Brexit

Face lira ca la pacanele! Sus, jos, jos jos jos josssss

Injur eu prostii nostri, dar nici cu papitoii astora nu mi-e rusine.

Femeia lui Dumnezeu, inceteaza cu atitudinea asta englezeasca - pricepe ca un contract e un contract!!!
Nu, tampita asta nu se lasa pana nu arunca toata insula in aer. Intre timp, e ok, ma uit la lira si mai ca-mi da o lacrima…

Hai sa vedem ce se intampla dupa ce si-o fura cu votul. Cum vor croseta situatia asta?!

• tras de timp si prelungit perioada asta
  • facut al doilea referendum
  • hard brexit cu orice risc

Eheeee, tampite vremuri mai traim.

Vai de capul meu ce circoteca absolut rusinoasa. Cum dracu sa vrei iar vot pe acelasi kkt?!?! Cam de cate ori poti vota acelasi lucru?!

Aleluia ca s-a enervat nebunul asta :smile:

Astia se tot cearta precum chiorii…

Nuu, last days of Rome?! N-are cum :smile: Ne pregatim toti pentru bunastare, lira mai puternica ca niciodata si bogatie, multa bogatie :joy::joy:

A treia oara :see_no_evil:

Brexit: What just happened? https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-47750725

Pop-corn. In afara de mult pop-corn si eventual un bagaj mic la usa pt cand shit will hit the fan, nu vad ce putem face.

the EU had agreed that if the deal were passed by midnight on Friday then an extension of Brexit until 22 May would take place to allow the UK to sort out the paperwork.

Failure to do so means the UK now has only until 12 April to come up with an alternative - perhaps a longer delay to Brexit - or face leaving the EU without a deal.

Sa ma uit sa vad ce mai face biata lira?! :)))))))

Sa vedem ce fac saptamana viitoare, daca vor vota , sau nu, un nou referendum pentru Brexit.

Inclusiv faza cu al doilea referendum mi se pare de toata jena. Ne jucam de-a votul si democratia?!

Da e aiurea, dar daca populatia il cere, il faci si pe al doilea.

Doar o parte din populatie cere asta. O alta parte (majoritara) a votat Brexit. Democratia nu e dupa cum ne convine noua si nu cred ca este ok sa dam cu zarul pana iese ce ne place.

Deci am fost acolo cand a avut loc marsul pentru votarea nr. 2 si erau multi cu pancarde cu democratia (la inceput n-am inteles faza, ca, vorba Dariei, asta-i democratia, se accepta ce iese la vot), ca ei vor democratie. Apoi am vazut alte pancarde si am inteles cum vad unii acolo situatia: “then was then, now is now”, “the first referendum was based on lies”, “we haven’t known…”, in plus cica a votat mai toata mosnegaraia (pt Brexit) si intre timp multi din ei au dat ortul popii. Si mai toti impotriva lui May, ca-i o idioata ca nu pricepe ca de fapt poporul nu vrea Brexit :roll_eyes:
Eu nu stiu de ce nu iese ea sa vorbeasca publicului larg si sa le explice ce inseamna politica, ce inseamna a vota, ce inseamna un rezultat al unui vot samd

Eu una, as mai paria inca o data ca si dc s-ar face al doilea referendum tot ‘leave’ ar iesi.

De gura lumii toti spun ca vor UE - trebuie sa tinem cont si ca este ffff de kkt sa zici ca nu vrei UE pt ca primesti automat eticheta de deplorable, rasist etc - dar la o discutie onesta cu cate un englez (nu mos sau asistat social) de cele mai multe ori afli ca nu, nu mai vor nici un UE si cu orice risc vor leave.

eu am avut un coleg englez, f cu picioarele pe pamant si f de treaba care a votat clar pt brexit
o gramada dintre prietenii lui la fel
cu argumente clare si logice
numai ca, desi de obicei e un tip care spune ce are de spus de data asta se abtine in public din motive bine cunoscute de toata lumea in ziua de azi

Fix asa @snowdrop
In afara de un singur coleg - pusti la 22 de ani - restul mi-au spus ca da, vor leave.

Inclusiv acum vreo cateva saptamani ne-am conversat cu proprietarul pe tema asta. Leave domne, hai cu leave-ul ala mai repede :smile: Si nu e nici bosorog, nici lenes si nici prost.

Iar cand o vad pe Grapini cum vorbeste in engleza la UE - as cere si io leave din toata inima :joy::joy::joy::joy:

In a crumbling edifice, a farce plays out. The hapless central character fawns on an aristocrat who turns out to be a conman. He then fails to disguise his unease when confronted with his European neighbours, doesn’t bother to mask a thorough contempt for the Irish, and enters a love-hate relationship with ostentatiously wealthy Americans. Meanwhile, there are questions over food safety and supply (specifically kippers, duck and veal cutlets) as workers scurry around trying to pretend that nothing out of the ordinary is happening. Always disaster hovers at the edge of vision.