Ciripituri

Aici comentam, dezbatem si barfim ce avem chef.

Neata doamnelor!

Am revenit la uzina. Bag un ochi pe emailuri si revin la povesti imediat.

Cred ca azi o sa am nevoie de un butoi cu cafea. Macar nu e f aglomerat la birou :smile:

Duminica de dimineata m-am trezit extrem de hotarata sa rezist cele 2-3 ore, cat estimam eu (naiva ca de obicei) ca va dura sa pun stampila.
Nu ne grabeam f tare pentru ca planuiam sa mergem la ICR care era destul de aproape de casa. Numai ca incep sa sune telefoanele: ā€œvoi ati vazut ce cozi sunt?!ā€

Pun mana pe telefon si ii dau mesaj unei tipe din Londra care e ff activa civic: ā€œLoredana, am vazut ca te-ai plimbat si ca ai tot fost live pe la Digi, de la sectiile de votare din Londra, unde sa ma duc sa votez?ā€.
Imi zice fata ca la sectia din Battersea unde e si biserica ortodoxa e putin mai ok.
Simt nevoia sa ii multumesc inca o data. Fara sfatul ei nu aveam sanse sa votez.

Ok, chemam un Uber si haide la biserica.
Am ajuns la ora 13, am votat la ora 19.40.

Ce pot sa spun este: niciodata, niciodata nu subestima resursele si imaginatia hotului si a nemernicului.
Stiam ca isi vor bate joc, stiam ca vor face tot ce pot sa impiedice votulā€¦dar chiar in halul astaā€¦nu ma asteptam.

Dar am mai invatat ceva: este fenomenala ambitia romanului care se simte calcat pe cap!

Jos palaria pentru oamenii de la coada. Jos palaria pentru zecile de romani care erau rupti de oboseala, care abia venisera de la munca (da, duminica) care abia plecau la munca (tura de noapte), care se pregateau sa inceapa serviciul luni la ora 6 dimineata desi era bank holiday etc.
Jos palaria! Eu pana la urma stiam ca ma duc acasa sa dorm si ca am liber luni sa ma odihnesc. Restul nu aveau acest lux!

S-au tot facut drumuri pe la supermarketuri. S-a impartit apa si mancare cu toata lumea. S-au impartit tigari, s-au impartit baterii externe :smile: Aveam grija sa deranjam englezii cat mai putin, ne ponderam unii pe altii cand ne-o luau nervii inainte si simteam ca am intra cu forta in biserica aia :smile: Ne-am ponderat unii pe altii cand aproape a fost linsat un kkt cu ochi din comisie care a fost prins ca aducea pe sest la vot oameni printr-o intrare ascunsa :wink:

Am sentimente mixte: o nespusa bucurie ca am vazut cati romani cu mintea la cap inteleg care este problema si care stiu ce vor.
O nespusa ura pentru toti nenorocitii care sunt la putere. Melescanule (vorba unui ardelean de la coada) vedea-te-as in spatele Bisericii :wink:

3 Likes

Aceasta este minunatia de coada :smile:
Sincer, imi pierd rabdarea in astea 3 minute cat dureaza sa filmeze coada :)))) Dar cata determinare ai cand stii ca poti sa arzi rahatii cu votul.

2 Likes

Felicitari!
Eu am votat pentru Suedia. SI contrar vederilor mele politice, am dat un vot stangii. Asta pentru ca am observat o crestere ingrijoratoare a partidelor de drepta, in PE.
Asada, desi stanga europeana, e atat de ne-sexy, de-ti vine sa vomiti, am coniderat ca e necesar un echilibru, altfel vin alti cretini, sa joace turca, cu vietile oamenilor.
Prima, si sper, ultima data in viata mea, cand votez stanga!

1 Like

Da, seara tarziu am dat si pe BBC. Noi ne rupem spatele sa punem votul pe ALTCEVA decat hotie, rusism si miselieā€¦astia au pus stampila pe Nigel Farage :rage:

In momentul asta UE-ul este plin de oamenii lui Putin asa ca eu una nu mai dau acestei organizatii mai mult de 10 ani. Optimist asa :wink:
Farage, Le Pen etcā€¦multe tari europene si-au bagat mortul in casa.

Si ne-au bagat, pentru ca oamenii aia o sa voteze niste chestii, niste regulamente, dispozitii, alea, care vor trasa drumul UE pentru niste ani. Mi-e frica!

Alte pareri pe tema. Eu zic ca all in all chiar suntem bine ca natie :blush: :blush:

1 Like

Da, Putin face party mare de tot. De asta zic ca eu nu dau mai mult de 10 aniā€¦iar asta asa ca sa fiu iar naiv-optimista.
Dar in timp ce astia s-au plictisit de democratie, aparem si noi romanii, deschisi la geaca, cu sireturile nelegate, alergand cu foc mare: ā€œstatiiii asaaaaa, acu acu am prins si noi gustul democratieiā€ :smile:

Mor de ras de descrierea romanului facuta de @Daria, e foarte plastica :joy::rofl::joy:
@Samoa, cate partide au fost la voi pe lista? Eu am votat la nemti, au fost 41 pe lista, am avut multe teme de facut pana m-am stabilit la unul.

:joy: Nu rade pt ca fix asa m-am simtit sambata seara. Ajung acasa rupta de oboseala dar mandra tare ca am reusit sa pun stampila. Dau la BBC si ce vad: Nigel Farage. Ptttiuuu, ca iar am pierdut trenul :rofl::rofl:

A intrat si Basescu in parlament. Macar pe asta te poti baza ca are material de certaret :smile: Cu Orban, cu Farage, cu Le Penā€¦cacaram stindardul cu totii.

Suna ca ā€œInvadatoriiā€- Sarmale Reci :smile:
Bat niste vanturi siberiene, azi muncesc de-acasa. Pentru moment, imi caut lustre si lampi, pentru noul apartament. Petru living, iau asta, ca-mi aduce aminte de Death Star

https://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/80361309/

Iar in dormitor, cred ca vreu o ciufulita de-asta:

1 Like

Ce simpatice sunt lustrele @Samoa :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Eu sunt happy ca nu e mult omor la munca. Nu am nici cel mai mic chef. Momentan mai citesc diverse :smile:

1 Like

Merci frumos. Am intrat asa intr-o febra, de nesting.
Prapad fac in conturi!

Aham, cam asa e si la noi doi. Dar momentam sedem cuminti pt ca nu e momentul de schimbari majore.

Mai ce noroc am avut cu vremea duminica :smile: A fost soare si cald. A tras si cate o ploaie scurta dar nimic exagerat.
Ei bine azi iar a venit frigul si uratenia :roll_eyes:

Ziua buna,

nu prea scriu, da citesc :d
Am fost si io la vot, am sarbatorit condamnarea, toate bune!
M-am trezit si eu moasa acum 3 ani la botezul copilului unei prietene. Nu stiu cum m-am trezit eu cu el in brate dupa ce s-a terminat botezul. Ca nasei ii era frica sa mearga cu el in brate sau nu mai stiuā€¦ Cand ies pe poarte bisericii ma trezesc cu urale si aplauze ca uite moasa!! Io ma uitam in spate. Era mama copilului. ZIc ce au astia ma? S-a interesat, ca nu stia, si cica persoana care iese cu copilul in brate dupa botez este moasa copilului. Cool ah??
Da v-am zis de faza aia cand nu am putut sa vedem un copil nou pentru ca am facut prostii inainte sa mergem sa il vedem? Am fost intrebati. Noi credeam ca e la caterinca si am recunoscutā€¦ Dar de fapt, trebuie sa stiti ca daca va pangariti unu pe altu inainte sa vedeti un copil nou, copilul face bube rosii. Asa sa stiti!

Am dat test la Germana azi de A2-1. Am luat 100%. Nici nu mai tin minte de cand nu am mai luat un 10 hehe!!

Ma gandesc numai la concediu. Si mai am 2 luni pana atunci.
Hai va pup!

3 Likes

Si care e termenul minim prealabil vizitei pe parcursul caruia trebe pastrata curatenia trupeasca? Intreb pentru o prietena :rofl::rofl::rofl:

1 Like

24 de ore!

scuzati, gresit locul:

in caz ca va plictisiti, va puteti distra (in afara scenei politice romanesti) cu ceea ce se intampla in ā€¦ formala familie regala a romaniei. soc si groaza oameni buni, printul Nicolae nu e cazut in cur la faptul ca s-a confirmat testul de paternitate si nu lesina de emotie ca madam pix, cu care a stabilit de comun acord ca vor avea o relatie fara obligatii, doar pt hutza hutza, i-a trantit un plod.

eventual puteti sa ii cititi interviu plin de hemotie, in care explica ea cum ca nu voia nimic de la print, era dispusa chiar sa ascunda paternitatea, doar sa mai petreaca plodu cand si cand cate un weekend cu familia printului si poate ocazional si printul cu ea si cu plodul. evidentā€¦in secret, cum fac toti printii :joy:

doamneeee cata lume nebuna :joy:

Parca si eu imi aduceam aminte ca ea a zis ca nu vrea absolut nimic etc etc.
Da, am citit mesajul aluia zilele trecute si nu am inteles, sincer, de ce ii vor femeile beregata :smile: