Carti de bucate

Nu stiu cum o fi cartea asta, dar mister lucreaza azi de acasa si a venit posta.
Primesc poza cu intrebarea “wtf?”
I-am zis ca nu-s io de vina ci @Travelerista :)))) =)))))

Spune-i ca urmeaza sa soseasca o serie de cadouri de nunta :)))
Vant din pupa la shopping!

au sosit. Oala e geniala.
Insa am luat si un castron…pt salata il voiam insa este efectiv cat casa. :))) Mi-am furat-o pt ca nu m-am uitat prea atenta la marime.
Sa il schimb trebuie sa platesc eu transportul care m-ar costa mai mult decat am dat pe castron. In casa chiar nu am unde sa il pun, pe masa sa mancam salata…este exclus :))))
Face misto de mine de o saptamana cu castronul vietii.
O sa il bag la pachet catre podul mamei soacre si cu asta basta :))))) Si ce frumos e dar nah… :heart_eyes:

O poza cu oala minune? :slight_smile:Si cu castronul, pana nu ajunge in pod.

oala e asta micuta de 26 cm pe marseille blue

https://www.lecreuset.co.uk/signature-cast-iron-shallow-casserole

si castronul

https://www.lecreuset.co.uk/saladier-bas-32-5-cm-deep-teal

1 Like

Ce faine sunt! sa le folositi sanatosi si sa va iasa bucate alese!

1 Like

Eu am boluri de salata cel putin asa de mari :grin: Pe unul il mai folosesc pe post de fructiera, cand e copilul acasa.
Sa-ti fie de bine si folos Lenoitre-ul, te invata ca la carte toate clasicele. Ia sa-mi mai bag si eu nasul in cartea mea, poate produc ceva in weekend.

1 Like

Stiu dar pe cuvant ca acum nu am nici macar in ce dulap sa il infig. Momentan sta in cutia in care a venit…sub pat :)))))))))
Nici pe masa (masuta mai bine zis) din sufragerie unde mancam nu are loc. Adica ar avea, dar ar sta doar bolul si noi am cam manca cu farfuria in mana.
Case si organizari destepte made by englezi.
Bolul asta a readus pe lista de prioritati mutatul :))) Insa asa mi-e o sila de agenti imobiliari si kkturi de 20 de mp.

1 Like

De asta am si luat-o pt ca stiu ca mi-ai zis ca e fff buna la casa omului. Am inhatat-o second hand de pe amazon dar din poza vad ca arata ok.

Ce imi plac mie chestiile de la Creuset.

Sa le folosesti cu placere.
Castronul mi se pare super dragut.

Eu amde la ei si tigaile ca m-am saturat de Tefalul lui peste care se strica imediat. Si ieri am scos din pachet una comandata de curand si am descoperit ca e copilul a ceea ce voiam. :frowning: E mica.

Tre sa fac o vizita la magazin ca online se pare ca nu imi iese cu bunghitul dimensiunilor.

2 Likes

Haha, @Adela cu tigaia prea mica, @Daria cu bolul prea mare :laughing:

1 Like

Fix asta vroiam sa spun, bolul e misto in rol de fructiera. Dar daca nu aveti masa potrivita, luati-va masa :))). O fi mai ieftina decat bolul.
Eu nu l-as marita in RO, e prea frumos.

Amu, daca stau sa ma gandesc bine, am un vas d-asta cu capac cumparat din Lux si sta degeaba de atunci. Rusine sa-mi fie!
Cred ca nu i-am gasit inca mancarea potrivita.