Balcon si gradina prietenoase albinelor

Hai sa continuam discutia aici.
Eu Mai am pe balcon vara cimbrisor (thyme), busuioc, menta, salvie etc. Situatie win-win.
Si lavanda le place, numai ca eu nu-s fan.

3 Likes

Cred ca le place orice floare, sau aproape.
La mine vin albinele la petunii, campanule, muscate.
Si am mai vazut o bazoaie mega XXL, cu o trompa lunga, care vine zilnic la haleala.
Nu stiu care ii este numele de scena.
Daca o prind, o pozez.
Acum 15’ se promena printre flori, dar aveam tel la incarcat.

Nu stiu cum e cu petuniile, dar de muscate sunt atrase, vin, miros, dar nu gasesc nimic de “mancare” la ele.
Cu petuniile e la fel, am citit acum.

Bazoaia asta vine la florile mele. Nu stiu ce e.

3 Likes

Mama zice ca cele mai iubite flori, de catre albine, sunt alea de caprifoi, carciumaresele, cosmos si lamâita (iasomia). In gradina, adica.
Pentru balcon, nu stie.

Molia colibri e.

3 Likes

@ChickyG Deci au un balcon de toata frumusetea cu asa oaspeti :slight_smile:

O sa radeti, dar cred ca eu am reusit sa omor si cele doua plante de aloe. Ce-i drept, le-am scos pe balcon de vreo luna.
Am remarcat zilele trecute ca sunt usor maronii :pensive: Presupun ca e din cauza ca noaptea a tot fost frig, de plouat a cam plouat la greu…iar cand am fost in Bucuresti cica noaptea au fost sub 10 grade.
Cred ca le voi baga in casa. Sa vedem daca isi vor reveni la caldura.

1 Like

Musai. Nu le prieste frigul si umiditatea.

Mie imi moare orice planta, si uite oamenii din cartier ce activitati au :smile:

https://www.royalgreenwich.gov.uk/info/200226/parks_and_open_spaces/1204/greenwich_in_bloom?fbclid=IwAR3vjlhW4ZlBCgNKtDJt1T0iPjbtwJcCQHDCtbL1KfcgTWAfqcXGPQhd9L8

3 Likes

WOOOOOOOOOOOOOOOWWWW Am murit si inviat! De cateva ori! Pffff…ce frumos e! :heart:

1 Like

Nah, spune tu :smile: Mie imi crapa obrazul de rusine dar macar am unde sa imi clatesc ochii.

O sa fac poze cu un teren viran pe care l-au facut de vis. Oameni din cartier au pus mana de la mana si au plantat, au curatat, au vopsit etc. Au facut o mini-gradina fff misto.

1 Like

Sa faci! Mor de oftica, de fiecare data, cand ii vad pe vesticii “blazati”, plini de initiativa, fara sa astepte impins de catre autoritati, media, etc…

1 Like

Eu mor de bucurie si fericire :smile: E altceva ca in caz de probleme, vecina englezoaica sa imi zica “pe ei si pe mama lor, hai sa o punem de-o reclamatie” si cu totul si cu totul altceva sa arda rau si sa aud de la romani: “hai, lasa ca se poate si mai rau”, “lasa, nu mai face atata gura ca oricum nu se schimba nimic”, “hai, lasa politica ca toti sunt la fel”.

Si pentru terenul ala virat s-a lasat cu circoteca mare de tot. Se construieste in disperare in cartier. Orice petec de pamant trebuie musai luat pentru inca un bloc. Dar englezii au facut circ si nu s-au lasat.