Bon appetit!

O portie si aici, prego @Samoa
Mama mia, ce pofta de churros mi-ai facut! @Mother_Abigail :heart_eyes: Acu’ stau si filozofez cand sa-mi fac :grin:

OMG! Am dat peste o reteta mult laudata in care se fac “churros” in waffle maker! Asta voi infaptui in weekend!

In seara asta fac zoodles cu feta + pizza rolls vegane, cu aluat filo (a facut una dintre belgradeze cu aluat dintr-asta, aratau tare bine).

1 Like

Diseara fac tocana cu cartofi, fasole si galbiori. Si smantana.
Si servim cu quesadillas.

Eu am facut un rasam cu multi cartofi, tare bun a fost.

Azi fac snitele clasice, de vitel, cu garnitura clasica, salata de cartofi cu castravete.

3 Likes

Eu l-am bronzat pe gagiul ăsta, îi fac culcuș moale, pe piure de broccoli și conopidă. Și-o salată asortată, lângă.

Și iată ce-am primit, abia aștept să preparez niște delicatesuri din Tamriel :grin:

2 Likes

Am venit din vacanta de la Marsilia si Provence.
Declar cu mana pe inima, am mancat cea mai buna mancare ever si am baut al mai bun vin din toate vacantele de pana acum!
A fost orgasmul papilelor aurolace!
Numai vin si mancare provensala, iar raportul calitate/ pret a fost :+1:
Pacat ca au fost doar 4 zile.
I’ll be back.

2 Likes

Zi tot, unde exact, ce si cum, s’il te plait! :kissing_heart:

Vine baiatu’ cu amanuntele, numa sa dovedesc sapt asta la office, e Jihad!
Spun si restaurantele, ca-s de vizitat neaparat!

Ieri am facut coaste, la cuptor, cu porumb fiert si apoi calit incet in unt si coleslaw.
Azi nu stiu, poate un fried rice, ca am niste resturi de coaste, si niste pui fript, scap de ele.

Eu am facut cotlete cu cartofi noi si ierburi de Provence de la mama lor :heart:.
Miros demential!
Chitaiau de foame termitele de luni incoace. .

1 Like

Ramen in progres.

Gagicu, cică el nu știe ce e ramen. N-a mâncat niciodată. Îi explic, ba da, ai mâncat, e supa aia, cu tăieței și ou. El: și-mi place?
:flushed::flushed:
Hello Alzheimer!

2 Likes

Zisele astea ar putea fi si de al meu citire (la altceva, de obicei mancaruri romanesti). Si daca i-a placut, isi aduce aminte abia cand vede farfuria si apoi mananca. Dupa cateva ori isi aduce aminte si numele.

Produsul finit.
Și-a adus aminte că-i place mult

3 Likes

Plachie de crap cu mamaliguta.

5 Likes

Am mancat aseara cel mai bun burger ever, dupa gustul meu :smile: Burger din mistret. Cred ca imi fac abonament la baietii care au produse de vanat din London Borough Market. Mai e si 2 lire burgerul.

Nu am apucat sa facem nici o poza pentru ca eram flamanzi. Se facuse 9 seara si noi tot nemancati eram.

Ne-a impins pacatul sa ne apucam sa facem Toum - sosul libanez de usturoi. Nu am insa un blender ff bun asa ca l-am taiat. M-am ambitionat si am mai incercat o data…acelasi rezultat.
Nu-i bai, stiu miscarea, doar aparatul trebuie sa fie potrivit.

Woah, si mie-mi place toum, dar nu fac acasa, ma ling pe degete dupa el la libanez.
Eu am avut ardei umpluti facuti de mama (ne-a pus mancare in frigider sa avem cand ne intoarcem din concediu). Azi fac pui la cuptor.

1 Like

Chiar nu se face greu - fix ca maioneza numai ca baza e usturoiul. Chiar imi iesise insa l-am taiat pt ca mi-am pierdut rabdarea si am pus cam mult ulei in unele transe.

Trebuie blender pt chestiunea asta si e necesara rotatie constanta si pus putin cate putin uleiul ca sa se faca emulsia.
Blenderul meu Braun e ff bun numai ca recipientul este mic si nu am loc pe unde sa pun lichidele in timp ce merge. Asa ca trebuie non-stop sa opresti, sa scoti capacul si apoi sa pui ulei. Asa ca am reusit sa il tai.
I-am dat lui mister sarcina sa caute un blender mai serios pt ca m-am ambitionat acum :smile:

Eu maioneza tot cu mixerul de mana o fac, mai mult de 2 - 3 minute nu-mi ia.
De asta zic

1 Like

Daaa, maioneza asa o fac si eu.
Dar usturoiul ala trebuie taiat bine, bine de tot ca sa poti pune uleiul pe crema aia. Iar la chestiunea asta nu prea merge mixerul.
Sauuuuu…storcesc bine de tot usturoiul inainte si apoi bag mixerul. Da, e si asta o idee f buna. Hmmmm…

Nuuuu, taci drac de pe umarul drept, chiar nu mai incerc din nou in seara asta pt ca iar ma apuca 9 seara nemancata :rofl::rofl: