Bon appetit!

Somn, marinat în suc de lămâie și mirozne. Prăjit apoi, în unt.
Servit pe pat de spanac proaspăt, cu varză prăjită în unt și sos din praz, smântână, lămâie, usturoi și fenicul tăiat julien. Ca să ieșim din clasice.
A fost foarte gustos, sclifositul a lins farfuria!

3 Likes

coquelet umplut cu shimeji

3 Likes

Detalii, te rog! :yum:

Si pe mine ma intereseaza umplutura regineasca.
Aici a inceput oficial sezonul sparangheleului autohton, asta am mancat si sambata, si ieri.
Sambata mi s-a mai facut si-o pofta nebuna de mancarea traditionala studenteasca cartofi prajiti cu branza si ochiuri. Ieri am facut pentru copil placinte (turte) cu umplutura de carofi (le-am facut cu faina integrala).

mah nu mai facusem niciodata si nici prea dispusa la incercari majore nu eram. dar pt efortul minim investit, rezultatul mi s-a parut ffff misto.

intai mi-au facut cu ochiul "coqueletii"de la agricola, care erau proaspeti, nu congelati. adica astia de mai jos, din care am luat doua bucati la vreo 500 g fiecare:

https://www.agricola.ro/product/cocosel-de-padure/

i-am parlit, i-am dat pe interior si pe exterior cu niste ulei de masline amestecat cu sare roz si cu mirodenii gen oregano si rozmarin, iar in interior am indesat ciuperci shimeji crude, amestecate cu usturoi tocat marunt si sos de soia.

am mai aruncat si un pahar de vin alb in vasul roman, gandindu-ma ca poate nu si-or lasa destula zeama si se ard, dar nu a fost cazul. i-am tinut la cuptor vreo 45 de minute cu vasul acoperit si vreo 15-20 min cu el descoperit sa se rumeneasca. la rumenit i-am intors eu pe ambele parti, ca altfel pe spate nu se rumeneau ca nu a scazut chiar de tot zeama lasate de pui, cu grasimea lui si vinul.

a fost asa fraged ca daca mai insistam putin cred ca il mancam cu tot cu oase :joy: iar eu nici macar nu sunt mare fan carne de pui, dar mi-au placut mult. mai iau.

PS: i-am executat in vasul roman, ca sa nu stau cu grija lor, dar banuiesc ca merge si in alte recipiente.

3 Likes

Faina rau ideea. O sa fac si eu asa umplut. Am tot gatit coquelet, insa il prestam ff simplu. Si faza cu vinul alb e de tinut minte. Cand eram in Bucuresti luam ceva pui frantuzesc de la un magazin non-stop de langa Teatrul Metropolis. Ff bine ca au inceput si astia de la Avicola sa produca.

1 Like

Pui, crescut cu porumb, fript în tigaie, varză nouă prăjită în unt și un “sos”. Pe untul în care s-a fript puiul, am strivit un cățel de usturoi și apoi am pus smântână dulce. Iubesc mâncarea simplă!

3 Likes

Desert de Barcelona

4 Likes

O portie si aici, prego @Samoa
Mama mia, ce pofta de churros mi-ai facut! @Mother_Abigail :heart_eyes: Acu’ stau si filozofez cand sa-mi fac :grin:

OMG! Am dat peste o reteta mult laudata in care se fac “churros” in waffle maker! Asta voi infaptui in weekend!

In seara asta fac zoodles cu feta + pizza rolls vegane, cu aluat filo (a facut una dintre belgradeze cu aluat dintr-asta, aratau tare bine).

1 Like

Diseara fac tocana cu cartofi, fasole si galbiori. Si smantana.
Si servim cu quesadillas.

Eu am facut un rasam cu multi cartofi, tare bun a fost.

Azi fac snitele clasice, de vitel, cu garnitura clasica, salata de cartofi cu castravete.

3 Likes

Eu l-am bronzat pe gagiul ăsta, îi fac culcuș moale, pe piure de broccoli și conopidă. Și-o salată asortată, lângă.

Și iată ce-am primit, abia aștept să preparez niște delicatesuri din Tamriel :grin:

2 Likes

Am venit din vacanta de la Marsilia si Provence.
Declar cu mana pe inima, am mancat cea mai buna mancare ever si am baut al mai bun vin din toate vacantele de pana acum!
A fost orgasmul papilelor aurolace!
Numai vin si mancare provensala, iar raportul calitate/ pret a fost :+1:
Pacat ca au fost doar 4 zile.
I’ll be back.

2 Likes

Zi tot, unde exact, ce si cum, s’il te plait! :kissing_heart:

Vine baiatu’ cu amanuntele, numa sa dovedesc sapt asta la office, e Jihad!
Spun si restaurantele, ca-s de vizitat neaparat!

Ieri am facut coaste, la cuptor, cu porumb fiert si apoi calit incet in unt si coleslaw.
Azi nu stiu, poate un fried rice, ca am niste resturi de coaste, si niste pui fript, scap de ele.

Eu am facut cotlete cu cartofi noi si ierburi de Provence de la mama lor :heart:.
Miros demential!
Chitaiau de foame termitele de luni incoace. .

1 Like

Ramen in progres.

Gagicu, cică el nu știe ce e ramen. N-a mâncat niciodată. Îi explic, ba da, ai mâncat, e supa aia, cu tăieței și ou. El: și-mi place?
:flushed::flushed:
Hello Alzheimer!

2 Likes