Chocoholic

14fe87bf8c55b83762306c9a47d605fc

Nu-mi vine sa cred ca nu aveam deja un topic dedicat ciocolatei!
Ultima descoperire:

De cum am văzut topicul, am știut cine l-a deschis :joy:
Eu am o chestie f f ciudata. Nu mănânc prea multa ciocolată, mai fur câte un pic la pms. Însa, singura chestie la care poftesc din toți rărunchii, ii spun chestie pt ca nici măcar nu poate fi numita ciocolată, este Africana cu arahide. Am primit tot felul de delicatese, au fost ok, dar când vad porcarioara aia, îmi ies ochii ca la melc. Nu știu de ce…

:joy::joy::joy:
Ce sa zic?
90% din stratul meu adipos e ciocolata.

Va recomand sa serviti o ciocolata calda aici, daca treceti vreodata prin Bayonne.

https://www.chocolats-bayonne-cazenave.fr/

Fix asa arata:

Ma simteam mai bine cand nu aveam :grin:

Bravo pentru topic!

Din gama ieftina, va prezint placerea mea vinovata:

Io sunt mai de la tara. Cand vine vb de ciocolata aia de pe toate drumurile, ieftinache si la indemana, imi place asta:

imagine

Cand vine vb de ciocolata in general, am niste chestii:

• urasc ciocolata amaruie (dar cu toate astea la cealalta extrema…ador lava cake)
  • mai rau decat ciocolata amaruie urasc ciocolata amaruie cu chestii mentolate (de ex after eight e ceva ce m-a socat groaznic cand am gustat-o prima data :joy:)
  • nu imi plac chestiile cu aroma de ciocolata (adica cacao) gen inghetata, biscuiti, napolitane, creme

In schimb, daca vorbim de fineturi, ma dau in vant dupa ciocolata cu lapte, de calitate, cu arome sau umpluturi discrete, care nu te fac sa uiti ca de fapt mananci o ciocolata. Nu imi plac variantele cu umplutura din abundenta, cu arome puternice, de nu mai simti ca mananci ciocolata.

Nu sunt deloc pasionată de ciocolată, prin urmare, vibrez doar la chestii foarte specifice. Praline, din ciocolată foarte fină, cu kranz de portocale, ciocolată neagră, cu mentă, cu cafea.
Altfel, ciocolata trece, relativ neobservată, prin viața mea.
@Ziggy, tu și soră-mea, cu Africana voastră :grin::grin:
Nu știu cum puteți mânca așa ceva… E unsuroasă și nu pare nici măcar înrudită cu ciocolata!

Pai nici nu au voie sa scrie ciocolata pe ea, atât de dubioasa e. Are conținut prea mic de cacao.
Ciocolata neagra îmi place, aia de la 80% in sus.
Dintre cele cu lapte, cea mai mișto mi s-a părut Lacta de la greci. Hmm, vine șefa săptămână viitoare, ia să-i zic.
Pms kicked in, de aia vorbesc atât de mult de cioco, altfel n-am treaba cu dulciurile. Cu toate astea, mi-a ieșit glicemie de prediabet :roll_eyes:

Mănânci pâine? Sucuri bei? Fresh uri de portocale etc…
Dacă da, lasă-te! Și cel mai important, refă testele, de câteva ori, că e posibil să nu fie corecte.

Africana era minunata cand a aparut prin '90…parca.
Pe urma au modificat reteta. Mie-mi placea aia cu alune. Era dementiala!

Eu sunt absolut îndrăgostită de ciocolata albă. Da, știu, nu e sănătoasă, oh well :roll_eyes: de fumat m-am lăsat, de ceva tot tre’ să mor la un moment dat.

Dar mă sacrific cu plăcere pentru ciocolata elvețiană :smiley: chiar dacă nu e mereu albă, adică. Fusei în vară câteva zile în Elveția și m-am întors, printre altele, cu bidonașul ăsta…

… în care se află mini-ciocolate de diferite feluri, numai bune de degustat așa, în doze mici:

Cel mai tare e că, atunci când ridici capacul, se aude muget de vaci :smiley: și zgomot de tălănci. Autentic sau ce? :smile:

Nu, nici măcar naturale, doar apa sau ceai neîndulcit. Nici în cafea nu pun zahar. Pâine… moderat cred. Am redus carbohidrații rai cât am putut în ultima vreme și vad la analizele următoare.

M-au enervat cumplit francezii in ultima vacanta petrecuta la ei.
Frate, ei sunt buricul pamantului!
Cea mai buna ciocolata e a lor.
Parol?!
Am gustat, am lasat-o sa se topeasca catinel. Nu m-a dat deloc pe spate.
Continui sa sustin ca doar belgienii si elvetienii stiu sa produca ciocolata orgasmic de buna.
Astea sunt preferatele mele, da-mi place si ciocolata alba din cand in cand.

tafelnoir100g

Imi pare rau ca nu am mai gasit trufe Lindt, erau de vis.
Si am vazut ceva nou, dar nu le-am incercat:

41le1inrh5L

Cand eram gravida, am fost in Bruxelles. Si outofhere (pt cine si-o aminteste de pe eva) ma duse la magazinul fabricii de ciocolata :grin: - cred ca Neuhaus era - unde vanzarea se facea la metru si la kil, pe sistemul “pe gustate/ pe saturate” .

Deci daca aveti treaba prin Bruxelles, locul e de neratat - ocazia perfecta sa incerci fara retineri si fara sa te usture buzunarul cateva zeci de feluri de praline (toate bune rau :yum: ) , sa descoperi care-ti plac maxim si sa pleci d-acolo cu cateva kilograme de bunatati, la un pret rezonabil.

Da’ de Bucuria ce ziceti?! :roll_eyes: Sunt singurul fan caise in ciocolata?

Eu n-am mâncat niciodată. Unde se găsesc astea? Am aici magazin rusesc și au o grămadă de sortimente, însă Bucuria, niet.

Ciocolata vietii mele, cu alune caramelizate:

Facuta proaspat, manual, la Sprüngli in Zürich. Toate cunostintele care merg la Zürich stiu de-acum ca au sa-mi aduca.

Hm, am fost la Zürich astă-vară și n-am știut… deci nemții n-o importă, să-nțeleg. Uoffff.