Coffee Break

E foarte interesant, daca aveti rabdare, cititi-l:

3 Likes

Adică murim sau ce? Sa bag mai mult omega?

Pai? Il iei si tu cum ia @Sibipa spirtu’ in izoleta?

Pe gât, doza zilnica :sweat_smile:. Ce izoleta visezi, nu pupam noi d’astea. Nu vezi ca nu mai iau pe nimeni de acasă cu ea, ai mai văzut imagini recente cu izoleta?

Am mirosit zambilele de pe masa , pot sa imi tin respiratia 10 sec, sunt OK. :blush:
Fii miu freaca menta, nu pot sa ii dau lectii multe, ca n am putere sa le corectez. Si oricum, astea sunt de la mine caci la nivel de provincie, pentru clasele 1_5, s-a recomandat sa ii lasam pe copii sa vada niste filme, jocuri de math si science pe tvokids.com. Atat, filme si jocuri :joy:
Si ma duc jos la subsol, sa vad ce filme de science vede asta mic. Era pe Netflix , cica tvo e pentru bebelusi, si urmarea un episod despre relation between high sperm count and dance moves. Cica sa stau gigea, ca el stie tot despre cum se fac copiii, a terminat toata cartea, Fully Alive la scoala. :joy:

2 Likes

Audible da cărți de copii pe gratis acum

2 Likes

L-ati vazut pe asta?
Bărbat cu un pește în pungă amendat, după ce a spus că a ieșit să-l plimbe

2 Likes

Am vazut la stiri ieri seara.

bai, deci pe mine ma macina in continuare ideea asta cu faptul ca eu am avut corona si ca acum autoritatile se joaca un joc de stupizi.

mie ceva imi da cu minus in toata povestea asta. ok, in china a inceput de prin octombrie dileala asta cu corona si toti au tratat-o cu usoara indiferenta. inclusiv chinezii, care ce sa vezi…pt ca li se ascundea gravitatea situatiei, se plimbau prin lume nestingheriti. pai daca e asa cum zicem acum, ca virusul asta se raspandeste cu o viteza naucitoare si daca dam de un simptomatic zicem ca trebuie sa ii testam pe toti muritorii din jurul lui, pe o raza de 10 metri, atunci inseamna ca ne scaldam in corona inca de pe atunci.

eu turisti mai numerosi decat chinezii si asiaticii in general, nu stiu. apoi eu la sfarsitul lui noiembrie m-am vanturat nestingherita prin toate colturile lumii, am stat ore in sir prin aeroporturi in paris, new york, san juan, bogota, cartagena etc. numai atunci in 2 saptamani am zburat cu 8 avioane, din care cu 2 drum lung de aproape 10 ore. si intr-un aeroport am stat chiar 8 ore. nu mai zic de faptul ca nici vorba de masuri de igiena atat de stricte in nenumaratele ore pe care le-am petrecut in avion si in aeroporturi. nu m-am spalat pe maini de 9298822 ori, am mancat fara sa ma fi spalat pe maini cu 2 secunde inainte, am stat prin aglomeratii si umar la umar cu toate natiile.

dupa care am venit acasa si in doua saptamani m-a pus in cap ceva ce ok… am considerat a fi o gripa. nu am fost fizic la niciun medic, nu mi s-a facut niciun test. practic eu am avut diagnostic pus pe anamneza: durere in gat, febra crancena si frisoane, dureri in tot corpul, dificultati la respiratie, tuse seaca. dupa toata chestia asta eu m-am resimtit permanent pana in momentul de fata. am avut o stare de slabiciune de luni de zile, ca sa nu mai pun la socoteala vertijul care sa zicem ca a fost supliment pe fondul predispozitiei mele la asa ceva.

v-am zis ca toata afacerea am dat-o apoi si la doua dintre colege si una dintre ele i-a adus si o mica imbunatatire: o pneumonie.

de atunci si pana acum am continuat sa ma plimb prin lume la fel de nestingherita: italia, ungaria, franta, cuba. acum cand m-am intors din cuba (ocazie cu care am bifat doua sederi in aeroportul din paris, una de 4 ore si una de 7 ore) am prestat o noua criza, cu slabiciune, curs nasul, cu dureri crancene in gat si usoara febra, stare pe care nu am izolat-o deloc, pt ca nu debutase toata panica asta si nimeni nu stia sau nu credea ca trebuie sa se panicheze asa.

adica serios, am inchis tot, tinem lumea in casa…ok, sunt de acord, nu mi s-a facut de revolta, dar sincer pe mine nu ma convinge nimeni ca la cata liberate a fost pana cum prin toata lumea, daca viteza virusului e asta de care ne temen acum, noi nu am dat cu el in populatie mult si bine. si nici ca eu nu am avut a face cu el nu sunt convinsa. sunt destul de sigura ca sunt sanse f mari ca eu sa fi avut virusul candva in toata perioada asta.

2 Likes

Și eu sunt convinsa ca s-a întins în lume înainte sa avem habar.
Nici la gripa obișnuită nu se pune diagnostic de gripa, fără analizele la care sa iasă clar influenza.
E ciudat și valul ala de pneumonii din state în toamna, de la vaping cică.

1 Like

da, fix asta imi da si mie cu minus. valul de epidemii (considerate de gripa) de peste tot si cel de pneumonii. nu mai zic de faptul ca acele gripe nu au fost toate testate, cum nu a fost a mea de exemplu si ca inclusiv italienii si-au dat seama tardiv de problema dupa ce o doctorita a decis de capul ei sa faca un tampon de corona unui pacient.

va zic, la conditiile in care m-am desfasurat eu din 10 noiembrie pana pe 26 februarie, neavand contact cu copii sau parinti bolnavi de la copii si la ce stari am tot avut de atunci, mi se pare nerealist sa cred ca eu nu am avut asta daca intr-adevar viteza de raspandire a virusului e cea de care ne temem acum.

1 Like

Si cand zici ca fusesi in Italia si unde, mai precis?:joy:

Fiu-meu mi-a trimis asta.
Neata!

E asa de frumos afara, incat imi vine sa duc gunoiul

4 Likes

In februarie, în România erau raportate 160k de cazuri de gripa, dintre care doar 1000 confirmate, adică testate. Și de atunci a crescut nr, cu câteva mii bune pe săptămână…

1 Like

Pai dupa gripa din decembrie m-am plimbat in voie prin Italia. In Roma si Florenta, unde am petrecut revelionul in strada, adica la Colosseum, intr-o aglomeratie pe care nu ti-o pot descrie in cuvinte :grin: A doua zi, adica pe 2 ianuarie, tot acolo, am prestat vertijul care mi-a asigurat o plimbare cu salvarea si o vizita la urgenta.

Articol din 20 februarie, teoretic nu începuse nici în Italia.

1 Like

:laughing: :laughing:
Si mie imi vine sa duc gunoiul, undeva la vreo 10km de casa, dar am de munca.
Intre timp, am facut cumparaturile, imediat ma duc sa coc scones, ca mi-a mancat asta ficatii, nu-i mai tace fleanca, vrea scones si vrea scones.
Pentru diseara, comandam indian (pentru mine) si pizza,pentru el. Daca nu ne razgandim intre timp :roll_eyes:

1 Like

Fa-i un test de sarcina, prea e pofticios :joy:

1 Like

In el zace un mic englez

3 Likes

sa ma panichez daca am 37.1? :smiley:

In caz ca nu ma panichez acum, o sa ma panichez grozav pe la 37.5

Nu. Stii care ti-e temperatura normala? Nu toata lumea are 36,5 sau 37.