Ce imagini aveti pe display-uri ?

Am de gand sa deschid un topic cu “chestii care ne inspira”.Dar pana o fac , am o curiozitate care s-ar putea sa va amuze: ce poze/imagini aveti pe smart-uri,desktop-uri sau alte ecrane?
Eu de regula le schimb dupa dupa stare,dar le schimb si intotdeauna aleg"peisaje" care imi spun ceva.
Iata ce am acum la laptop:

Voi ce aveti?

1 Like

Asta e, am zis pe alt topic că-l iubesc pe om, deci îmi asum c-o să mă credeți cam tralala, dar asta am eu și nu plănuiesc s-o schimb prea curând. Cel mult cu alta având același subiect :smiley: dar asta îmi place mult, postura e reprezentativă pentru el.

Iar pe telefon am asta. E o poză făcută de mine, într-o seară absolut memorabilă. Și inegalabilă :slight_smile:

1 Like

Lucruri foarte personale,Nancy :),multumesc.
Eu cred ca detaliile acestea, intr-un anume sens intime, spun ceva despre fiecare din noi.

1 Like

@Nancy nu iti face griji, nu esti singura. Sunt aici sa te sustin :smile:
Macar al tau e viu :sweat_smile: Si eu le tot schimb.
Acum am asta pe telefon.

1 Like

Mă simt mai bine acum că văd că nu-s singura :)))

Ce poza frumoasa @Sigalia :slight_smile:

Eu sunt plictisitoare, las de obicei un display neutru gasit in mobil si gata.

@Daria, e perfect asa cum iti convine tie.:kissing_heart:

Astea le am pe monitoare, 14 sunt, se schimba la cateva secunde.

Pe laptop am Lightningbolts, tot slide. Pe telefon nu am nimic, pe noul meu smartwatch (Samsung S2 Classic) am pamantul, vazut din atmosfera.

Bah, m-am imprastiat pe tot forumul. Va dati seama ce nevorbita sunt, da?

1 Like

@ Samoa, te pasioneaza Cosmosul,astronautica ?

Ce tari sunt! :smile:

@Sigalia, da sunt amorezata de Sci-Fi, astronomie, vibrez la emisiuni si documetare pe tema.
Si matale esti? Mai e si Snowdrop, pe nava mama, pasionata de astea, e un interlocutor cu care poti să stai toci cateva ore bune.

1 Like

Sa îmi ziceți si mie daca ma vedeți! Sa nu scriu degeaba

Asta e carul cu bere nu? Nu de mult am fost! F fain

1 Like

asta am io pe tel, pe pc nu mai știu ca nu l am mai deschis demult si pe iPad ceva standard de la Apple

Nu cred ca este Carul cu Bere. @Nancy stie mai bine :smile:

Carul cu Bere sigur nu-i, dar nici nu știu ce e :))

Nu nu e is io tâmpită, dar ce cunoscut îmi pare zici ca acum am fost pe acolo si nu pot plasa

@Samoa, ma pasioneaza intr-o masura oarecare nu atat Sci-Fi,cat ideea de Univers,creatie si noi ca parte a unui sistem guvernat de la celula, pana la infinit de aceleasi legi.Deci in prim plan nu e la mine aspectul stiintific, ci cel spiritual, misterul, sau - daca vrei - traducerea, aducerea la acelasi numitor a ceea ce ne spune despre viata stiinta,filozofia&comp.
Ceea ce ma fascineaza cu adevarat este perspectiva pe care ne-o ofera asupra conditiei umane,iesirea din arealul nostru terestru.La toti astronautii m-a interesat acest aspect,experienta uniica,strict umana,emotionala si psihica a calatoriei in afara spatiului nostru.E absolut tulburator sa auzi oamenii care au iesit in spatiu, vorbind despre asta.
Un documentar minunat din punctul asta de vedere este http://www.imdb.com/title/tt0925248/
Nu performanta tehnica,nu razboiul rece si politica mondiala anilor 60-70( desi toate sunt deosebit de interesante),ci felul in care oamenii care au ajuns pe Luna au inteles ceva esential despre existenta noastra in aceasta lume Si ne pot deschide si noua, noi orizonturi.In primul rand interioare.

In alta ordine de idei,cred ca la “Telecinemateca” ar fi mai bine sa avem trei topicuri distincte : Seriale,Filme si Documentare.pentru ca astfel accesam mai eficient informatiile, organizate pe sectiuni.Plus ca discutiile se vor aduna si e pacat si e greu sa citesti asa de-a valma, in ghiveci.

As mai fi curioasa voua ce filme/ documentare cu Cosmosul v-au placut.Ma uit cu placere si la cele artistice, pentru emotia care ti-o induc.In “Martian” de pilda,care e un film slabut dupa parerea mea, imaginile acelea in toata gama de caramaziu, din desert transmiteau un sentiment de singuratate coplesitoare.

Hai la Documentare de iti spun acolo.

O parte din background-urile mele (pentru ca sunt o nestatornica in privinta asta):

si asta e acum:

si mai am :sweat_smile: …inca unul si ma duc:

4 Likes