Ciripituri

Si la noi a fost foarte cald si mai e in continuare, noaptea e ceva mai racorica, dar ziua e sufocant.

Foarte misto cadó!
Nici eu nu am energie pentru nimic, bine ca am mancare gatita pentru toata saptamana, altfel cred ca as face cu capul, sa trebuiasca sa mai si gatesc, in tot haosul ala!

Lasa, ca nu stie ce “cadou” am cumparat eu :smile:

Binenteles ca am folosit si eu scuza asta…ce, nu mai el poate?! si am bagat o comanda sanatoasa la Le Creuset :rofl::rofl:
Am o oala de la astia de vreo 4 ani si sincer, mi se pare o comoara la casa omului.

Va avea un soc daca ajunge diseara acasa inainte mea pt ca va gasi la usa inca o oala pe care nu stiu unde dracu o voi mai baga…dar era musai sa inhat vasul dorit de mult :rofl:
Si daca tot luai oala…mergeau si doua farfurii misto, nu? Si mai era si promotie asa ca s-au mai adaugat doua tavi pentru cuptor…ce sa facem…:rofl::rofl:

3 Likes

Am si eu una de la Le Creuset, tot veche si aia, vreo 6 ani sa fie, mi-e draga de nu mai pot si-mi place sa fac mancare in ea, dar e grea ca pamantul .

1 Like

aveti oale de cateva sute de euro bucata? :open_mouth:

OMG!!! Daca gatesc singure va rog sa imi ziceti ca sa faci si io o investitie :joy:

1 Like

:joy: :joy:
Am una, pentru ca aveam mare nevoie la vremea aia , de o oala de fonta si mi-am luat o onorabila no name, care imi lipea carnea de fundul oalei, de fiecare data. Si intr-un acces de spume si clabuci, am luat una de-asta.
Nu stiu daca isi merita banii, era la reducere, a fost cam scumpa, dar macar nu mai tre sa razuiesc carnea de pe fundul cratitii!
In rest, am oale, tavi si cratiti IKEA, tigai si oala sub presiune, de la TEFAL si cam atat.

1 Like

mi-am revenit. credeam ca aveti per total vase de gatit de mii de euro :joy:

dar de slow cooker, care e treaba ca cochetez de ceva vreme cu ideea de a cumpara unul, dar nu am timp de research. si pt un frigider m-au luat toate spumele pana m-am hotarat. si inca spumele nu au trecut pana nu il vad in casa sa am cerut livrarea sambata seara in intervalul 19-22 :smiley:

Si eu am cochetat, dar eu fiind mai paranoica, de felul meu, nu ma vedeam plecand de-acasa, lasand device-ul in priza.
Asa ca mi-am luat oala sub presiune, unde mancarea se face iute si e buna, ca nu se pierd diverse, la fiebere.
Pentru slow cooking, folosesc cuptorul, in weekend-uri si gata.

Eu am oala asta de cativa ani. A cumparat-o mister la ceva promotie.

De atunci, numai pe asta o folosesc la greu. Cele mai bune tocanite si mancaruri in asta imi ies. Si nu, chiar nu e disonanta cognitiva pentru ca e oala scumpa. Am dat toate oalele pe care le aveam in casa. Daca fac calculul cat dadui pe oale de la Ikea si alte cele, care au sfarsit aruncate…mai cumparam inca un creuset si stiam din prima o treaba. Eu regret ca nu am facut investitia asta mai din timp. Din punctul meu de vedere isi merita banii cu varf si indesat pentru ca o cam cumperi pe viata si nu mai ai nevoie sa cumperi alte chestiuni care sa iti umple casa aiurea.

1 Like

Daaa, same here. Mai ales ca la astia chiar mi se pare ca nu e de joaca cu lasatul chestiunilor in priza. Parca, parca in Bucuresti la bloc as mai risca…aici in nici un caz.

nu am nicio intentie sa fac asa ceva. io speram ca functioneaza si cu mine in casa :smiley:

Aha, pai daca e de slow cooking, cu tine in casa, oala aia isi pierde, practic, rostul.
Ca mancare facuta incet, poti sa faci intr-o oala oarecare, pe aragaz, sau in cuptor si iese foarte buna.
Eu recomand puternic, oala sub presiune, daca vrei ciorbe sau tocanite, lucru de care ma indoiesc.
Daca vrei slow cooking de carneturi, baga o oala de lut, la cuptor, cu fleica in dansa si spargi piata, cu rezultatul!

intr-un creuset :rofl::rofl::rofl: Hai ca ma bate @Queen

Stii ca mi-e frica de mor sa am asa ceva in casa?! Habar nu am de unde totusi fobia dar…palpit numai cand imi imaginez ca bag asa ceva in functiune.

Si eu am avut spaima aia, auzisem de oale care au explodat si chestii. Dar aveam nevoie sa pot sa fierb carnea de vita in mai putin de 3 ore :roll_eyes: asa ca am purces. Am facut intai o supa de pui. Am bagat toate ingredientele, am stat sa fiarba sa adun spuma, apoi am pus capacul si am dat la minim. O fasaiala usoara, timp de 30 min si supa a fost gata! :astonished: Si era bunaaaaaaa…

Cu timpul am inceput sa cresc temperatura, adica si jetul de abur si sonorul. Acum zici ca decolam turbo jeturi, cand fac mancare :smile:

vas de lut pt cuptor am. oala cu presiune…da, nu servesc tocanite si implicit nici lumea din jurul meu :smiley: ciorbe mai fac uneori, desi atat de rar si atat de putine incat nu prea vad sensul unei chestii cu presiune. plus ca ma macina ceva…adica recunosc, nu am prestat la asa ceva si nu stiu ce pretentii are, dar nu trebuie sa iei spuma de pe carne nu nimic? nu raman tampeniile alea de la proteina din carne prin ciorba?

PS: plus ca da, mi-e cam teama de oala cu presiune. nu ma vad cu bomba aia pe aragaz

eu am o vaga idee de unde fobia asta. asa ceva exista si pe vremea raposatului si ai mei aveau asa ceva. imi amintesc cum facea pe aragaz dracia aia si de asemenea cand nu stiu cum si in ce context a bubuit si s-a dus naibii capacul in tavan. nu au fost alte victime in afara tavanului si a peretilor bucatariei care s-au umplut de mancare, dar asta pt ca oala era singura in bucatarie si nu au fost martori.

aha…hai ca m-am lamurit. deci nu imi trebuie scula, mai ales ca imi e si frica de ea. mai bine creuzetul de sute de euro :joy:

Daaa. Cred ca ai mei inca mai au porcaria in debara. Cred ca maica-mea a folosit-o de maxim doua ori si atat. Probabil tot din cauza povestilor auzite nu a pus-o in functiune.

@Daria felicitari! Sunteti fotogenici amandoi. Decorul arata bestial.

Eu am un Instant Pot si ii folosesc functia de pressure cooker cel mai des, aproape saptamanal. Nu e nevoie sa il pun pe aragaz fiindca e electric. E rapid si usor de folosit si nu am nicio teama cu el.

2 Likes

continuam aici: