Au innebunit salcamii!

Hai cu primavara! Primul pas, macar calendaristic a fost facut. Mai departe Dumnezeu cu mila, dupa posibilitati pentru ca la mine e zi de toamna timpurie :smile:

Au sosit ieri la fix si martisoarele comandate, insa nu am fost acasa si cum trebuia semnatura, am ramas doar cu un bilet :smile: O sa ma duc abia maine sa le recuperez de la posta locala.

Voi? Cum e agitatia si atmosfera de 1 Martie? :slight_smile:

1 Like

Este agitatie si miroase a zambile. :smile:

Primavara frumoasa tuturor!

La multi ani de 1 Martie! O primavara frumoasa si insorita! :bouquet::hibiscus::cherry_blossom:

Va ofer un martisor bio, ca tot e la moda :smile:

2 Likes

Hahahaaaaaaaa @Hortensie! I like!
Si de la mine o primavara senina! :tulip: :bouquet: :cherry_blossom:

Azi e si inceputul de primavara meterorologic. La noi e vantoasa, dar cu soare. Cica mai vine din cand in cand si un nor de ploaie, dar e urmat iar de soare si tot asa. Maine in schimb cica ne dau iar 15 grade :heart_eyes:

Hai ca usor-usor ne indreptam spre zilele alea lungi si misto in care o sa avem mai multa lumina.
Asta pentru mine e cel mai important: sa nu mai plec pe bezna si sa ma intorc acasa tot pe intuneric. Cand e ziua mai lunga parca are viata alt aspect :smile: :smile:
Dar momentan, ma incalzesc cu un ceai pentru ca englezii inca nu au aflat ca e primavara. Ok, insula posomorata de felul ei, dar ne mai bine-dispunem si noi cu un soare, o maslina, o briza calda?! :smiley:

Buna dimineata primavara!!! :smiley: Have a nice one!!

Io am primit flori la birou, le-am pus in apa, dupa care la scurt timp am varsat cana.
In inceercarea de a prinde cana, m-am lovit de coltul mesei si mi s-a umflat instantaneu piciorul. What a joy. Toata apa pe birou, prin hartii si martisoare…tot ce trebe!
Si am scapat si bidonul de apa din mana si in incercarea de a-l prinde am dat cu cotul de manerul de la scaun. Tare!!

Dar afara e soare si cald, ma duc vanata la barbat acasa…ce sa imi trebuiasca mai mult de atat? :))

@albinuza :))) ai inceput bine ziua!

@Travelerista ii zisesem aseara lui mister ca trebuie sa renuntam la luat piersici si cand ii pica sub ochi vreun piureu care pare bun sa il cumpere.
Se apuca sa investigheze si gaseste unul care cica ar fi ff bun. M-am prapadit de ras cand am citit recenziile :)))) Toti cu Bellini :)))))))))))

Suna bine piureul asta. Asta de la mine e la sticla (de-aia de lapte) si, daca nu ma insel, italienesc.
@albinuza hihihi
Mi-e foame, am auzit ca mergem la pranz la McDonald’s :thinking: Hmmmm
N-am chef de lucru si ar trebui sa pun mana sa fac multe :rolling_eyes:

@Travelerista si iei in calcul optiunea de pranz la McDonalds? ;))))
Eu as manca cevaaaa, dar nu stiu ce :smiley: Ma mai gandesc pana la pranz. Momentan mi-am potolit foamea cu niste pateuri cu carne.

Ehh, acum extaz pe fanii cuplului :smiley: O carte by him, o carte by her :smiley:

Mna, efectul de turma :sheep: Apoi ce ne dau la cele doua cantine nu-mi place, iar seful meu a zis ca el are nevoie azi de md.
Oh, misto ce face cuplul Obama.

Primavara vesela, calda si senina la toata lumea!

@albinuza, ai fost foarte ocupata, vad!

Eu vad ca nu ma inteleg cu seful. Zice ”Baga ceva cu babe.” - alea cu 1-9 martie, stiti voi. Bag cu babe. Zice ”Da’ nu e urat sa zicem “babe” de martisor?” Pai si cum sa zic de babe, dar sa zic frumos? Daca asa le cheama? Rescriu eu legende si traditii acu? Am refacut, am zis de martisor si de babe, ca s-o indulcesc. Plus ca am zis ca moartea Dochiei a inseamnat, de fapt, renastere. Sa bag si confetti si sampanie, ca sa priceapa ca e de bine?

Am primit martisoare, cuicalata si flori. Da’ nu mai inteleg nimic: am primit si de la fete - martisoare si flori. De ce? Eu nu stiu asa, nu fac asa. Sanatate lamultani!

N-am cumparat niciun martisor. Dar am acordat consultanta la telefon lui fi-miu. De multa vreme tot aud povestindu-se despre o Ada. Ada in sus si in jos. Il intreb daca e prietena lui si zice ca nu, ca sunt “doar prieteni”, ca nu vrea mai mult, bla-bla. Ieri seara ma intreaba cum sa faca cu Ada, ca are un cadou de la ziua ei si tot nu i l-a dat… poveste complicata. Zic: da-i-l! Acu ma suna sa ma intrebe daca un martisor care e de sticla pictata e bun pentru Andreea “stii-tu”. Nu, nu stiu. Dar martisorul e foarte bun. :grin: I-am spus ca diseara vreau sa-mi explice cine e Andreea-stii-tu. Parea incantat, deci… Imi amintesc cum eram eu cand mi-a cerut baiatul pe care il iubeam sa ne vedem. Tot ce tinusem pana atunci in mine as fi varsat. Mamei. Si eu cu mama nu aveam texte de prieteneala. Deci eram in stare grava.

Ma duc sa bag un chinezesc. Asa… de martisor. Si de babe.

2 Likes

Hahahahah @unamica de coma seful. Ce-au mai nene babele?!? Daca asa se zice la noi?! :)))
Trebuia sa schimbi exprimarea “doamne in etate” :)))))))))))))

Uhhh, amoruri cu adolescenti :smiley: :smiley: Cred ca iti iei pop-corn diseara, mai ales dc omul si sta de vorba si iti povesteste.
Sa ai pofta!! As baga si eu chinezesc incontinuu daca s-ar putea. Din pacate in zona mea sunt numai rahaturi de restaurante care livreaza acasa. Eu nu stiu cum dracu de sunt lasati sa functioneze si cum de cumpara englezii. Ca asa mancare nici la porci nu as da-o. Dar ma rog.
Poate o fi vremea mai miloasa cu noi, ca ar merge o plimbare si un chinezesc in weekend.

1 Like

Bună ziua!
Pfoai, ce foame mi-a fost!
Am mâncat tocăniță de cerb, cu ciuperci sotate și piure de cartofi. Leșinam, nu mai puteam de foame!

@albinuza, azi e o zi “de-aia”, cand totul se face praf si nimic nu merge :disappointed:
Stai ascunsa pana pe seara si culca-te devreme!

La noi au aparut brandusele, in spatiul verde de pe langa scoala. Si miroase a zambile, cand treci pe langa florarii, cred ca iau si eu un bulb, doi…

azi 16 grade si ploaie cat cuprinde
cam asta e toata primavara ;)))
maine cu minus, in weekend s-ar putea sa ninga
furam ieri la magazinul romanesc sa primesc martisor, martisoare ba
suparata cat cuprinde, nu credeam vreodata ca asa ceva o sa-mi lipseasca atat de mult
da’ colacatarul nu s-a lasat
gasiram intr-un magazine o chestie minuscula ce arata cat de cat a martisor, ii puse un fir de la cel de anul trecut asa ca acum il am in piept :))))
zambile albe pe post de ghiocei care inca nu dau semne sa rasara
vazut ieri niste frunzulite firave de branduse in gradina, dar cu frigul care se anunta iar de maine nu le dau mari sanse
noi sa fim sanatosi ca primavara e departe, prin mai asa :)))))

si mai multi bani pt amandoi :)))))

Pai da cum?! ;))) Asa gratuit, in folosul comunitatii?! Iti dai seama ce best-sellere o sa fie astea, de aici si suma deloc micuta a contractului :)))
Sunt sigura ca daca ar baga cartile cu pre-comanda incepand de astazi, ar rupe toate topurile :smile:

Trebuie sa ies pe afara cu niste treaba…si nu imi vine nici picata cu ceara. Asa umezeala si posomorat este.
Sunt doi care s-au apucat sa cante de mama focului in fata cladirii de birouri, cu microfoane, boxe, instrumente muzicale…se tin de jumatate de ora, de cover-uri.

1 Like

Whoaaaaaaaaaaaa…am primit bilet la Nordic Wellness Strong Together- Training Festival.
Gratis, de la munca :grin:
Si am fost cooptata sa fac parte din comitetul de organizare al Studium Cup, un eveniment sportiv la care participa toate scolile din oras.
Nu, merci, nu vreau! Pai de ce? Ca tu esti sporty! Ca si cum asta ar fi suficient, ca sa-mi mai iau ceva de munca si s stau la sedinte, seara.
Apoi, conceptul e misto, dar e prost inteles de majoritatea scolilor. Ideea e sa-i faci pe cei care nu obisnuiesc sa faca sport, sa se inscrie intr-o echipa si sa participe. Toate scolile, isi cauta cei mai talentati sportivi, ca sa castige competitiile. KKt cu perje!