Ciripituri

Nu prea poti sa te bazezi pe prognoza meteo daca e ca aici. Se schimba in fiecare zi.
Si eu am mai dat drumul la caldura acasa ca nu mai puteam de frig. Cine ma aude ca merge centrala in iunie se cruceste.

Mama, mama si-nca ce merge. Duduia de dimineata la 6 cand m-am trezit.

Asa e. Niciodata nu se potriveste ce zic la meteo. Acum ploua, acum iese soarele, acum e frigul dracu, acum brusc lesini de cald. :pensive:

Nici la noi! Intr-o dimineata, pe aplicatia meteo, era soare si frumos, eu in statia de tramvai, vedeam Mordor la Sud. A tras un potop, scurt, cu tunete, fulgere si ploaie torentiala. SMHI, nu si nu, la ei era soare!

Asta pe care o folosesc eu e in proportie de 95% buna si definitiv cea mai buna din ce am folosit vreodata.

1 Like

Neata, lume!

@Travelerista Am uitat ieri sa te intreb: care e aplicatia/site-ul care zici ca e ff bun pentru prognoza meteo?

Cand am plecat de dimineata spre birou era un soare arzator. Ma credeti ca aproape nu puteam sa merg pe strada pentru ca nu puteam sa tin ochii deschisi?!
Fix ca un harciog ajungi de la atata bezna si ploaie. M-am luptat tot drumul cu siroaie de lacrimi :rofl:

1 Like

Astazi nu am reusit sa ma trezesc. Asa ca am ajuns tarziu la munca.
Sunt atat de obosita de o sa ajung sa trac conducta de la aparatul de cafea.
Si as manca continuu. Nu stiu ce naiba am.
Ieri la 23.00 contemplam rafturile de prin camara. Noroc ca nu avem dulciuri in casa. M-am ales doar cu o mana de nuci.

Luni seara la 21.00 am avut noroc ca a venit masina cu inghetata. Ca tot ca ieri, aveam o pofta de dulce de ziceai ca mor pe loc daca nu gasesc ceva. Traiasca masina cu inghetata. :slight_smile: Cand o aud cantand parca sunt coruri de ingeri :slight_smile:

Trebuia sa plecam in Ardeni la alergat dar stam pe langa casa. Nu mai am chef de mers nicaieri. :frowning:

1 Like

Si eu sunt obosita. Iar in weekend nu stiu de ce sa ma ocup mai intai: de smotru, de mine, de noi, de plimbat, de zacut, de citit etc.

Macar nu e mare agitatie azi la birou.

V-am zis ca am plecat pe un soare arzator de dimineata?! Am zis. Ehh, acum e din nou bezna :sunglasses:

Si eu la fel. Si am venit foarte senina si nu mi-a pasat deloc ca am intarziat, ca deh, duminica trecuta am bagat 7 ore de munca!

Daca ai pofta de dulce, mai ales seara, vezi cum stai cu proteinele, peste zi.

Aici e soare si vor fi 22 grade, mergem sa mancam gratar de pui cu pilaf turcesc, la turci! :wink:
Maine o sa fie si mai cald. Cred ca o sa ies la apa, dupa balet.

Exact asta imi repeta si sotul de o saptamana: proteine, proteine, proteine…
Cred ca asta e. De fapt sunt sigura ca asta e. Dar nu prea ma mobilizez sa reglementez situatiunea.

Nu-ti place carnea?
Ca daca e asa, poti sa bagi fasole si linte, branza de veci si chia…se gasesc alternative.

In fieldul “Das Wetter in” trebuie sa bagi localitatea

Si tofu si tempeh, nuci, quinoa, broccoli, miso. Fiica-mea-i vegan de aproape 5 ani, I can tell :grin:
Apropo de miso, ia sa trec la bucatarie sa va spun ceva.

1 Like

Mananc carne. Dar nu e preferata mea. As alege un cartof oricand in locul carnii.

Naut si linte mananc foarte des.

Incercam sa mancam 2 zile pe saptamana vegetarian.

Si o zi peste.

Dar cum de vreo luna nu prea am stat pe acasa, am avut doar chestii rapide de mancat. Nu am putut sa imi urmez rutina normala. Si doua saptamani fusei in Japonia deci peste, peste si iar peste. Dar nu mult ca strica :slight_smile: Portii japoneze :slight_smile:

Eu de la japonezi mananc cel mai des snitelul de pui - chicken katsu :smile:

In Europa nu mananc la Japonez decat maxim o data pe an. Nu ma atrage nimic.

Insa ce manananci in Japonia e la ani lumina de ce ti se serveste in Europa drept Japonez.

De exemplu carnea de porc. Doar porcul de la bunicul, mai avea asa gust bun. In Belgia carnea de porc e absolut groaznica. Pana si de la ferma de la noi din sat…

1 Like

Imi pot imagina :slight_smile: Voiam doar sa zic ca au baietii si alte chestiuni in afara de peste.
Mamaaaaa, ce-as mai da iama in porcul ala :smile: :smile:

Hai ca azi imi planuisem zi usoara.

Aiurea, toata ziua ca la balamuc. Nebun peste nebun, peste nesimtit, peste prostovan, peste alt nebun, peste alti nesimtiti, peste alti bolovani.
Deci daca nu inchid sandramaua la 4 chiar o sa ma enervez :smile:

Punctul culminant a fost cand imi da email un client sa ma ANUNTE ca va plati factura in rate saptamanale. Incepand cu 23 iunie voi plati 1000 de lire pe saptamana. Serios?! Factura care oricum trebuia platita in Martie!
L-am anuntat si eu ca incepand de luni serviciul lui nu va mai functiona. Si incepe englezoiul precum puradelul: dar io doar am rugat in good faith etc.
Iar eu tot in good faith te-am lasat din Martie cu factura neplatita iar acum ma iei usor de proasta.

Am mai zis-o, oameni mai tupeisti si nesimtiti decat astia chiar n-am vazut.

De porc:

4 Likes

:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:Noroc ca nu mi-e foame :slight_smile:

Ieși! Și să nu te mai prind cu de-astea, pe-aici!
Vai in ce fel, poa’ să arate!!

Pitic a luat de la gradi boala gura-mana-picior, asa ca zilele astea suntem consemnati la domiciliu. Aveam un panou luat de la ikea, asa ca i-a venit in sfarsit randul sa-l montez pe perete pe post de suport de zdranganele.

Work in progress, inca aranjam chestii :upside_down_face:

4 Likes