Colțul vorbărețului

Anul asta chiar mi-a fost dor de toamna! :heart_eyes::relaxed:

Eu sunt dupa un weekend lung si abia m-am urnit de dimineata. Am ajuns extrem de relaxata la birou. Atata doar ca de la 8 aveam sedinta. Eu am ajuns la 8.30. Ehh, ghinion, data viitoare poate se gandesc de doua ori inainte sa tot schimbe orele sedintelor.

Fain a fost la masaj, îmi venea să fug o tură, după.
Am trecut prin piață, cumpărat obraz de vițel, costiță și ciolan afumat (cu varză îl fac, la cuptor).
Îmi caut un film, ceva fantasy aș vrea.

Castle Rock mi-a placut ff mult - Stephen King :wink:
Si The Innocents mai e ff simpatic.

Nici nu stiu cand s-a facut 1.30. M-a lovit brusc o pofta nebuna de sarmale cu mamaliga :smile: Drept urmare tot aman pranzul pt ca nu am chef de nimic altceva :smile:

Am început altceva, zic la seriale.
Nene, vreau afară și parcă stă nițel să plouă. Și nu-mi vine deloc să mă las murată, în miezul zilei… Offf, ce mai de-a probleme am!!

Buhuhu…foate greu sa revii la munci, dupa zile de huzur si activitati placute.
Mi-e foame si vreau acasa!

Zi de chin si pentru mine. A trebuit sa ajung la 7.30 la birou. Cate blesteme au picat de dimineata cand a inceput mobilul sa bazaie pe noptiera. Mai si ploua torential :smile: Ce m-as fi bagat la loc in pat cu o carte si apoi somn de voie :smile:

Foarte greu mi-a fost si mie si nu din cauza orei mici, ci a gagicului iubaret si foarte cozy, nu-mi venea sa plec din pat.
Eh, a trecut juma de zi, mai e nitel si plecam acasa. Pana atunci, un manager de curs, vrea sa se vada cu mine, dupa-masa, cica are noutati. Dramatice!
FML, nu?

:smiley: :smiley: Capcanaaaaa!!!

Eu azi am aflat ca pe 7 Dec avem program artistic. Christmas party. Mai e pana atunci insa, cine stie ce scuze mai mult sau mai putin valabile pot aparea :smile:

Buna dimineata!
E racoare, 15 grdae, dar eu am geamul deschis la birou. Si cineva din vecinatate, are, probabil, soba cu lemne si miroase a mancare facuta la foc de lemn iar eu imi pierd mintile.
Constat ca pe masura ce imbatranesc, desi imi plac designul curat si tot confortul oferit de instalatiile moderne, mi-e tot mai dor de mancarea facuta incet, in ceaun, la foc mic.
Vreau o cabanuta mica, sa aiba internet de mare viteza si curent si apa calda. Si soba cu lemne! :smiley:

Neata! Eu m-am trezit injurand de mama focului. Nu stiu de ce inceput astia sa ia gunoiul la ora 5.30 dimineata. Colac peste pupaza, mai luau si containerele cu reciclabile. O placere sa te trezesti intr-un zgomot asurzitor de sticle sparte. Am fost la un pas sa ies in pijama in curtea blocului sa le zic de sanatate.
Eu chiar sper din tot sufletul ca asta nu va deveni noul program…

Nici nu ai gusturi proaste :smile: Mananci calule ovaz?! :smile: Si pentru mine asta ar fi idealul in momentul asta :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

N-ai sa ma crezi, dar am inceput sa caut cabanute in stilul ala si am gasit vreo doua, le pot cumpara maine. Numai ca vezi tu, o proprietate, nu e ca o pereche de alergareti, sa cumperi la impuls. Tre sa ma consult cu gagicu, sa vedem daca i se pare atractiva ideea.

Vai de mine, am halucinatii, imi miroase a ciorba de perisoare, cu leustean, facuta la foc de lemne! :flushed:

L.E. Cum ziceam, nu e bun impulsul! Niciuna nu are internet si asta nu ar fi cea mai mare problema, dar niciuna nu are buda indoors :grin:
Zau, in conditiile astea, mai bine stau la mine acasa si mananc mancare fara arome de lemn, si nu scot tartita la aer, de 15 ori pe zi! WTF!

Despre ce tot discuta vecinii mei din cartier “posh”, bloc “posh” (cum tare muuult le mai place englezilor sa se exprime)?!?! Despre soareci.
Dada, ati citit bine. SOARECI! Este al 5 lea vecin care posteaza pe grupul de FB ca a vazut un soarece in bucatarie.
Partea si mai misto este ca ridic problema in birou si toti sunt ZEN. Ba mai mult, un pusti londonez (alt poshist din familie de aristocrati) imi zice ca e it’s ok, it’s just a mouse, it happens.
Unde mah it happens??? In zabrauti ferentari? In fucking Whitechapel??? Pentru ca intr-un bloc si o locatie unde platesc chirie de imi pica parul din nas, nu, chiar nu ma astept sa imi beau cafeaua dimineata si sa il vad pe Mickey Mouse iesind de sub mobila.

Noi nu vedem soareci, cu atat mai putin in apartamente, dar cati sobolani am vazut anul asta, aici, n-am vazut nici pe langa colibele de pe malul Rosbachului!
Si tot intr-o discutie cu colegii, am aflat ca si ei la fel, au vazut o gramada. Ma ia groaza! Mi-e frica de ei, de mor!

Nu mi-e frica dar nici normal nu mi se pare sa imi beau cafeaua cu Mickey Mouse. Pe strada sa zicem ca mai pot intelege aparitia lor. Aici am vazut ff des cate un rozator la metrou, pe sine. Dar nu, chiar nu pot pricepe cum dracu li se pare astora usor normal sa vezi soareci in casa!!! LA BLOC!!!

Io nu poooooot!
Imagineaza-ti, ce istericale as face, daca as vedea vreunul in casa!

Cred ca știi povestea cu șoricelul meu prins cu aspiratorul, bloc nou nouț, cred ca eram max 10% locatari pe atunci.
Le spuneam colegilor la birou și ei aaa, nu se poate, ți s-a părut, în blocul ala?!? Yep, in blocul ala, la et. 6!
Ca tot vorbiți de sobe, noi renunțăm la cea pe care o avem de 5-6 ani, pt ca ne facem șemineu. Desigur, o să-mi lipsească foarte mult cuptorul, la șemineu nu o sa am asa ceva. Pun poze când îl termina mr, deocamdată așteptăm să aducă pe stoc focarul smecher. Dar ne-am făcut stocul de lemne ieri, vreo 5 tone. Avem și centrală electrica, dar căldura de șemineu e altceva.

Nu poti sa ai cuptor pe gaz, sau curent?
Aici sunt apartamente cu semineu, dar nu e chiar usor sa dai de ele.
Semineele "false"sunt si alea o optiune. Dar unde stau eu acum, nu merge, am prea putin spatiu. Asteptam, pana gasim ceva mai mare, la pret omenesc.

A, am pe curent, unul destul de fain. Dar ala era asa, pt plăcerea mea, iarna.

No, atunci, nu-i nicio mare pierdere!
Dai drumul la semineu si faci placinte in ala electric. Doamne, ce vis!
Vreau!

Pai am cam totul electric, centrala, boiler, cuptor. Mai puțin plita, aia e pe gaz ca asa am vrut. Soba/șemineu ne este f util. În zona noastră, de fapt în mai toată România, cade curentul când e un vaj din ala mai sănătos, uneori zile întregi. Am nevoie de independenta în cazurile astea, sursa de căldură și aragazul, ca în rest ne descurcam.