Au innebunit salcamii!

Explicati-mi si mie care este logica ca in anul 2017 sa trebuiasca sa dau eu mail ca sa aflu cat costa un abonament ONLINE al unui ziar tot ONLINE?!
De ce mama dracului sunt romanii atat de greoi cand e vorba de luat banii la clienti?! Frate, trebuie sa ma rog eu de tine sa imi iei banii de pe card?
Nu ar fi mai usor in anul 2017, intr-o tara care se mandreste cu viteza internetului si cu oamenii din IT, sa faci o structura de plati decenta si usor de folosit si inteles?! Sau te pomeni ca e la mica intelegere valoarea abonamentului? Sau nu ne-am descurcat sa facem un amarat de billing clar?
Sau ce?! Care e faza?

Voiam sa citesc un interviu cu ambasadorul Germaniei in Romania de pe news.ro. Zic hai ca nu citesc rezumatul de pe Digi24. Intru pe news.ro si cica trebuie abonament.
Okie dokie. Nu-i problema, fac abonament. Si intru pe pagina de abonamente:

https://www.news.ro/abonamente

Hai serios?!?! Asta este tot treaba ataattt de caracteristic romaneasca. Mania asta de a vinde ceva si de a oferi pretul in privat.
“Vand un apartament. Cat costa? Ahhh, scrie-mi in privat!”
“vand rochite hand-made. Cat costa? Pentru detalii de pret va rog mesaj privat”

Asa si astia!

Contactează departamentul de vânzări al News.ro pentru oferta cea mai potrivită:
abonamente@news.ro

Felicitari majore viitoarelor doamne!!! Orice metoda alegeti, daca e pe gustul si dorinta voastra, restul lumii nu conteaza nici ce spune si nici ce mutre face!Sa curga sampania siroaie, zic eu :slight_smile: ca si-asa e vineri.

@Travelerista am vazut, nenorocire mare. Personal nu cred ca mai sunt in viata :frowning:
Este foarte inselator in zona aia, superb dar asa nu-ti dai seama cat esti de mic si neinsemnat in fata naturii.
https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2017/04/21/wife-of-boot-maker-merrell-and-stepgrandson-still-missing-in-grand-canyon-search-scaled-back/?utm_term=.17476eacd7c1

Mai zic odata ca e vineri, si mai ranjita decat normal ma aflu!!!

Cred ca @Samoa a mancat deja o cireada si se simte ca un piton pe divan :grin:

4 Likes

Si pe mine ma seaca treaba asta, @Daria, cand oamenii scriu in public, indiferent ce, dar numai pe jumatate. In pusca mea, ori taci din gura, ori vorbesti ca lumea. Asa si cu vanzarile astea, poate-mi cumpar ceva numai pentru ca pretul e bun sau nu-mi cumpar ceva ce-mi trebuie pentru ca pretul e prea sus pentru mijloacele mele, ce sa mai scriu, sa intreb? Eu una ma indepartez de orice, si in RL, daca nu este pretul la vedere.

Apropo @Samoa - piton pe divan, eu la Iasi ma duc la cofetarie si-mi comand 3 prajituri :smile: Si nu-s mici. Si ultima data am fost chiar singura. Si dupa ce am mancat juma din fiecare, abia atunci mi-am comandat si-un espress, desigur doppio, iar la sfarsit o apa. Mi-a zis chelnerita ca se vede ca am tabieturile mele :joy:

Auzi @Daria, stii ce-as face eu cu “rochia de mireasa”? Mi-as lua ceva ce-mi place mult, dar lucru pe care nu mi l-am permis pana acum. adica nah, pret mare. Indiferent ca-i vorba de blugi sau o rochie sau mai stiu eu ce buleandra. Dar neaparat una pe care s-o pot purta fara probleme si dupa aceea. :grin: Astfel ar fi ceva deosebit si pentru mine.

@Zambareata, nici eu nu cred ca mai traiesc :neutral_face:

3 Likes

Pai sa stii ca asa au reusit sa ma irite ca nu o sa ma obosesc sa le dau mail. Chiar e vorba de principiu deja.

FIX la asta ma gandeam si eu cu tzoala :wink: Musai sa iau ceva deosebit dar pe stilul meu smuls-comod si care sa fie folosit mult timp.
Cer sfatul si parerea cand mi-o veni vreo idee :smile: si cand oi avea si un plan.

Acum eu sunt cu burdihanul cat casa :smile: Am bagat niste snitel japonez de pui cu orez si niscai sos. Bun. Acum as sta precum greierele din poveste :smile:
Ma duc sa bag o pipa si apoi ma reintorc sa mai anxietez niste englezi :smiley:

Felicitări și ție @Daria! Să fiți fericiți și să vă iubiți mereu!

Două străchini uriașe, cu borș de pește. Și un lighean de urzici. Doamne, ce mâncare îmi face mama! :heart_eyes:
Mă trag la picoteală!

4 Likes

Si eu prima data am facut-o traditional, cu lista de “datornici” de pe la nunta parintilor si alte botezuri etc. Rochia a fost si ea lunga (stil grecesc) si alba. Am jucat sarbe (pentru poporul invbitat, deh, pe masura), am pupat obraji grasi si arsi de soare de tarani beti si am numarat banii si bifat datoriile stinse.
La a doua - am pus noi conditiile, ca era deja pe banii nostri. Cativa prieteni si colegi, rochie usor bejulie sau ce dracu culoare e aia, scurta si decoltata (aici a cam exagerat croitoreasa). Iar mirele a refuzat costumul. Pantaloni, camasa in carouri si vesta (NU de la costum, facuta special) - usor, de vara. De fapt, costumatia mirelui a fost “furata” (ca inspiratie, ca am avut acelasi croitor) de sotul Deliei, care a facut cununia cu cateva saptamani inaintea noastra. Dar nu glumesc. Din cauza asta, costumatia mirelui n-a fost gata la timp. Din cauza Deliei… Muzica - ce am vrut noi. Decoratiuni, totul. Bicicletele au fost din partea unei colege si au fost de efect. Ne-am distrat grozav. As fi vrut ca sa nu vina nimeni cu bani, dar n-am reusit sa-i convingem pe invitati ca nu vrem sa facem lucrurile asa.

3 Likes

Multumesc frumos pentru urari!

Casa de piatra, @Daria si sa fie intr-un ceas bun!

Nici mr nu are nicio pretentie la numele pe care il voi purta. Am decis insa sa il schimb pentru ca numele meu este greu de pronuntat pentru straini. Chiar si in Romania e un nume rar si toata viata am fost botezata in fel si chip, numai corect nu mi s-a pronuntat numele. In timp ce el are un nume scurt si usor de inteles in toate limbile. Problem solved!

Si noi suntem de in car de ani impreuna si am deci sa oficializam cam din aceleasi motive. Nu am de gand sa fac nimic traditional, de aia si facem rapid doar cununia civila. Ma mai gandesc daca om face peste un an si religioasa.

Si sa stii @Daria ca daca faceti in tara scapati de mult alergatura daca apelati la parinti sa se ocupe de organizare. Noi asa facem. Ei s-au dus inclusiv sa depuna actele pentru noi. Ce putem face de la distanta vom face, dar incercam sa evitam cat posibil drumuri dus-intors pana in tara inainte de cununie.

3 Likes

Ahh, ff tare ca pot depune parintii actele. Si taica-miu imi zisese asta. Dar sincer, nu am luat chestiunea de buna. Am pus-o pe seama entuziasmului “in sfarsit v-a venit mintea la cap” :smile:
Noi la anul facem 10 ani de cand impartim perna, asa ca am zis: de ce sa nu dam cu subsemnatul cand sarbatorim un deceniu? :joy: Sa fie suma rotunda de sarbatorit :smile:

Domne, lunga mi s-a parut ziua asta. Lungaaaa cat o zi de post!

Teoretic trebuie sa fiti prezenti amandoi ca sa depuneti actele si asta cu 14 zile inainte. Practic, cand a fost mama sa se intereseze daca nu se poate cu procura, tipa de acolo a zis ca sunt multe cupluri care vin din strainatate si intelege situatia. Asa ca a cerut copii dupa actele noastre si ne-a facut rezervarea cu 4 luni inainte, nu 14 zile.

Daca ai nevoie de sugestii sau sfaturi, please ask si iti povestesc cum procedam noi. O sa facem vineri, fiindca sambata se fac nunti pe banda rulanta si chiar nu vreau sa astept la coada cu alte 7 cupluri sa ne vina randul, apoi sa nici nu ne dam seama cand am zis da si sa ne dea afara ca sa intre urmatorii.
Si e mai usor si de gasit un local frumos liber si la pret decent vinerea, pentru petrecerea de dupa.

In sfarsit weekend!! Aici e soare si cald, cred ca dam o fuga si mancam o prajitura pe malul oceanului, sa ne mangaie razele soarelui obrajii un pic.

Exact parerea mea despre olandezii lui mr. Noi oricum i-am poreclit “fumații” :joy: Daaa, promti oamenii la raspuns la mailuri, dar rezolvari mai usor asa, la ce atata graba :rage:
@Nancy :joy: Pai mov avu mr. la nunta :joy:
@Hortensie si @Daria Sa fie intr-un ceas bun!! :tada:

1 Like

@Hortensie si @Daria, ce vesti minunate!
Felicitari!
Va doresc sa aveti parte de nunta de care sa va aduceti aminte cu placere.
Cu ceva tot va trebui sa va imbracati :smile: asa ca asteptam cumintele pe prispa sa se intample evenimentul si sa vedem miresele si alegerile lor cu personalitate :wink:
@Samoa, venisi cu valul de frig incoace? :smile:
Hai ca de azi iar se arata soarele.
In curand plecam in vacanta la Barcelona. Incepand de astazi tre’ sa ma mobilizez cu bagajul.
Aveti recomandari, ce nu trebuie ratat de vizitat/ degustat? :slight_smile:

Ohh, distractie placuta @ChickyG
Eu zic doar sa nu scapi ocazia sa vezi piata La Boqueria pe Rambla si sa mananci niste jambonel din ala de-al lor, de te baga in boala. Aia mi se pare un must :smiley: In rest, poate fetele au mai multe sfaturi pentru ca eu sunt pe stilul “unde ma duce piciorul”.

Azi program de shopping si odihna.

1 Like

am o noua problema…tre sa ma tund si incep sa ma irite aia de la abbate :rage: adica puii mei, as dori sa ma tund in urmatoarea jumatate de secol si nu am dispozitia sa astept atatea saptamani dupa duduia monica.
aveti careva vreo solutie care ar avea sanse sa ma incante maxim?

@ChickyG, vezi ca sunt si niste excursii organizate acolo, gastronomice zic, fel de fel, de tapas, de jambon si vin, de toate felurile. Si la Font Magica de mers neaparat seara, cand se-ntuneca. In rest nimic deosebit, toate celea care-s puse in orice ghid turistic.

1 Like

@Queen Da, din pacate la Abbate trebuie facuta programare cu destul de mult timp inainte.
Eu m-as duce tot la ei dar la altcineva care este disponibil. Am trecut prin mana multora de acolo si nu am avut niciodata motive de bombanit. Cam au aceeasi scoala si training bine pus la punct.

@Daria, mno…io sunt f dificila :smile: de ex la coafat nu mi-a placut decat ea si m-am coafat si la altcineva de acolo. nu stiu, dar sa am o alternativa pt situatii de genul asta, nu ar fi rau

@Queen da, e bine sa ai o rezerva. Daca o gasesti, da o strigare.
Eu in afara de abbate desi am tot incercat, nu m-a mai dat pe spate alta locatie.
Cica la donna pe dorobanti ar mai fi misto.

Marian Dragulescu a luat mediala de aur europeana, cu exercitiul de la sol.
Ff tare omul!

1 Like

E un Abbate fix lângă mine pe Hristo Botev și nu pare deloc aglomerat.
Ai încercat acolo?
Doamne, ce zi frumoasă a fost azi după potopul și frigul din ultimele trei!
Îmi venea sa zburd ca o caprita :smile:

1 Like

@ChickyG, nu am incercat ca problema nu e salonul ci coafeza :grin: io merg la abbate la o anume monica. si a inceput sa ma agaseze sa stau dupa ea ca dupa vreo diva cu program aglomerat asa ca doresc un back up in persoana unei coafeze sau a unui coafez :smile:

oh, abia astept sa vaz daca ma tine si pe mine de zburdat in noua pereche de alergaretzi, care imi vor ajunge luni si cu care probabil voi orbi juma dintre alergatorii din tineretului :smile:

1 Like