Cu foamea-n gât!

Ziceam mai sus de niste spaghetti cu fructe de mare si scoici Saint Jacques.
Pai, se fierb spaghetti, musai al dente. Io fac 500 g pentru 2 persoane, da-n reteta originala sunt numai 400 g, pentru oameni fini!
Separat, intr-o tigaie, pui niste ulei de masline, cam o lingurita si pui frumusetle alea de Saint Jacques la fript. In alta tigaie pui vreo 2 linguri de ulei de masline si ametesti acolo 2 catei de usturoi, taiati miiic de tot. Arunci si niste rosii taiate mic. Recomand alea prunisoare, ca-s dulci. Fructele de mare se adauga in tigaie, cand usturoiul miroase mai fain si-ti vine sa inmoi o felie de pita in uleiul ala si sa-ti ucizi foamea, ca parca ti-ai baga piciorul in el de gatit!
Cand scoicile s-au rumenit usurel pe amandoua partile, le tragi de pe foc. in pizdigaia cu fructe de mare, pui niste vin, cam juma de pahar si niste patrunjel. Sare si piper, evident, ca doar nu le mananci bolnave.
Lasi pe foc 3-4 min. Retragi, pui in farfurii, cu Saint Jacq-urile in frunte.

2 Likes

Vai de viata mea, Sam!! :stuck_out_tongue: Musai trebuie sa incerc si eu, desi sunt singura din casa asta care mananca fructe de mare! Ufff (emoticon care baleste de pofta)

Vin eu, vin eu! Aduc și-un vin alb bine răcit.
Pfai, mi se făcu o poftă de paste cu fructe de mare!
Poate-mi scot consortul la Lake View deseară.

@ChickyG fac papa bun acolo?

Multam Sam! Ce sa zic, ai scris cu atata patos reteta ca m-ai facut deja sa imi imaginez cum infing furculita in tigaie :joy: buna treaba :smile:
Ia ca deja fetele fac planuri de halit fructe de mare ;)) Nici nu suntem pofticioase :smile:
@ChickyG asa, asa, fa-i programul consortului :smiley:

Am servit spaghete sepia cu fructe de mare la ei și mi-au plăcut.

1 Like

Am auzit ca e loc de joaca la Lake View. Cred ca mergem cand vine mr.

ia ca te trec la catastif pentru ca nu suna rau reteta.

1 Like

Au și biliard la etaj :wink:

1 Like

mama cum scrie samoa o reteta!:)) ar trebui sa scoata o carte de bucate, asa stil are:heart_eyes:

1 Like

Maine pregatesc ciolan de purcel, cu varza acra, la cuptor!
Ma duc sa ma culc, sa se faca ziua mai iute, sa-l fac si sa mananc. :yum:

Supa de rosii…desi mie mi se pare mai mult supa-crema. Dar suna ff interesant. Cred ca o sa incerc zilele astea.

Supa de rosii este cred ca in topul preferintelor mele vara. Misto ideea cu rosiile coapte mai intai, ete ca nu o stiam. Si cred ca are gust mai bun. Tre’ sa pandesc sa cumpar rosii de gradina de la vecini, noi nu am mai pus nimic anul asta.

:smile:
Exact la reteta asta am aruncat o privire azi.
Am pus-o pe lista “to do”.

1 Like

Zilele astea voi gati asta:

2 Likes

Ce idee buna! am facut pork belly - (burta de porc?! s-ar putea sa aiba totusi alta denumire in romana partea asta de carne dar nu am habar acum) la cuptor simplu, pe stilul englezesc cu sos de mere si a iesit o nebunie.
Ia sa incerc si un ramen ca nu e greu de facut.

La mine s-a prestat o friptura de vita cu niste salata de fasole verde cu usturoi, ulei de masline si un pic de otet de orez. Usor, ca prea e cald.

Ma duc sa iau fasole verde exact acum.

supa crema de ardei copti cu marar. mmm, e delicioasa!

1 Like

Ce bine sună! Poți detalia, te rog?