Coffee Break

si io o luai tot ca pe alint.sunt convinsa ca stie ca e ultima pe care as jigni-o.dar nah…ce faze izolarea din om :joy:

2 Likes

bai, tre sa recunosti ca a fost maxim de amuzant sa iti pui problema ca iei la spital in caz de corona :grin:

2 Likes

In retrospectiva, da , a fost.:joy: Dar, va rog, lasati-mi speranta ca dezinfectantul la purtator ma va ajuta. Desi, daca ma gandesc bine, mai bun ar fi un pulverizator cu alcool . Stropesc tot ce se apropie de mine la mai putin de 2m. :joy:
L-ati vazut pe medicul de la Bals azi la digi? Bai, imi amintesc de taica-miu, si cum mai radeam de el cand spala clantele cu sapun, ba si pe noi ne punea sa ne sapunim bine pe fata, dar si in NAS! Stia el ceva! :grin:

1 Like

Păi a mă compara cu Kim este, din punctul meu de vedere, jignitor. Niciodată nu aș vorbi cu cineva cum și-a permis ea să vorbească. Și na, mi-a picat prost, toți avem moment când ”ni se-arată”, cum e vorba.

Dar revenind la subiectul care mă inflamase inițial, ”Germania minte și ascunde morți”… nu știe nimeni ce va fi. Poate-ncep să moară și aici cu sutele pe zi. Atunci ar fi mulțumiți și ăia care acuză de minciună.

Da-mi voie sa-ti spun ce-o sa se intample cu dezinfectantul tau in primele 5’ dupa ce iesi din izoleta: o sa ti-l fure cineva care n-are. Asadar, n-o sa-ti fie de ajutor.
:joy::joy::joy:
Am niste vecini tineri sa-i pui la rana, atat sunt de treaba.
In iarna au pus in holul de la intrarea in scara lor un pom cu luminite frumos colorat.
Ce credeti? L-au furat.
Au mai pus unul, a avut aceeasi soarta.
Acum, au spalat voluntar holurile a doua scari care se unesc, a lor “J” si cea la care stam noi “k”.
Au pus dezinfectant si un pachet de servetele nou nout in ambele lifturi de la scara lor “J”.
Ce credeti?
N-au rezistat mai mult de 5’.

3 Likes

Pricep cam greu cu cine au de-a face.
Eu o sa mi-l atasez de glezna, cu leucoplast :joy:

1 Like

Au suflet bun, problema e ca mat dezinfectante lipsesc cu desăvârșire la Auchan.

Nici aici in oras nu mai sunt, de cateva saptamani, poate mai aduc in magazin, dar se dau repede.

Joc online June’s Journey.
De 2 zile au inceput americanii sa se intrebe intre ei cum e, daca gasesc h igienica :joy:, mat dezinfectante. Una zicea ca de 3 saptamani n-au mai vazut h igienica pe rafturi.

@ChickyG Este hartie igienica, se da cu portia acum, ba intr-un magazin au pus un om care se ocupa doar de asta, sa fie siguri ca nu iei mai mult de un bax. :joy:
Mi-a scris si vara mea din Chicago, cica a gasit si ea harti, acum cateva zile.

E foarte interesant, daca aveti rabdare, cititi-l:

3 Likes

Adică murim sau ce? Sa bag mai mult omega?

Pai? Il iei si tu cum ia @Sibipa spirtu’ in izoleta?

Pe gât, doza zilnica :sweat_smile:. Ce izoleta visezi, nu pupam noi d’astea. Nu vezi ca nu mai iau pe nimeni de acasă cu ea, ai mai văzut imagini recente cu izoleta?

Am mirosit zambilele de pe masa , pot sa imi tin respiratia 10 sec, sunt OK. :blush:
Fii miu freaca menta, nu pot sa ii dau lectii multe, ca n am putere sa le corectez. Si oricum, astea sunt de la mine caci la nivel de provincie, pentru clasele 1_5, s-a recomandat sa ii lasam pe copii sa vada niste filme, jocuri de math si science pe tvokids.com. Atat, filme si jocuri :joy:
Si ma duc jos la subsol, sa vad ce filme de science vede asta mic. Era pe Netflix , cica tvo e pentru bebelusi, si urmarea un episod despre relation between high sperm count and dance moves. Cica sa stau gigea, ca el stie tot despre cum se fac copiii, a terminat toata cartea, Fully Alive la scoala. :joy:

2 Likes

Audible da cărți de copii pe gratis acum

2 Likes

L-ati vazut pe asta?
Bărbat cu un pește în pungă amendat, după ce a spus că a ieșit să-l plimbe

2 Likes

Am vazut la stiri ieri seara.

bai, deci pe mine ma macina in continuare ideea asta cu faptul ca eu am avut corona si ca acum autoritatile se joaca un joc de stupizi.

mie ceva imi da cu minus in toata povestea asta. ok, in china a inceput de prin octombrie dileala asta cu corona si toti au tratat-o cu usoara indiferenta. inclusiv chinezii, care ce sa vezi…pt ca li se ascundea gravitatea situatiei, se plimbau prin lume nestingheriti. pai daca e asa cum zicem acum, ca virusul asta se raspandeste cu o viteza naucitoare si daca dam de un simptomatic zicem ca trebuie sa ii testam pe toti muritorii din jurul lui, pe o raza de 10 metri, atunci inseamna ca ne scaldam in corona inca de pe atunci.

eu turisti mai numerosi decat chinezii si asiaticii in general, nu stiu. apoi eu la sfarsitul lui noiembrie m-am vanturat nestingherita prin toate colturile lumii, am stat ore in sir prin aeroporturi in paris, new york, san juan, bogota, cartagena etc. numai atunci in 2 saptamani am zburat cu 8 avioane, din care cu 2 drum lung de aproape 10 ore. si intr-un aeroport am stat chiar 8 ore. nu mai zic de faptul ca nici vorba de masuri de igiena atat de stricte in nenumaratele ore pe care le-am petrecut in avion si in aeroporturi. nu m-am spalat pe maini de 9298822 ori, am mancat fara sa ma fi spalat pe maini cu 2 secunde inainte, am stat prin aglomeratii si umar la umar cu toate natiile.

dupa care am venit acasa si in doua saptamani m-a pus in cap ceva ce ok… am considerat a fi o gripa. nu am fost fizic la niciun medic, nu mi s-a facut niciun test. practic eu am avut diagnostic pus pe anamneza: durere in gat, febra crancena si frisoane, dureri in tot corpul, dificultati la respiratie, tuse seaca. dupa toata chestia asta eu m-am resimtit permanent pana in momentul de fata. am avut o stare de slabiciune de luni de zile, ca sa nu mai pun la socoteala vertijul care sa zicem ca a fost supliment pe fondul predispozitiei mele la asa ceva.

v-am zis ca toata afacerea am dat-o apoi si la doua dintre colege si una dintre ele i-a adus si o mica imbunatatire: o pneumonie.

de atunci si pana acum am continuat sa ma plimb prin lume la fel de nestingherita: italia, ungaria, franta, cuba. acum cand m-am intors din cuba (ocazie cu care am bifat doua sederi in aeroportul din paris, una de 4 ore si una de 7 ore) am prestat o noua criza, cu slabiciune, curs nasul, cu dureri crancene in gat si usoara febra, stare pe care nu am izolat-o deloc, pt ca nu debutase toata panica asta si nimeni nu stia sau nu credea ca trebuie sa se panicheze asa.

adica serios, am inchis tot, tinem lumea in casa…ok, sunt de acord, nu mi s-a facut de revolta, dar sincer pe mine nu ma convinge nimeni ca la cata liberate a fost pana cum prin toata lumea, daca viteza virusului e asta de care ne temen acum, noi nu am dat cu el in populatie mult si bine. si nici ca eu nu am avut a face cu el nu sunt convinsa. sunt destul de sigura ca sunt sanse f mari ca eu sa fi avut virusul candva in toata perioada asta.

2 Likes

Și eu sunt convinsa ca s-a întins în lume înainte sa avem habar.
Nici la gripa obișnuită nu se pune diagnostic de gripa, fără analizele la care sa iasă clar influenza.
E ciudat și valul ala de pneumonii din state în toamna, de la vaping cică.

1 Like