Coffee Break

Numai si numai vesti bune pe toate fronturile :))) Promitator an :)))

1 Like

Eu am rezervat 2 nopți în Salonic la începutul lui Aprilie ,restul… adică Atena și ceva prin pelopones, din mers. Și-apoi sus prin Epirus. Toată lumea anulează rezervări…
Ma gândesc ca o sa fie mai liber la acropolis, ultima oara erau zeci de asiatici cu camere, f f enervanți.

Io am o rezervare weekendul viitor pt Atena. Ma rog, pt perioada 18-22. Platit avion si cazare. Teoretic m-as astepta sa nu raman pagubita chiar daca se ingroasa glume cu corona.

Voi sunteti curajoase cu rezervarile astea.

Eu inclusiv problemele din tara le-am pus pe “stop/pause” pana cand se vor anunta vremuri mai bune. Nu vad de ce mi-as crea bube in cap dc nu e musai - risc sa ramai blocat prin tara X, aeroporturi inchise din senin, carantine pe la dracu stie pe unde etc.

3 Likes

pai rezervarea mea cel putin, e facuta de pe la inceputul anului, inainte sa se declanseze isteria asta cu coronavirus. sa o anulez de la sine inseamna sa zic adio banilor, chestie care nu prea imi vine, chit ca ok…nu o fi vreo avere, dar nici nu as arunca cu sutele de euro pe geam.

1 Like

Ah, in aceste conditii clar nu vad de ce sa anulezi din proprie initiativa tarasenia. Stai si asteapta ca nu stii cum se schimba lucrurile.

Ce nu inteleg eu, este de ce m-as grabi acum sa profit de ofertele brusc aparute pentru calatorit. Si da, vad atitudinea asta pe asta. “Yeyyyy, ia uite ce pret misto pt Roma, mers la ski etc”.
Pai or fi misto, dar…ce se intampla in jur nu e prea misto si risti sa ramai cu oferta faina in buzunar si tu prins cine stie pe unde dracu.

Mai am timp sa anulez pana la sfârșitul lunii. La transport nu e plătit nimic, nu merg cu avionul.

1 Like

iti dai seama ca nu sunt asa sonata :joy:

am platit si avionul si cazarea si sunt cateva sute de euro bune. nu imi vine sa zic “hai repede capul la cutie”, dar nu m-as tavali pe jos daca s-ar anula totul si mi-as recupera banii.

1 Like

E tot mai groasa treaba cu Corona. Daca au anulat ei si Indian Wells, unul din cele mai mari turnee Premier Mandatory ale anului, parca si-o cursa de Formula 1, Salonul auto de la Geneva…

Am vorbit aseara cu niste prieteni care stau in Mestre, langa Venetia. Ziceau ca marea greseala a Italiei e ca a reactionat prea tarziu in ceea ce priveste izolarea zonelor rosii. Acum s-a anuntat la ei ca aduc armata… e rau de tot pe-acolo.

3 Likes

Eu nu aș avea curajul să mă duc, nici până la Malmö.
Nu doar frica de aeroporturi închise și carantină cine știe pe unde, dar nu m-aș simți în siguranță să împart avionul cu încă (minimum) 200 de oameni.
Despre care nu știu nimic, pe unde au fost, cu cine au avut contact fizic, dacă se spală pe mâini. Ca să nu mai vorbim de angajații din turism. Mi-aș lua adio de la bani, cu regrete majore și maximă lașitate!

3 Likes

E mai sigur sa calatoresti in tara, aproape de casa.
Acum o saptamana Manulife a anuntat ca nu mai acopera asigurarea de calatorie pe motiv de Coronavirus.

Asta e din cauza ca numarul participantilor ar fi fost prea mare, iar riscul proportional. Asta a fost una dintre primele masuri luate: anularea evenimentelor cu un nr mai mare de nu stiu cati participanti.

1 Like

Ati vazut hotararile comitetului de urgenta?
Se suspenda:
Cursurile preuniversitare in perioada 11.03 - 22.03
Trenurile inspre/ dinspre Italia 12.03 - 31.03
Toate autocarele inspre/ dispre Italia in perioada 10.03 orele 1200 pana pe 31.03
De azi de la 1200 toate avioanele inspre/ dinspre Italia.
Toti au obligatia sa igienizeze mij de transport, caile de acces, sa aiba la toalete h igienica, săpun, prosoape de hartie, dezinfectant.
Amu, sa vedem cata conștiință e pe romanii care intra in tara cu autoturismul, venind dinspre IT.

2 Likes

De miercuri se inchid școlile pana pe 23. N-am auzit însă ce se întâmplă cu olimpiadele/concursurile, aveam etapa a 2-a la mate cu al mic pe 21.

1 Like

Cu siguranta, se vor reprograma.
Asa cum se suspenda spectacolele, adunările cu mai mult de 500 pers…parca :thinking:

Eu cred ca gresesc daca se bazeaza pe constiinta oamenilor, trebuie puricati la granita. Si ,toata lumea sa fie vigilenta, daca cei izolati nu stau la domiciliu, sa fie denuntati.
Ma bucur ca inchid scolile, japonezii au facut-o demult si tin numerele celor infectati jos.

Neata!

Tot mai pustiu orasul. La mine momentan s-a hotarat sa venim in jur de 9.30 si sa plecam nu mai tarziu de 16.00 :roll_eyes::roll_eyes:

1 Like

Unde n-ar da Domnul si la noi asa ceva!

Bai, astia ai mei sunt cretini. Toti. Adineauri primiram un Email de la top management cu solicitarea, citez:
“… consider to avoid in your external communication the virus wording or idea, in order to avoid more panic”.

Emoticon_care_se_da_cu_capu’_de_masa.

1 Like

Hahahahahahahhahaha!! Pt ca nu-i asa, fix dar fix asta e problema. Hai, continuati sa paziti cuvintele si sa faceti politie pt opinii in timp ce problemele concrete sunt bagate sub pres.

Vai de curul nostru.

1 Like