Comrade Detective - Tovarasul Detectiv

In the thick of 1980’s Cold War hysteria, the Romanian government created the country’s most popular and longest-running series, Comrade Detective, a sleek and gritty police show that not only entertained its citizens but also promoted Communist ideals and inspired a deep nationalism. The action-packed and blood-soaked first season finds Detectives Gregor Anghel and Joseph Baciu investigating the murder of fellow officer Nikita Ionesco and, in the process, unraveling a subversive plot to destroy their country that is fueled by-what else-but the greatest enemy: Capitalism.

In prima faza am fost sceptica, insa chiar mi-a placut si am ras in hohote pe alocuri. Din ciclul “can-can”: am fost socata sa vad cat a imbatranit febletea mea din “Declaratie de dragoste”, Adrian Paduraru.
Presupun ca e firesc :smile: Cu totii imbatranim :smiley:

Am vazut momentan doar un episod si la o prima vedere, mi se pare ca le-a reusit treaba.
Serialul are un umor absurd care se potriveste manusa perioadei respective. Desi pe vremea aia, ce debiteaza astia in film pe post de replici amuzante, erau chestiuni servite cu mare pompa si ca adevar absolut.
Nu stiu in ce masura inteleg strainii, multele ironii despre perioada respectiva, insa are si ceva actiune si absurd pe acolo incat sa poate fi digerat indiferent cata istorie stie telespectatorul.

Mi-ar fi placut sa il pot vedea fara vocile americanilor. Insa presupun ca si asta face parte din farmecul filmului.

Recomand sa aruncati un ochi :wink:

It’s a lot to wrap your head around—but when Comrade Detective clicks, you’ll find it as compulsively binge-watchable as any good crime show (though a good deal funnier). In an era of great TV, it’s a delight to see something as singularly strange as Comrade Detective distinguish itself in a crowded landscape.

https://www.unsitedemuzica.ro/vice/Cum-a-ajuns-o-melodie-romaneasca-occidentala-sa-devina-sunetul-comunismului-in-lume-p2786

S-ar putea să fie cea mai bună combinație dintre sunet și imagine pe care am văzut-o vreodată într-un serial american despre România comunistă. Pe bune vorbesc. Piesa se potrivește perfect cu personajul lui Florin Piersic Jr. care se plimbă prin București, îmbrăcat în cea mai oribilă geacă de piele de pe pământ și cu ochelari aviator, după moda vremurilor, trage niște fumuri din Carpați, se întâlnește cu o echipă de gimnaști și face o piruetă în timp ce se gândește la Partid.