cu matza-n sac. Nu m-am mai dat cu nimic altceva in afara de crema cerave pe fata si demachiat cu uleiul de la The Ordinary si lotiunea cerave.
Nexam timp, rabdare si dispozitie psihologica pentru potiuni.

Dimineata ma dau cu Acid Hialuronic, Niacinamida si Nmf. Sa scot acidul hialuronic si sa bag ce?

Eu acid hialuronic nu mai folosesc deloc, dar asta pt ca folosesc matrixil care are si el acid hilaurionic, ca si nmf-ul de altfel. Nu il inlocuiesti cu nimic.

Fie schimbi NMF-ul cu o alta crema in care pui niacinamida si hialuronicul (asta ca sa il valorifici si pe el), fie scoti acidul hialuronic si pastrezi doar NMF cu niacinamida.

Multumesc, o sa pastrez niacinamida si NMF.

Si eu am tenul uscat si NMF-ul e frectie la un picior de lemn, mie nici vara nu-mi ajunge, impreunat cu niacinamida. Pentru persoanele cu ten gras pe care le cunosc, e mana cereasca, in schimb.
Eu ma dau cu buffet si peste cu CeraVe pt piele uscata momentan. Mai incolo, cand iarna inainteaza, ajung sa ma dau si cu crema de noapte dimineata, ca sa-mi fie bine. Uleiul de marula nu ma ajuta peste zi, cu toate ca ma dau cu foarte putin, imi ramane o pelicula pe fata.
Ar trebui sa vezi cam ce-i trebuie pielii tale mai mult: hidratare cu “apa” sau cu lipide.

Da, poti face asa sau, daca ai de la natura tenul fff uscat si vremea rece il usuca si mai rau, poti folosi ziua cerave sau alta crema hidratanta, cu niacinamida si eventual hialuronic si seara nmf.

Confirm. De asta am ramas fidela Cerave - pt ca indiferent ce vant si ploaie e afara nu simt ca ma “tine fata”.

Eu uleiul de marula nu il dau niciodata singur. Intai il “emulsionez” in nmf si aplic amestecat pe fata.

Cred ca mi-au scapat niste postari cand v-ati luat CeraVe, e notiune noua pentru mine. Multumesc!

Indiferent cu ce-l amestec si cat de putin, ramane pe fata :pensive: Dar nu-i nimic, ma dau seara ce el.